avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate tipelvasile

Activitate tipelvasile

E o propunere foarte buna. Chiar ,oare de ce? Se pot pierde multe cand nu ai un act de identitate , unele au fost punctate si de dumneavoastra. =D>=D>=D>
CITITI SI VA MINUNATI
In luna februarie am aplicat o intrbare care suna asa: NU AM DREPTUL LA CARTE DE IDENTITATE LA ACEEASI ADRESA? raspunsul stiti care este? Sunt prea mic si nu am pile.DA ,marsavenia ,magaria si si influenta spagii sunt la moda in acest orasel . Acum 2 luni cineva a obtinut CI si acum 1 saptamana alta situatia este exact cum este si a mea. Diferenta? O banuiti , nu cunosc pe cineva sus si influent.MAGARIA este urmatoarea : EU am o CIP (carte de identitate provizorie) iar altii in aceeasi situatie cu mine au CI ( carte de identitate) Mi-am facut dosarul din nou si stiti care este MARSAVENIA ? Mi-au zis ca nu au mai fost eliberate CI cu ANEXA 14 atasata la dosar de 3 ani. Sunteti in asentimentul meu si va vine sa strigati cu durere ROMANIA TREZESTE-TE!!!!!!!!!!!!!!!
Va intreb acest lucru deoarece mi s-au intamplat urmatoarele: mi-a expirat cartea de identitate si am mers s-o schimb. Am intocmit dosarul cu actele necesare si m-am dus dimineata la Evidenta Populatiei unde o doamna de la ghiseu uitandu-se in dosar mi-a zis ca in situatia mea ( mama decedata si fara mostenire dezbatuta )trebuie sa mai pun la dosar Anexa 14 si copia dupa buletinul vecinului precizat in anexa. Doamna de la ghiseu mi-a cerut sa revin cu documentele indicate dupa ora 14:00 deoarece aveau pauza de masa. Am revenit cu dosarul completat ,dar la ghiseu se afla un domn. Acesta uitandu-se pe dosar mi-a zis ca in situatia mea nu am ce face cu anexa 14 pt. a obtine C.I. la aceeasi adresa ci doar poate sa-mi elibereze o CARTE de IDENTITATE PROVIZORIE (C.I.P. )valabila maxim 1 an . Eu am insistat pt. eliberarea cartii de identitate motivand ca nu pot sa dezbat mostenirea deoarece cu o saptamana in urma am ramas fara loc de munca si trebuie sa-mi fac dosarul pt. somaj. Acest domn vazand ca nu sunt de acord cu primirea C.I.P. mi-a zis ca pot primi C.I. daca gasesc o persoana sa ma ia in spatiu; i-am zis ca nu se poate pune astfel problema deoarece locuiesc efectiv la aceasta adresa de 29-30 de ani, am toate utilitatile trecute pe numele meu si mai trebuie sa primesc si banii de la somaj la aceasta adresa.
Vazand aceasta situatie i-am cerut sa ma duc in audienta la seful de la Evidenta Populatiei (E.P.) parandu-mi-se suspect acest domn care o contrazicea intr-un fel si pe doamna de dimineata ,colega sa ;dealtfel ,acesta mi-a zis pe un ton mai arogant " ... foarte bine dar sa stii c-o sa primesti acelasi raspuns care ti l-am zis si eu si daca -ti zice altceva sa vii sa-mi spui si mie..." am plecat acasa dezamagit si cu un gust amar dar cu speranta ca am sa rezolv aceasta problema la seful lui.
A venit si ziua cand m-am dus in audienta la seful de la E.P. unde nu am rezolvat nimic dupa cum am fost informat de acel domn, insa aici aroganta a fost si mai mare sefa ,ca era doamna, statea la un birou cu capul in niste hartii si nu a ridicat nici macar privire cand am intrat, nici cand am vorbit.Deoarece eram insistent, dorind sa-mi rezolv problema, d-na respectiva a ascultat ce-i povestesc, iar cand i-am spus despre solutia prezentata de colega dumneaei cu atasarea anexei 14, dumneaei a sustinut ca acea d-na nu a stiut prea bune ce-mi spune. in cele din urma mi-a replicat ca ma intelege ca om, dar ca legea a fost modificata si nu poate sa ma ajute in nici un fel.V-am povestit totul in amanunt deoarece sunt nelamurit ca am consultat legile pe net si nu am gasit nimic care sa interzica eliberarea C.I. , ba chiar d-na cu care am vorbit prima data are dreptate. Va rog sa imi oferiti dv. un sfat . Va multumesc anticipat!