avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra nicolae

Activitate alexandra nicolae

Răspuns la discuția teren
noi folosim 11,28 m dar nu am stiut ca trebuie sa avem 10 m latime pentru ca nu ne-a aratat nimeni actul din 1987 ,noi am cumparat in 2004 .Multumesc pentru raspuns ,problema e ca noi am construit o casa ,iar zidul cade dupa noua masuratoare exact pe razor ,streasina fiind la ei .


Cartea funciara cred ca a fost facuta dupa actul de vanzare -cumparare ,nu stiu exact ,dar in cartea lor funciara ,apare actul din 1980 in care au latimea 10,04 ,iar la noi in cartea funciara nu este trecut acest act din 1987 ,in care este specificata latimea ,numai cele doua acte din 1994 si 2001

Multumesc pentru promptitudinea de care ati dat dovada
Discuție teren
Locuim in casa bunicilor .Acestia au cumparat casa in 1987 .Pe actul de vanzare-cumparare scrie ca avem 10 m pe latime in spate ,10m in fata .In anul 1994 ,bunicul i-a vandut tatalui meu jumatate ,pe actul de vanzare cumparare incheiat in fata notarului nu mai apare cati m are fiecare vecin .In anul 2001,bunica i-a vandut mamei cealalta jumatate la alt notar ,nici aici nu apare cati m are fiecare vecin ,decat ca ne invecinam la ,v,s v,e cu respectivii .In anul 2001 am facut cartea funciara ,iar aici apare ca avem in spate pe latime 10 m ,iar in fata 11,28m .In anul 2004 ,parintii mi-au vandut mie ,la cel de-al treilea notar acum apare in contractul de vanzare-cumparare exact cum scrie in cartea funciara .Vecinii de langa noi vor sa vanda si nu le iese in fata 1m ,acuzandu-ne ca am intrat pe terenul lor si sa le dam 1 metru .Noi cand am construit ,nu am stiut de actul din 1987 ,acesta fiind adus acum de socrul meu ,in urma acestei discutii . Ce vom face acum ?E vina noastra ca primii notari nu au scris ce latime avem noi pe teren in fata si in spate ? Care act ramane valabil ? Va multumesc pentru raspuns!
Vreau sa adaug cateva completari ,cand au cumparat in 2006 nu au masurat terenul ,au cumparat numai in acte ,iar acum nu le iese 1m .


va rog sa imi spuneti daca pot vecinii anula ultimul act ,cel din 2004 ?
Cartea noastra noastra funciara este intabulata la primarie ,poate fi anulata ????????
Ei au o carte funciara din anul 2003 ,care cred ca este facuta pe baza actului de vanzare -cumparare ,unde scrie ca au 10 m ,asa a iesit la masuratoare atunci ,iar acum ,nu iese 1m ,dar vecinii ceilalti si-au mutat gardul facut in toamna trecuta cu aporoape 1m cat nu le iese lor .