avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Activitate curaj

Activitate curaj

Salut tuturor. As vrea sa-mi fac un magazin online unde vand anumite produse, ce este mai avantajos pt un asfel de business? Din punct de vedere al taxelor si impozitelor, al investirii de timp in depunerei de delcaratii si realizare de situatii, dpdv al deconturilor pe care le pot face din TVA etc? Ce m-ati sfatui? Pana acum, tind sa cred ca m-ar avantaja PFA sau Intreprindere Individuala. Daca fac in asociatie cu un partener acest magazin virtual, putem fi doua persoane pe II sau ar trebui sa ne facem amandoua cate un PFA sau II?

Multumesc.
In codul fiscal nu se specifica nimic legat de plata la somaj, la casa de sanatate si de pensii. [ link extern ] /

De ce? Sau poate ca acest cod fiscal se refera doar la datoriile la fisc?
Multumesc mult! conventiile civile insa s-au desfiintat, din cate stiu eu, practic nu mai exista. In ceea ce priveste contractele civile, ma gandesc ca poate de cand ati fost dvs confruntat cu angajatul cu conventie, lucrurile poate s-au mai schimbat, legislatia etc. Mai ales ca trecem printr-o perioada tulbure in care lucrurile se schimba atat de repede.
Compania in care lucrez are multe colaborari pe durate scurte (2-4 ore pe zi) cu diferite persoane, platite la ora. Am ales sa facem contracte civile cu aceste persoane. Nu-mi este clar ce impozite, taxe trebuie sa platim si catre ce institutii? Casa de asigurari, somaj, impozit pe venit? Totodata, care este baza de calcul?
Va multumesc, am mare nevoie de ajutor!
Răspuns la discuția certificare stagiu de cotizare
In ce alta situație mai este necesară adeverinta de la angajator cu contributiile la somaj, inafara de dosarul pt somaj? in ace alte situatii mai este solicitat acest document (de exemplu, infiintare pfa, firma, sau asigurare de pensie, etc)?
refuza sa le primeasca in persoana pt ca daca le-ar primi ar trebui sa-mi plateasca spor de vechime (retroactiv). Desi am primit o scrisoare oficiala din partea lor prin care imi solicitau aceste adeverinte, intr-un termen de 30 de zile, eu le-am dus. ei le-au tinut 2 saptamani dupa care mi le-au dat inapoi spunand ca trebuie sa le trimit oficial prin posta.

ce e de facut? ma gandesc ca daca le trimit oficial cu semnatura de primire ei vor spune ca nu am trimis adeverintele ci cu totul altceva.

pot trimite prin executori judecatoresti?

sau ce alta solutie am, astfel incat sa nu expire termenul in care mi-au solicitat actele? caci cred ca asta urmaresc?
concediul medical in perioada preavizului cauzat de desfiintarea postului urmeaza aceleasi reguli? adica se prelungeste preavizul, chiar daca postul a fost desfiintzat?
Hm, nu stiam acest lucru. Admotarile sunt deci speculatii? Si de ce sunt introduse in codul muncii?

Multumesc pt clarificare.
Exista un act care specifica ce inseamna pt o companie o ''situatie economica dificila''. exista in codul muncii adnotat, din pacate nu am acces la adnotari, codul muncii pe care il detin eu, nu are adnotari. Daca cineva are aceste adnotari, poate verifica la articolul 65.2 aceste explicatii.

Cand voi intra in posesia lor, vi le voi impartasi si dvs.

Legea zice ca angajatii beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si atat. Nu zice cine tre sa ia aceste masuri, statul sau companiile. Logica mea spune ca ambele. Pt ca daca firmele creeaza someri cu duiumul, asta interfereaza cu intentiile statului. Adica fac ceva ce contravine politicii de resurse umane a statului. e de bun simt, zic eu.
si unde sunt masurile active de combatere a somajului? in tot ceea ce ati spus mai sus? cineva vrea sa evite sa aiba scaderi in viitor, ok, da oameni afara, doar asa, pe baza unor speculatii privind viitorul?