avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate Ilyutza

Activitate Ilyutza

Buna ziua,
Multumesc pentru informatia data.
De fapt am intervenit in dosarul de judecata din Tribunal inregistrat in iunie 2009 [dosarul - procedura insolventei pentru SC ..... SA unde am fost salariati] dosar in care sunt implicate ca parti, debitorul [SC ..... SA unde am fost salariati], lichidatorul si creditorii din care face parte si un reprezentant al fostilor salariati care ne reprezinta.
Pentru sedinta din 18.05.2010 a fost depusa in timp util o Nota de sedinta in care a fost adusa la cunostiinta starea IN FAPT si IN DREPT a situatiei privitoare la acordarea salariilor compensatorii.
La acesta Nota de sedinta, lichidatorul a raspuns in scris [document depus la dosar] facand unele precizari:
1. Partenerul principal al debitoarei [partener aflat in aceeasi incinta si condus de aceeasi echipa ca si debitoarea] a primit in octombrie 2009 o suma de bani pentru plata avansurilor pentru angajati pe luna septembrie.
2. Ulterior, partenerul principal a selectat o parte din salariatii debitoarei, preluand 50% din acestia insa lichidatorul fiind obligat sa emita decizii pentru desfacerea contractelor de munca (cu preaviz).
3. De urgenta, lichidatorul a depus, prin cerere, documentatia aferenta efectuarii platilor privind creantele salariale catre salariatii debitorului, conform legii nr. 200/2006. Ulterior, AJOFM comunica lichidatorului ca sa refaca aceasta documentatie, evidentiind si stopajul la sursa. Cum debitoarea nu avea lichiditati, au fost cerute lamuriri de lichidator si DGFP propune majorarea creantei bugetare. Raspunsul ANAF este negativ, apreciind ca acestea reprezinta obligatii curente. Acest raspuns a fost adus la cunostinta AJOFM.
4. Lichidatorul a convocat Adunarea Creditorilor pentru a inregistra pe costurile debitoarei cheltuieli (stopaj la sursa aferent platilor compensatorii). Nu s-a primit un raspuns afirmativ, declinandu-se luarea unor masuri si solicitandu-se alte informatii privind debitoarea.
5. Neexistand aprobarea, lichidatorul a solicitat sprijinul AJOFM, precizand ca solicita suspendarea pana la deblocarea situatiei (din pacate AJOFM a hotarat sa restituie documentatia).
6. Concomitent cu demersurile lichidatorului, salariatii au formulat actiuni la Tribunal, solicitand platile compensatorii (toate suspendate). Astfel, prin initiativa reprezentantului salariatilor disponibilizati, au investit judecatorul sindic cu cereri de creante - obiectul acestora fiind acelasi (deci, practic lichidatorul nu putea introduce alte cereri la AJOFM pana nu se solutionau cererile de creanta!!).
7. In raportul de la termenul de 18 05 2010 se arata ca s-a depus tabelul definitiv cu salariatii disponibilizati si nu a fost contestat pana in prezent.
8. In conditiile in care nici raportul lunar (din 18.05.2010) nu va fi contestat in termen de 5 zile de catre creditori lichidatorul va introduce din nou documentatia la AJOFM.

Oare putem spera, dupa 6 luni, ca intram in posesia drepturilor noastre?
Ce vina avem noi cei disponibilizati? De ce nu se gaseste vinovatul pentru a da socoteala de neregulile care au condus la aceasta situatie?

