avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate brinzeimr

Activitate brinzeimr

Multumesc mult pentru raspunsul documentat.
=D>
brinzeimr
Sunt pensionar militar cu pensie de serviciu anticipata, nascut in dec 1955, 28 ani vechime completa, 27 ani vechime in specialitate. Conform anexei 6 la Legea 263/2010 am indeplinit in ian 2011 conditiile de trecere la pensie pentru limita de varsta. Corect ar fi ca acum sa mi se recalculeze pensia cu perioadele cu care eu am contribuit dupa iesirea la pensie ( am mai lucrat 5 ani in perioada cat am beneficiat si de pensie). Art. 64 spune ca numai perioadele asimilate si cele in care s-a contribuit cat pensia a fost suspendata. Daca nu mi se recalculeaza, atunci inseamna ca eu am contribuit degeaba la fodul de pensii dupa iesirea la pensie.
Astept un raspuns avizat. Multumesc
Asa am inteles si eu , doar ca voiam un raspuns avizat.
Multumesc mult!
Sunt pensionar militar (anticipata partiala) cu 22 ani si 4 luni vechime efectiva (27 ani si 4 luni cu tot cu grupa) din care 18 ani si 8 luni ca militar, diferenta fiind in domeniul civil anterior activitatii militare.
Dupa legea pensiilor militare 164/2001 art. 62 am dreptul la recalculare in conditiile legii 19/2000. Art 95 prevede posibilitatea recalcularii dupa un stagiu de cotizare de minim 12 luni. Ma incadrez in aceste prevederi ale legii 19/2000? Am stagiu de cotizare de peste 40 de luni in acest moment, in domeniul civil. Pot cere recalcularea pensiei pana la implinirea varstei standard prevazuta de legea 19/2000?