avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate andreya22

Activitate andreya22

Răspuns la discuția CCC - lamuriri
VA MULTUMESC MULT DE TOT!!
Răspuns la discuția CCC - lamuriri
va multumesc pentru raspuns.
deci dupa data finalizarii concediului de maternitate este termen de 60 DE ZILE ,timp in care se depune dosarul pt CCC?
Răspuns la discuția CCC - lamuriri
am inteles...dar...am o nelamurire si anume,daca dosarul va fi depus dupa data de 10 septembrie cand se incheie concediul de maternitate este vreo problema?pentru ca acest functionar e in continuare in concediu si nu are pe nimeni in locul sau la birou.
va multumesc!!
Discuție CCC - lamuriri
Buna seara,
Sunt mamica unui bebe de 3 luni,nascut in luna mai.precizez ca epuizez concediul de maternitate pe 10 sept 2012.am 'depus' dosarul pt concediu crestere copil cu toate actele in regula la primaria la care apartin.
Domnul de aici este plecat in concediu ,astfel dosarul meu sta in primarie blocat,el ar fi trebuit dus in judet pt a fi inregistrat.
In mod legal in cat timp trebuie depus dosarul,daca se trece de aceasta data la care se inchie concediu de maternitate?
va multumesc!!
buna ziua,
problema e urmatoarea:am avut un accident de masina , din care a rezultat doar avarierea masinii mele mai mult ,fara raniti etc.
eu eram in depasirea unui tir,regulamentar cu semnalizarea pusa, si in acelasi timp tirul s-a bagat si el pe banda mea in depasire avariind partea dreapta a masinii mele plus partea stanga deoarece m-am izbit de 2 ori de el .doar elemente de caroserie si far dreapta.in rest masina e functionabila am adus-o acasa cu 30 km /h, pe avarii.
soferul de pe tir a recunoscut greseala si am facut constatare amiabila unde a specificat ca-si asuma responsabilitatea pt cele intamplate deoarece nu s-a asigurat in oglinda.problema e ca are asigurare la euroins, am inteles ca e una dintre cele mai iresponsabile asigurari si ca nu platesc daunele.
eu am un citroen c4 din 2005 si am vorbit la reprezenta ca sa o repar dar m-au refuzat pt ca nu lucreaza cu euroins asigurari din cauza ca nu platesc.
nu stiu ce sa fac ?cum sa o repar ? cei de la asigurrari ma tarasc de pe o zi pe alta numai cu vorba ...ca apoi sa-mi zica ca nu-mi dau nimic.
ce as putea face in cazul acesta?
am nevoie mare de masina si nu o pot utiliza in conditiile acestea....
multumesc anticipat si ast un rsp .
va multumesc mult de tot.
buna ziua,
sunt mama unui bebe pe aprox 2 luni care s-a nascut pe 28 mai 2012. Eu am intrat in concediul de maternitate incepand cu 8 mai si urmeaza sa-l termin pe 10 septembrie (total 126 zile) ca apoi sa ma intorc la munca.
doresc ca tatal sa intre in concediul de crestere copil pana la 2 ani, deoarece veniturile sunt mai 'bune'.ce demersuri trebuiesc facute?mentionez ca are cele 12 luni lucrate dinaintea nasterii copilului si momentan lucreaza in continuare.
va multumesc anticipat!!
va multumes mult ...dar problema e in felul uramtor ....nu am o copie a chitantei pt ca mi- s-a cerut in original la dosarul pt inmatricularea masinii ....ma puteti sfatui cum intru in posesia ei ?
trebuie sa o cer de la politie sau de la trezorerie unde am platit-o.?
buna ziua ,
sunt din pascani ,jud iasi si in anul 2008 ,luna august, ziua 27 am platit taxa de inmatriculare pentru un citroen C5 din 2004,in val de 1800euro.sunt sanse sa-mi dea statul inapoi banii?cum trebuie sa procedez?
va multumesc.
in ziua de serviciu a tatalui lucrand la institutie publica ,avand asupra sa documentatii ale primariei privind serviciul de paza obsteasca (in mediul rural) si instiintari ale cetatenilor din localitate.
un cetatean aflandu-se sub influenta bauturilor alcoolice (mentionez ca este fost detinut) a venit asupra lui prin spate l-a luat de gat si l-a dus in mijlocul strazii ,s- uitat asupra lui si -i-a spus ca pe el il omoara .si a inceput sa il loveasca cu palmele si pumnii peste cap lovindu-l la tampla dreapta de unde a curs sange.in momentul in care l-a dat jos,l-a lovit cu picioarele a scapat din mainile lui si a fugit ascunzandu-se intr-o locuinta.a depus plangere la politie si adeverinta de la medicul de familie.
a fost adus de catre echipajele SMURD la spital si a stat internat o noapte sub supravegherile medicilor.dimineata l-au externat fara nici o hartie la mana.
_ce demersuri mai sunt de urmat avand in vedere ca viata lui este in pericol.serviciul lui il expune public in relatie cu cetatenii localitatii.