avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate cristianx004

Activitate cristianx004

am primit raspuns scris in sensul ca"in urma analizarii celor solicitate de dvs. in sedinta de conducere a unitatii s-a hotarat ca singurele situatii de suspendare a raporturilor de serviciu ce vor fi aprobate sunt cele pe motive medicale pentru titular/membru de familie".
Nu s-a facut nici o trimitere la vreun act normativ care sa indice obiectiv motivul refuzului.Actele normative ar fi legea 188/1999, legea 360/2002, Omai 298/23.12.2011 privind procedura si cazurile de modificare si/sau suspendare a raporturilor de serviciu ale politistilor.
legea prevede situatiile in care politistul are dreptul sa solicite suspendarea raportului de munca...nu obligativitatea aprobarii...dar eu cred ca daca raspunsul negativ nu este justificat temeinic se poate ataca in instanta fara doar si poate.....multumesc pentru interes......
asta aveam de gand sa fac dar astept raspunsul scris....oricum cred ca o sa ajung in instanta
altfel nu se poate ...legea prevede.........multumesc de raspuns
sunt politist de frontiera absolvent al unei scoli de profil in luna ianuarie 2012 am sustinut un examen pentru pastrarea locului de munca si pe 05.07.2012 am solicitat sefului ITPF Iasi suspendarea pe o perioada de 2 ani pentru un interes personal legitim si anume reintregirea familiei(sotia lucreaza ca asistenta, in Germania cu permis de munca,are un apartament inchiriat,avem un copil de 3 ani si 9 luni care momentan locuieste cu mine in Romania.Din cele discutate cu seful institutiei am inteles ca nu mi se va aproba raportul dar astept si raspunsul scris.Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Discuție rca
de curand am cumparat o masina sh ....daca o inmatriculez pe numele meu trebuie sa ii fac alt rca?acesta este valabil pana la sfarsitul anului....rca nu se face dupa seria de sasiu?multumesc?
Răspuns la discuția cumparare auto
am primit cartea de identitate si fisa fiscala dupa 10 zile
Discuție cumparare auto
in luna februarie 2010 am cumparat un auto din bucuresti cu act de vanzare in trei ex din care doua la mine si unul la vanzator,am primit certificatul de inmatriculare si asigurarea .Cartea de identitate a ramas la vanzator pentru a radia masina de la primarie(fiscal) urmand sa-mi trimita prin posta cartea de identitate si fisa fiscala.
A trecut o saptamana si nici un semn,nu raspunde la telefon.Asigurarea si itp-ul sunt valabile tot anul........cum pot obtine cartea de identitate(cai legale)sau un duplicat?
va multumesc anticipat?
Discuție divort
as dori sa divortez in conditii rapide ...partile sunt total de acord ....avem un copil care va ramane la sotie.....care sunt caile legale?
Răspuns la discuția mostenire
la masa succesorala sora a renuntat l a 12,5% partea ei in favoarea mea si mama
25% din 50% cat era partea tatalui..........cheltuielile au fost suportate de mine si in plus alte cheltuieli anterioare cu actele apartamentului(cadastru,carte funciara,etc)si unele imbunatatiri...cam asa stau lucrurile.....in plus masina am vandut-o si banii i-a luat mama si sora .............
am un vecin care de 10 ani detine o stupina de 100 stupi amplasata in localitate.Impreuna cu 5 vecini am facut reclamatie la politie si sanatate publica pentru mutarea stupinei in alte locuri in perioada martie-octombrie.....legea apiculturii prevede sanctiuni contraventionale in acest sens.
Pe timp de vara nu poti desfasura activitati obisnuite in propria curte...nu mai zic de sutele de intepaturi...pericolul pe care albinele il reprezinta pentru copii si animale....
Cunoasteti cazuri asemanatoare ...........metode,rezultate.....va multumesc!