avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate contabil20

Activitate contabil20

Discuție Cum facturez?
Firma mea din RO inregistrata in ROI presteaza servicii de reparatii pentru echipamente (motoare) si factureaza catre firma producatoare din Germania (serviciile se presteaza efectiv in RO si catre clienti din RO).
Firma producatoare are contract de service cu firme din RO carora le-a vandut bunurile si refactureaza serviciile firmei mele.

Avand in vedere ca este o activitate constanta, trebuie sa consider sediu fix in RO si sa facturez cu tva?
Sau art 133.alin 7 a)?

Atat firma din Germania, cat si firma mea din RO au cod valid de tva.

Sunt in mare incurcatura.

Multumesc!
S-a aprobat ordinul? Ca eu nu l-am gasit...
Răspuns la discuția plata TVA pentru masina
Daca nu sunteti deja platitor lunar de tva trebuie sa treceti pentru ca ati facut achizitie intracomunitara!
Inteleg ca nu are nimeni nicio idee. :(
Răspuns la discuția reducere la tva
16% impozit deduce si de la dvs si de la firma concurenta.
24% doar de la firma concurenta
Firma din Romania intermediaza contracte de vanzare actiuni. Cumpara contract la un anumit pret si revinde dupa o perioada in castig sau in pierdere.

In acest moment singura situatie contabila este un extras bancar al contului prin care se fac acele tranzactii.

Ce modalitate recomandati pentru recunoasterea veniturilor in Romania? Brokerul pentru care firma din RO efectueaza tranzactii se afla in Luxemburg.
Din punct de vedere al TVA, cum ar trebui sa figureze firma?

Multumesc,
Astept pareri si trimiteri la legislatie




Discuție
Firma din Romania intermediaza contracte de vanzare actiuni. Cumpara contract la un anumit pret si revinde dupa o perioada in castig sau in pierdere.

In acest moment singura situatie contabila este un extras bancar al contului prin care se fac acele tranzactii.

Ce modalitate recomandati pentru recunoasterea veniturilor in Romania? Brokerul pentru care firma din RO efectueaza tranzactii se afla in Luxemburg.
Din punct de vedere al TVA, cum ar trebui sa figureze firma?

Multumesc,
Astept pareri si trimiteri la legislatie.
Avem 2 perioade fiscale doar pentru calculul impozitului pe profit. Este o idee stralucita care insa contravine principiilor contabilitatii (si franceza, si anglo-saxona).
Restul inregistrarilor le vom face cum am invatat, pe 31.12.
sanatate 5,5%
Răspuns la discuția pfa cu norma de vanit
In cazul in care nu aveti o activitate care necesita casa de marcat trebuie sa utilizati factura si chitanta pentru serviciile/marfurile vandute.
In cazul in care aveti casa de marcat puteti taia factura pentru produsele vandute si atasati bonul de casa.