avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate scrichy

Activitate scrichy

@polloctav
Dosarul este depus,dar mi-au mai cerut acte,am depus certificate de mostenire,dar acestea au disparut din dosar,am adus altele,ultima data mi-au cerut sa demonstrez ca bunica mea este bunica mea.Mama mea a mostenit de la parintii ei,exista certificate de mostenitor,acum ea fiind decedata,trebuie sa ma ocup eu de dosar.Imobilul este demolat din 1988,iar pe teren atunci nu se dadeau despagubiri.Demolarea a fost abuziva ,fara decret in anul respectiv,in an 1989,in luna iulie s-a dat decretul pentru demolarile din an 1988.
Si pentru cei care au depus dosarul de mult la primarie,dar nu au primit nici un raspuns,ce se poate intreprinde?...ma refer ca a fost depus inainte de 2005
Multumesc pentru raspuns.
@bpcs
Celalalt proprietar,are adresa pe buletin unde este apart.in cauza,sigur.
In legatura cu acesta,nu cred ca nu datoreaza nici o suma, a mai aparut pe acolo sporadic,in ultima vreme nu l-am mai vazut,iar fiind inca casatorit si cu copil student in intretinere,
nu cred ca are nici o raspundere,iar sotia fiind bolnava psihic,codul civil cam spune multe,pensia ei de cam 600lei,nu cred ca le ajunge nici sa traiasca,dar sa mai plateasca
si intretinerea.
Buna ziua.
La o asociatie de proprietari sunt restantieri,care potrivit legii trebuiesc actionati in instanta.
Trebuie mers mai intai la mediator,obligatoriu?
Mentionez ca la un apart.sunt 2 proprietari,unul din ei a parasit domiciliul conjugal de multi ani,locuind la o adresa necunoscuta de asociatie,
Daca este notificat,este la adresa unde exista apart.
Cum poate fi gasit,ne putem adresa organelor de politie?
In apart.locuieste sotia pensionta medical,pentru probleme psihice si fica,studenta.
Apart.este ipotecat la o banca,trebuie notificata si banca?(nu se cunoaste care este banca)
S-au emis multe somatii in care sunt trecuti ambii proprietari,semnaturi de primire ,nu exista,de la ambii,in final somatiile de plata au fost afisate de fiecare data public.
Răspuns la discuția Chiriasi rau-platnici
Buna seara.
Daca proprietarul are domiciliul in alt stat,cum il putem notifica? Mai mult ,adresa nu o cunoastem. Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.
Răspuns la discuția Modificari in locuinta
@elga50
Buna ziua.
Este vorba de acelasi proprietar,daca l-am intrebat a spus sa-mi vad de treaba mea.
Am adus la cunostinta presedintelui,sa solicite el .
Grosimea izolatiei e cea standard.
E vorba de fostul presedinte,proprietarul in cauza,el a zis ca nu da socoteala administratorului.
Mulumesc ca mi-ati raspuns.
O zi frumoasa va doresc.
Răspuns la discuția Modificari in locuinta
Buna seara.
Revin acum cu o alta problema.
Daca un proprietar isi izoleaza aprtamentul pe fatada blocului,trebuie autorizatie de constructie?....plus alte acte,urbanism,etc..
Asa ar trebuii,administratorul inseamna manager,dar ei hotarasc,dupa cum stiti stampila nu o detine administratorul,tot ce s-a scris mai sus le-am spus de ani buni,dar oamenii se mai feresc,ba gasesc masina zgariata,ba rotile sparte,o oglinda,...etc...asa ca ii urnesti greu,
ca sa nu mai vorbesc de semnatura.
In speranta ca vor citii pe forum,aici,isi vor da concursul.
Am mai deschis discutie anul trecut,pe alta tema,dar nu am avut succes,raspunsul a fost sec:la noi asta se hotaraste.Nu mai vorbesc de contracte(tip) de munca sau de viramente catre stat.
Multumesc pentru postari.
Ceia ce ma ingrijoreaza este ipoteca,daca influenteaza sau nu,recuperarea debitului.
Trebuie mers intai la mediator?
Ar trebuii facut inscriere privilegiu?....banca poate executa oricand ,in cazul in care nu mai pot platii ratele.
Cunosc cele scrise mai sus din legislatie,sper ca va intra sa citeasca aici,presedintele.
In aceasta asociatie ca in multe altele,dupa unii locatari,numai administratorul trebuie sa se ocupe de tot,ceia ce nu e asa.