avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Activitate cristina09_aaa

Activitate cristina09_aaa

acum 8 ani am cumparat o donatie mai precis un apartament cu 2 camere cu uzufruct viager.In actul de donatie ,donatoarea specifica urmatoarele: am dobandit dreptul de proprietate prin cumparare,donatia se face libera de sarcini sau procese cu exceptia dreptului de uzufruct viager pe care mi-l rezerv asupra camerei mari cu acces la bucatarie si baie.Totodata donatarilor le revine sarcina de a ma ajuta,ingriji si intretine la nevoie si la cererea mea.Aceasta obligatie consta in procurarea hranei,ingrijire,curatenie,asigurarea supravegherii inclusiv a celei de specialitate in caz de nevoie.Toate acestea se vor suporta din veniturile mele iar in masura in care acestea nu vor acoperii cheltuielile de intretinere donatarii vor contribui cu veniturile lor la asigurarea intretinerii mele deasemenea donatarii au obligatia de a ma inmormanta. Acesta este actul de donatie.Eu am cumparat aceasta donatie ,dar in contractul meu de vanzare cumparare sunt trecute urmatoarele: Subsemnatii vanzatori ,am dobandit dreptul de proprietate asupra apartamentului ce se vinde prin donatie;apartamentul nu are alte sarcini sau procese cu exceptia dreptului de uzufruct viager inscris in cartea funciara in favoarea uzufructuarei asupra camerei mari cu acces la baie si bucatarie si toate utilitatile apartamentului drept care se mentine in continuare;garantam pe cumparatoare de evictiune si consimtim la inscrierea in cartea funciara a dreptului sau de nuda proprietate astfel dobandit cand aceasta va intra in stapanirea de drept a apartamentului ,in stapanirea de fapt,urmand a intra,la data incetarii dreptului de uzufruct viager,mai sus aratat.Subsemnatii vanzatori,declaram,sub sanctiunea prevazuta de art.292 cod penal,privind falsul in declaratii,ca apartamentul ce se vinde,se afla in circuitul civil,iar situatia sa juridica este identica cu cea reflectata in extrasul de carte funciara.In vechiul extras de carte funciara la inscrieri privitoare la proprietate figureaza statul roman si cei donatori.La inscrieri privitoare la sarcini figureaza cei doi impreuna cu uzufructoarea.In extrasulactual la proprietate figurez eu iar la sarcini uzufructuara necasat.cu drept de uzufruct viager asupra camerei mari cu acces la baie si bucatarie. Acum sa explic problema .Eu am cumparat acest apartament cu 2 camere acum 8 ani.Timp de 6 ani am platit absolut tot :intretinere ,curent,telefon,gaz si 50 lei in plus la toate acestea ptr mancare in fiecare luna si bineinteles ca am facut si ceva investitii in acest apartament.Mentionez faptul ca sunt divortata si am 2 copii iar in momentul cumpararii apartamentului eram divortata .Mai mentionez faptul ca nu am locuit si nu locuiesc in acest apartament.Dupa cum spuneam timp de 6 ani am platit tot in acest apartament,uzufructuara pastrandu-si pensia sau ce o fi facand cu ea nu stiu,cu toate ca dansa ar fi trebuit sa plateasca utilitatile din veniturile ei.De 2 ani de zile eu nu am mai putut plati aceste utilitati ptr.ca am ramas fara servici.Am lucrat la negru iar salariul nu era suficient ptr.mine si cei 2 copii.Am platit doar impozitul pe apartament.In aceasta situatie ,i-am propus uzufructuarei sa vand apartamentul dar dansa nici nu a vrut sa auda.Dupa ce s-a gandit mai bine a spus ca e de acord dar sa-i cumpar o garsoniera pe numele ei.De data asta nu am fost eu de acord.Adica nu puteam sa o fac proprietara.I-am propus sa inchiriez camera mea unei persoane dar nu a fost de acord.Acum a gasit un vecin pe scara acolo care a sfatuit-o sa ma dea in judecata ca eu sa raman fara apartament.A umblat pe la notari si avocati si a fost sfatuita sa-i dea in judecata pe cei carora le-a donat apartamentul pe motiv ca nu sunt trecute clauzele dansei de intretinere in contractul meu de vanzare-cumparare.Acum cei de la care am cumparat ma terorizeaza cu telefoane impreuna cu uzufructuara,sa mergem sa facem act aditional in care sa trecem clauzele,iar daca nu merg cu ei la notar voi pierde apartamentul.Mentionez ca vreau sa vand .Ce pot sa fac in aceasta situatie caci sunt foarte disperata ,nu am bani de avocat si nu stiu incotro sa apuc.Multumesc mult ptr.sfaturi.Am uitat sa mentionez ca uzufructuara are 72 ani si nu stiu ce pensie are ptr.ca nu a vrut sa-mi spuna dar de 2 ani isi plateste singura cheltuielile iar utilitatile sunt trecute pe numele ei eu am platit doar impozitul in acesti 2 ani.Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac in aceasta situatie.
acum 8 ani am cumparat un apartament cu 2 camere care era obiectul unei donatii.Ca sa fiu mai explicita ,o doamna ,a donat apartamentul in cauza unei familii.Doamna a trecut in actul de donatie uzufruct viager pe camera mare cu acces la bucatarie si baie ,pe langa faptul ca plata intretinerii si a cheltuielilor ce revin pe apartament se va face din banii dansei iar in caz ca nu se descurca cei care au primit donatia vor contribui si ei la plata acestor cheltuieli cat si ptr.ingrijiri de specialitate daca este cazul ,si bineinteles plata cheltuielilor ptr. inmormantare.Dupa cum am spus ,eu am cumparat acest apartament acum 8 ani.Am facut contractul de vanzare-cumparare la notar,si ne-am inteles sa mentin aceleasi clauze.Dupa ce am platit timp de 6 ani toate cheltuielile pe apartament ,desi aceste clauze nu sunt specificate in contractul meu de vanzare-cumparare ,am ajuns in imposibilitate de plata si i-am propus respectivei doamne uzufructuare ,sa vindem apartamentul.Intre timp ,dansa si-a platit singura cheltuielile,in afara impozitului pe care l-am platit eu.Nu reusesc sa cad la nici o intelegere cu ea .Am incercat sa las pe cineva sa locuiasca in camera libera ptr. a platii cheltuielile ,dar nu este de acord.I-am propus sa vand nuda proprietate dar nu este de acord.Ce as putea face in aceasta situatie?
se poate vinde un apartament cu uzufruct viager? in ce conditii?