avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate mireille_ngu

Activitate mireille_ngu

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Faptul ca subiectul a creat o mica disputa e semn ca acest caz nu e tocmai simplu...
O sa incerc sa aduc lamuriri, pe scurt:
- Intretinerea la blocul respectiv se afiseaza cu 2 luni in urma. Adeverinta eliberata privea deci intretinerea platita cu 2 luni inaintea vanzarii. O parte din datorie corespunde perioadei de 2 luni in care noi eram proprietari, fara a avea efectiv locuinta, dar restul corespunde intervalului dintre mom eliberarii adeverintei si incheierea contractului
- Datoria vechiului proprietar nu este neglijabila, dar nici nu stiu daca merita efortul unei actiuni in instanta - strict datoria la intretinere este de 900 ron. Asta fara a mai calcula alterarea starii imobilului pe care nu l-am preluat in starea in care se afla la mom vanzarii (vezi calorifere si tevi lipsa, de ex.) sau datoriile la energie el., pe care le-am achitat noi.
- In ziua eliberarii efective a apart, singura persoana din familia respectiva, care ne-a predat cheia era un batran in stare avansata de ebrietate, cu care nu ne-am putut intelege... L-am intrebat ce e cu restanta, ne-a raspuns ceva gen "Ce bani sa mai platim? V-am lasat usa metalica, aia nu costa bani?!?". Ne-am dus imediat la usa admin, i-am spus de problema, aceasta a ridicat din umeri, spunand ca ea nu se pune cu ei, ca sunt oameni de joasa speta (cu alte cuvinte) si asta e, sa ne descurcam cu ei! Intre timp, disparuse si batranul...
Ulterior, la fiecare discutie cu admin (pentru ca mergem acolo regulat, pentru achitarea intretinerii, desi nu locuim in bloc), aceasta ne-a pus in vedere ca daca nu vrem sa platim noi, atunci sa trebuie sa-i cautam si sa sa-i convingem sa vina sa achite!?! Ba mai mult, chiar mi-a indicat o persoana care frecvelnteaza un local din zona, pe motiv ca ar fi rude si mi-a recomandat sa il "trag de maneca" sau sa ma plang la el... Acum, cunoscand cu ce fel de oameni am avut de-a face, va dati seama ca nu o sa apuc sa iau de om pe strada, ca sa ma pomenesc ca-mi iau si bataie prin cartier...Daca asta inseamna sa depun toate eforturile pentru a ma asigura ca vanzatorul si-a respectat obligatiile din contractul semnat si autentificat la notar... atunci, ce sa mai zic..
S-a spus la un moment dat ca e delasare, daca abia dupa 2 ani ma intereseaza...NU, abia acum am scris aici. Intre timp, am avut nenumarate discutii cu admin, fara folos...
La ce bun mi se spune ca respectivii sunt neseriosi (am folosit un termen bland) si se bucura toti vecinii ca au scapat de ei, dupa ce ei si-au luat bagajele si noi am ramas cu ochii-n soare? Inainte sa plece, nimeni nu ne-a avertizat. Locatarii doar laudau pozitionarea blocului si ne spuneau ce achizitie buna e un apart in blocul acela...
Ce insemnatate are un contract pe care il semnezi, daca tot nu poti fi tras la rapundere pentru nerespectarea lui?
Oricum, in urma raspunsurilor dvs., am luat o decizie: o sa achitam restanta din mometul incheierii contractului (desi tot nu consider ca e obligatia noastra) si o sa continuam sa ne ciondanim pentru restul datoriei de dinainte de a deveni propritari... Va multumesc inca o data pentru amabilitatea de a raspunde intrebarilor mele!
Multumesc pt raspunsul rapid! Problema e ca in ziua eliberarii efective nu i-am mai gasit pe fostii proprietari. Au luat tot din apart, inclusiv caloriferele si au plecat! In cele 2 luni nu am considerat ok sa mergem peste ei sa vedem daca isi respecta obligatiile asumate in contract. Chiar daca am fi mers, probabil ne-ar fi dus cu vorba ca vor plati... Cum puteam sa-i obligam sa o si faca???
Fondul de rulment nu l-au retras dar nu acopera datoria (scazand si penalizarile). Oricum, admin a spus ca numai fostul propr poate face cerere sa se plateasca datoria din fondul de rulment. Sau sa achitam noi banii pe care i-ar lua din fondul lui de rulment pt a plati o parte din datorie. Ceea ce pt noi ar insemna acelasi lucru - adica sa platim noi datoria fostului proprietar. Nu mi se pare corect si legal sa fim obligati sa platim datoriile unei alte persoane catre asociatia de proprietari. E chestie de principiu...
Am cumparat acum aproape 2 ani un apartament in care inca nu ne-am mutat. In contractul de vz-cump se stipuleaza un termen de 2 luni de la data incheierii acestuia pana la data eliberarii efective. De asemenea, se precizeaza ca vanzatorul se obliga sa achite TOATE CHELTUIELILE PRIVIND INTRETINEREA, consumul de en. electrica sau alte plati curente pana in momentul eliberarii efective a apart. La momentul incheierii contractului au adus adev de la administratie ca sunt la zi cu plata datoriilor. Dar dupa ce au plecat am descoperit ca aveau restante 3 luni de intretinere! Nu avem noua adresa a acestora, nu stim unde sa-i gasim, dar e clar ca nu au vrut sa achite datoriile (au mai multe, si la banci, si la Admin Fin...). Admin ne cere noua sa achitam datoria lor, la care se adauga penalizari, sub pretextul ca daca am cumparat apart, am "cumparat" si datoriile lor. Noi am platit si platim doar intretinerea ce ne revine de la mom eliberarii efective a locuintei. Ce facem cu datoria care se aduna contul nostru? Cine are obligatia sa obtina plata acestei datorii de la datornic? Cum se procedeaza? Va multumesc anticipat!