avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate vladymyr

Activitate vladymyr

Răspuns la discuția noua lege a pensiilor
este nascut pe 13 ianuarie 1960 si lucreaza din anul 1979 avand 18 ani lucrati la grupa 1
Răspuns la discuția noua lege a pensiilor
era doar o nelamurire si credeam ca nu se poate pensiona inainte de 55 ani, de asta mi-am adresat intrebarea.
va multumesc
Răspuns la discuția noua lege a pensiilor
este vorba de o greseala de tastare, ma refeream la varsta de 54 ani si nu 44 ani.
referitor la tabelul corespunzator art 167, la 18 ani lucrati la grupa 1 corespunde o reducere a varstei de pensionare cu 10 ani si 10 luni asta insemnand 54 ani si 2 luni.
despre acest lucru as fi dorit sa stiu daca este adevarat
multumesc
dupa noua lege a pensiilor art 167 spune in felul urmator "Art. 167. - (1) Într-un interval de 10 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele care au desfăşurat activităţi încadrate în grupa I de muncă, conform legislaţiei anterioare, pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu reducerea vârstelor standard de pensionare, conform tabelului nr. 4."
In conditiile in care tatal meu a lucrat 18 ani in grupa 1 ar insemna conform tabelului nr.4 o reducere a varstei standard de pensionare cu 10 ani si 10 luni.
In conditiile in care a depasit stagiul complet de cotizare poate iesi la pensie la 44 ani si 2 luni conform reducerii mai sus mentionate? va multumesc