avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate mona_lisa

Activitate mona_lisa

Buna ziua!
Sunt angajata cu contract de munca la o societate de brokeraj asigurari , pentru o suma X fiindu-mi impus un target. Pentru toate incasarile care depasesc acel target primesc comision din care mi se retine CAS, CASS si impozit. Mi s a sugerat de catre superiori sa imi fac un PFA sau II argumentand ca asa e mai bine pentru mine eu insa nu vad rostul pentru ca o data sunt cheltuieli cu deschiderea firmei apoi sunt cheltuieli cu contabilul. As avea doua intrebari
1- e in avantajul meu sa imi deschid un pfa sau ii?
2- ma poate obliga superiorul sa imi deschid un pfa sau ii pentru plata comisioanelor?

Răspuns la discuția amenda politie
ynocentta a scris:

Organul de politie detine autoritatea si competenta sa dispuna sanctiunea-in raport de cum apreciaza gravitatea contraventiei
Daca apreciati netemeinica si abuziva masura dispusa,aveti dreptul legal sa formulati plangere contraventionala,in termen de 15 zile de la comunicarea PV,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia


Cu siguranta nu voi avea castig de cauza.
Iar chestia cu,, cum apreciaza gravitatea contraventiei'' e clar ca din moment ce erau chititi sa mi gaseasca vreo vina s au legat de orice numai sa ,,isi faca planul''. Multumesc pentru raspuns.
Discuție amenda politie
Buna ziua!
In cursul zilei de ieri am fost oprita de catre un echipaj de politie deoarece( dupa spusele lor) am depasiti pe liniai continua. Deoarece in urma disctiilor au constatat ca s au inselat au incercat sa imi gaseasca fel de fel de pretexte ca sa imi poata da amenda si in final mi au spus ca deoarece am in masina 2 caini mi-au intocmit un proces verbal in care mi se specifica ca ttrebuie sa platesc suma de 1400 ron si 20 de puncte amenda .
INTREBARE : E normal sa se dea amenda direct si nu un avertisment ?
Exista urmatoarele observatii :
- acei caini ( de talie mica - shih tzu ) in timpul mersului stau pe bancheta din spate si doar la oprirea masinii au venit in fata, pe unde sunt dresati sa coboare si sa urce dupa mine.
- datorita starii vremii si intervalului orar la care am fost oprit , am constatat ca nu se putea vedea in masina prin parbriz decat de la o distanta de circa 5 m datorita reflexiei a razelor de soare .
- Observatia ca am caini in masina pe bancheta din fata ( fapt amendabil ) au facut-o dupa ce masina era oprita , ei s-au apropiat de masina , au putut vedea inauntru si dupa ce a picat ipoteza initiala cu depasire pe linie continua pentru care incercau sa ma amendeze.
Răspuns la discuția comert in piete
lucian huzum a scris:

Este obligatoriu sa fiti autorizat pentru a desfasura activitati cod CAEN 4781.
De asemenea, conform OUG 28 din 1999 trebuie sa aveti casa de marcat. In acest sens, pentru a obtine o casa de marcat, adresati-va unui distribuitor autorizat.




sa inteleg ca am nevoie de alta casa decat cea de la magazin? Daca activez acel cod care banuiesc ca este specific activitatii in piete nu pot folosi casa d emarcat din magazin?

Discuție comert in piete
Buna ziua!
Am o firma, comert cu produse alimentare , bauturi si tutun, si as dori sa stiu daca doresc sa comercializez inghetata si suc in piete agroalimentare ce demersuri trebuie sa fac. Trebuie sa activez vreun cod din statut sau pot comercializa si fara? Cum procedez cu casa de marcat?

Răspuns la discuția comert in piete
Nimeni nu mi poate da un raspuns ?
Discuție comert in piete
Buna ziua!
Am o firma, comert cu produse alimentare , bauturi si tutun, si as dori sa stiu daca doresc sa comercializez inghetata si suc in piete agroalimentare ce demersuri trebuie sa fac. Trebuie sa activez vreun cod din statut sau pot comercializa si fara? Cum procedez cu casa de marcat?
Multumesc pentru lamurire.
Alex_Munteanu a scris:

Legea pensiilor nr 263/2010, art. 6 (1), lit. b). pct. IV prevede asigurarea obligatorie la pensie de catre persoanele care realizează venituri din activitati independente, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, adica 8468 lei

IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;



Sa inteleg ca daca veniturile acestei intreprinderi familiale este sub 8438 lei /an administratorul sau ma rog patronul firmei nu este obligat sa plateasca contributia la casa de pensii? Mentionez ca prietena mea a specificat ca nu are venituri mai mari de 4000 ron/an
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
O prietena are o intreprindere familiala unde activeaza ea si sotul acesteia. In urma cu cateva zile a primit o instiintare de la casa de pensii fiind somata sa plateasca contributia pe ultimii 2 ani. Este aceasta obligata sa cotizeze la casa de pensii daca nu doreste in conditiile in care are incheiata o polita de pensie la o societate de asigurari (Generali Asigurari)? Poate fi obligata sa plateasca retroactiv?