avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 503 soluții astăzi
Forum Activitate marcel m

Activitate marcel m

Discuție partaj
In anul 2005 m-am casatorit si am avut o garsoniera inaintea casatoriei,in 2007 am vinduto si am cumparat un apartament,acuma divortam,va rog sa imi spuneti ce drepturi poate sa aiba sotia.avind in vedere ca dobindirea apartamentului sa facut din bani rezultati in urma vinzari garsonierei respectiv 10500 euro pot face dovada cu contractul de vanzare-cumparare +martori am beneficiat de drepturi banesti(ordonanta minerit)20000ron,si am scos un imprumut din banca in val de 4800euro pretul apartamentului fiind acoperit de aceste sume se poate proba cu martori,ce pretenti poate avea sotia cu privire la partaj asupra imobilului?
Discuție partaj
In anul 2005 m-am casatorit si am avut o garsoniera inaintea casatoriei,in 2007 am vinduto si am cumparat un apartament,acuma divortam,va rog sa imi spuneti ce drepturi poate sa aiba sotia.avind in vedere ca dobindirea apartamentului sa facut din bani rezultati in urma vinzari garsonierei respectiv 10500 euro pot face dovada cu contractul de vanzare-cumparare +martori am beneficiat de drepturi banesti(ordonanta minerit)20000ron,si am scos un imprumut din banca in val de 4800euro pretul apartamentului fiind acoperit de aceste sume se poate proba cu martori,ce pretenti poate avea sotia cu privire la partaj asupra imobilului?
Răspuns la discuția pensie anticipata
a rog cine poate sa imi explice,multumesc anticipat.Legea nr. 19/2000 spune la articolul 43 aliniatul 1 "asiguratii care si-au desfasurat activitatea in locurile de munca prevazute la art.20 lit.a) si care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in aceste conditii beneficiaza de pensie pentru limita de virsta incepind cu cirsta de 45 de ani".La articolul 50 aliniatul 1 spune "asiguratii care au realizat stagiile complete de cotizare , precum si cei care au depasit stagiu de cotizare complet cu pina la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea virstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani" mai spune la articolul 51 aliniatul 1 "asiguratii care au desfasurat activitati in conditi deosebite sau in conditii speciale de munca,dar care nu se pot pensiona cu reducerea virstei de pensionare pe aceasta baza,pot beneficia de prevederile art.50" .Eu am 44 de ani si am lucrat 21 de ani in conditii speciale (minerit subteran) si 4 ani facultate,dece nu pot beneficia de pensie anticipata partiala?Va multumesc aticipat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Răspuns la discuția pensie anticipata
Scuze,conditii speciale,pensionare la 45 de ani,am dreptul la pensie anticipata?Daca am 44 de ani,am lucrat 21 de ani.Va multumesc.
care sunt virstele minime pentru pensie anticipata si anticipat partiala?
am 44 de ani ,am muncit 21 de ani in conditii deosebite (minerit),am dreptul la pensie anticipata ?