avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate vatamatul

Activitate vatamatul

Un angajat lucreaza intro firma dupa urmatorul program: 5 zile cate 8 ore pe zi, sambata si duminica cate 12 ore, 5 zile cate 6 ore iar sambata si duminica urmatoare este liber. Se reia, apoi acelasi ciclu. Nu se platesc ore suplimentare. As dori sa stiu daca acest tip de program este in conformitate cu legislatia in vigoare, iar daca nu, care ar fi argumentele pe baza carora s-ar putea depune o reclamatie la ITM.
Va multumesc
Discuție Martor la DNA
In cazul citarii ca martor, DNA, are dreptul sa tina secreta cauza pt care am fost citat?
Mentionez ca in CCM exista o clauza care spune ca plata salariului se face in acord cu realizarile si in CM individual se face referire la aceasta clauza. Angajatorul spune retine acesti bani pt ca planul nu a fost realizat de mai multe luni, timp in care nu a aplicat aceasta clauza.
O societate isi concediaza toti salariatii de la un anumit punct de lucru. In luna anterioara preavizului acestia primesc doar o parte din salariul cf. contractului individualt, mult sub salariul minim brut pe economie, motivandu-se ca nu s-a realizat planul, cf contractului colectiv. La concediere nu mai primesc nici un leu
Intrebari:
1. Exista obligativitatea ca societatea sa asigure salariul minim brut pe economie indiferent de prevederile contractului colectiv?
2. Drepturile salariale din perioada de preaviz pot fi calculate in functie de "norma de productie"?
3. Ce trebuie sa fac pentru a obtine acesti bani (daca mi se cuvin)?