avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate gutica

Activitate gutica

Discuție cotizatie cas
in cartea de munca figureaza angajat , la casa de pensie cotizatia perioadei lipseste ,nu a fost platita o perioada de 1 an si 2 luni . fostul angajator poate plati cotizatia aferenta perioadei , respectiv anii ( 2009-2010 )
arendas persoana fizica , cu contracte de arenda in derulare , incheiate cu diverse persoane inregistrate la finante si primarie . intre timp arendasul si-a schimbat statutul in intreprindere individuala , ce se intampla ? contractele trebuiesc reinnoite sau se intocmeste act aditional ? daca aveti un model va rog .
multumesc
buna ziua ,
mama mea are pensie de handicap in jur de 230 lei pentru glaucom.
in ultimii 6 ani a avut 2 accidente vasculare care s-au soldat cu o semipareza pe partea stanga cat de cat usoara , adica se putea deplasa pe distante mici si cu bastonul si singura. in urma cu 1 luna a facut al treilea accident care practic a imobilizato la pat. a fost internata dar fara progrese. acum de 2 zile este internata la sectia de recuperare sperand sa se poata deplasa . pareza este aproape totala pe parte stanga nu se poate deplasa singura .are nevoie de insotitor si baston ortopedic cu 3 picioare. tratamentul ei este ff scump , ii trebuie medicamente pentru glaucom, pentru accidentul vascular si alte medicamente .intrebarea mea este urmatoarea poate beneficia de pensie de handicap si in urma accidentului sau pensie de insotitor sau sprijin financiar pentru aparatura ortopedica?
multumesc , mentionez ca are pensie de 380 lei + 230 de la ochi .
o persoana de 55 ani cu vechime in munca de 32 ani , cu probleme medicale : care sunt pasii de urmat pentru a beneficia de legea 37/2013 ?
astept un raspuns.
am sotul de 3 ani fara servici , are 55 de ani si va intreb in afara faptului ca figureaza coasigurat la mine eu mai beneficiez si de alte facilitati fiscale ?
o alta intrebare anul acesta a intrat in vigoare o lege in care se spune ca daca o persoana din cauze diferite nu mai este apta de munca si are o anumita vechime in campul muncii se poate pensiona pe caz de boala? este si cazul sotului care are 32 ani vechime , 55 de ani , operat pe coloana , operat de tendon la piciorul drept si cu tensiune oscilanta se poate incadra sa se pensioneze?
multumesc
mama este casatorita legal , este cu domiciliu comun cu tata , dar a mers la primarie si i-a spus ca scutirea se aplica pe jumatate la casa si terenul aferent . Terenul din camp daca este sub 5 ha beneficiaza de scutire ?
mama este cu certificat de handicap grav , tata traieste. cum poate beneficia de scutire de impozite si taxe ?
multumesc
bunica mea , este vaduva veteran de razboi . de 3 ani primaria de care apartine in incaseaza impozit pentru casa , teren, stiam ca cei ca ea sunt scutiti de impozit . nu mai este lege precum veteranii sau sotiile acestora sunt scutiti de impozit ? daca legea e valabila ce trebuie sa faca sa recupereze banii incasati de primarie ilegal ?
multumesc
Discuție calcul somaj
cum se calculeaza somajul ?
Discuție calcul somaj
buna ziua ,
va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema : am un bait cu aproximativ 6 ani vechime in munca ( 4 locuri de munca ) . Dupa 2 ani incheiati in luna mai 2012 la o firma a fost disponibilizat si a facut acte de somaj , a dus toate actele de somaj si cu toate ca in ultimii 2 ani a avut venituri lunare de cel putin 2200 lei lunar i s-a fixat ca indemnizatie de somaj suma de 375 lei pe motiv ca nu a adus si de la celelate firme unde a lucrat adeverinte de somaj . Mentionez ca cei de la somaj i-au scos o fisa cu toate perioadele unde a lucrat cu sume virate de la toate unitatile . Ma intreb de ce mai era nevoie de adeverinte de somaj ? multumesc .