avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate violeta panduru

Activitate violeta panduru

Totusi la pensia de limita de varsta cand pot iesi tinand cont de premisele date, adica tinand cont ca trebuie sa imi scada 5 ani din varsta de pensionare pt cei 22 de ani si 9 luni lucrati in grupa a 2-a?
Va multumesc
M-am nascut in 15.03.1956, am vechime in grupa 2 de munca de 22 ani9 luni si 15 zile, iar in grupa 3 de munca o vechime de 7 ani 10 luni si 27 zile.
Va rog sa-mi spuneti conform noii legi de pensii cand ma pot pensiona?

Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Pensia anticipata
Va multumesc pentru raspuns, dar am o mica neclaritate, daca 5 ani si 6 luni, stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca,(varsta de pensionare nu este calculata astfel : 60 ani- 5ani si 6 luni = 54 ani si 6 luni) deci varsta la care ma pot pensiona nu ar trebuii sa fie 54 ani si 6 luni?

(insist pe aceste mici detalii deoarece nu as vrea sa intru sub incidenta legii pensiilor din 2011)
Ma numesc Violeta sunt din Lugoj,m-am nascut in 16.031956, am lucrat in grupa 2-a de munca 22 ani si11 luni , iar in grupa 3 de munca 6 ani si 2 luni.
Am rugamintea sa-mi spuneti cand ma pot pensiona anticipat ? Mentionez ca in prezent nu am un loc de munca.

Va multumesc.