Va multumesc pentru intelegere si pentru sprijinul acordat cu profesionalism.
Buna ziua,
Multumesc pentru informatia data.
De fapt am intervenit in dosarul de judecata din Tribunal inregistrat in iunie 2009 [dosarul - procedura insolventei pentru SC ..... SA unde am fost salariati] dosar in care sunt implicate ca parti, debitorul [SC ..... SA unde am fost salariati], lichidatorul si creditorii din care face parte si un reprezentant al fostilor salariati care ne reprezinta.
Pentru sedinta din 18.05.2010 a fost depusa in timp util o Nota de sedinta in care a fost adusa la cunostiinta starea IN FAPT si IN DREPT a situatiei privitoare la acordarea salariilor compensatorii.
La acesta Nota de sedinta, lichidatorul a raspuns in scris [document depus la dosar] facand unele precizari:
1. Partenerul principal al debitoarei [partener aflat in aceeasi incinta si condus de aceeasi echipa ca si debitoarea] a primit in octombrie 2009 o suma de bani pentru plata avansurilor pentru angajati pe luna septembrie.
2. Ulterior, partenerul principal a selectat o parte din salariatii debitoarei, preluand 50% din acestia insa lichidatorul fiind obligat sa emita decizii pentru desfacerea contractelor de munca (cu preaviz).
3. De urgenta, lichidatorul a depus, prin cerere, documentatia aferenta efectuarii platilor privind creantele salariale catre salariatii debitorului, conform legii nr. 200/2006. Ulterior, AJOFM comunica lichidatorului ca sa refaca aceasta documentatie, evidentiind si stopajul la sursa. Cum debitoarea nu avea lichiditati, au fost cerute lamuriri de lichidator si DGFP propune majorarea creantei bugetare. Raspunsul ANAF este negativ, apreciind ca acestea reprezinta obligatii curente. Acest raspuns a fost adus la cunostinta AJOFM.
4. Lichidatorul a convocat Adunarea Creditorilor pentru a inregistra pe costurile debitoarei cheltuieli (stopaj la sursa aferent platilor compensatorii). Nu s-a primit un raspuns afirmativ, declinandu-se luarea unor masuri si solicitandu-se alte informatii privind debitoarea.
5. Neexistand aprobarea, lichidatorul a solicitat sprijinul AJOFM, precizand ca solicita suspendarea pana la deblocarea situatiei (din pacate AJOFM a hotarat sa restituie documentatia).
6. Concomitent cu demersurile lichidatorului, salariatii au formulat actiuni la Tribunal, solicitand platile compensatorii (toate suspendate). Astfel, prin initiativa reprezentantului salariatilor disponibilizati, au investit judecatorul sindic cu cereri de creante - obiectul acestora fiind acelasi (deci, practic lichidatorul nu putea introduce alte cereri la AJOFM pana nu se solutionau cererile de creanta!!).
7. In raportul de la termenul de 18 05 2010 se arata ca s-a depus tabelul definitiv cu salariatii disponibilizati si nu a fost contestat pana in prezent.
8. In conditiile in care nici raportul lunar (din 18.05.2010) nu va fi contestat in termen de 5 zile de catre creditori lichidatorul va introduce din nou documentatia la AJOFM.

Oare putem spera, dupa 6 luni, ca intram in posesia drepturilor noastre?
Ce vina avem noi cei disponibilizati? De ce nu se gaseste vinovatul pentru a da socoteala de neregulile care au condus la aceasta situatie?

Va multumesc pentru intelegere si pentru sprijinul acordat cu profesionalism.
Buna ziua,

Revin cu problema privind plata creantelor salariale [salarii restante si cele 3 salarii medii brute] de la Fondul de garantare. Societatea comerciala la care am lucrat a intrat in insolventa prin hotarare judecatoreasca inca din noiembrie 2009.
De atunci si pana acum, nu am primit drepturile ce ni se cuvin conform prevederilor din "Legea nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale" lege care transpune Directiva Consiliului nr. 80/978/CCE privind apropierea legislatiilor statelor membre referitoare la protectia salariatilor in cazul insolvabilitatii angajatorului.
Am actionat in judecata firma care se ocupa de lichidare. Au fost 5 infatisari la proces dar de fiecare data s-a gasit ca mai trebuie adaugat cate ceva (!?).
Maine, 18.05.2010 avem o noua infatisare. Nu mai stim cat va mai dura. Suntem disperati. Lichidatorul spune ca va dispune achitarea acestor drepturi salariale numai dupa ce va face rost de bani prin vinderea bunurilor ce fac obiectul dosarului de insolventa desi plata creantelor salariale ar trebui suportata de catre AJOFM (din Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale).
Oare de ce atata amanare ??

Va multumesc mult


Buna ziua,

Societatea Comerciala la care am lucrat a intrat in insolventa incepand cu data de 19 noiembrie 2009. Ea a fost preluata de un lichidator judiciar. Desi angajatorul a inaintat toate documentele la AJOFM pentru plata celor 3 salarii medii brute, lichidatorul a blocat plata acestora motivand ca nu poate sa plateasca impozitul corespunzator.
Am lecturat "Legea nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale" precum si "Normele metodologice privind Fondul de garantare a creantelor salariale (29-12-2006)". Nu am gasit nicio referire la cine trebuie sa suporte impozitul pentru cele 3 salarii medii brute date de la Fondul de garantare.

Din acest motiv, ma adresez Dvs. cu rugamintea de a ne lamuri, daca aveti amabilitatea, care este situatia juridica.

Va multumesc mult
Buna ziua,

Am lecturat "Legea nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale" precum si "Normele metodologice privind Fondul de garantare a creantelor salariale (29-12-2006)". Nu am gasit o referire la cine trebuie sa suporte impozitul pentru cele 3 salarii medii brute date de la Fondul de garantare.
Societatea Comerciala la care am lucrat a intrat in insolventa incepand cu data de 19 noiembrie 2009. Ea a fost preluata de un lichidator. Desi angajatorul a inaintat toate documentele la AJOFM pentru plata celor 3 salarii medii brute, lichidatorul a blocat plata acestora motivand ca nu poate sa plateasca impozitul corespunzator.
Din acest motiv, ma adresez Dvs. cu rugamintea de a ne lamuri, daca aveti amabilitatea, care este situatia juridica.

Va multumesc mult