avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate amarui

Activitate amarui

Se datoreaza contributii pentru tichetele cadou?
Revin cu o intrebare: Rebugetarea postului ,in sensul alinierii acestuia la salarizarea functiilor similare,acela de sef serviciu,se poate considera promovare sau avansare?Salarizarea nu este unica pe functie ?Cumva fiecare post cu incadrare in functie identica poate avea alta salarizare?
In ordinul 77/2011 care aproba Normele Metodologice de aplicare ale Legii 284/2010 la titlul II Calculul salariului de baza lit A ,ultimul paragraf ,prevede:
,,La stabilirea drepturilor salariale pentru personalul platit din fonduri publice, incepand cu 1 ianuarie 2011, se va tine seama de gradul sau treapta profesionala, vechimea in munca, vechimea in functie sau, dupa caz, in specialitate, dobandite in conditiile legii pana la 31 decembrie 2010, ca urmare a angajarii, avansarii sau promovarii in perioada octombrie—decembrie 2010. ''
parerea mea ca dumneavoastra trebuie sa fiti salarizat similar cu un coleg care era incadrat la 30.06.2010 in aceeasi functie in care dumneavoastra ati avansat.

nu inteleg sfatul dumneavoastra.imi cer scuze
sunt functionar public de conducere intr-o institutie publica deconcentrata,sef serviciu cu post bugetat din functia de executie inspector asistent.Asa a fost postul bugetat in anul 2002 , cand l-am ocupat prin concurs.De atunci salarizarea mea a fost in consecinta inferioara colegilor mei incadrati in functii similare.In luna decembrie 2010,prin act administrativ intern ordonatorul de credite a aprobat rebugetarea postului la nivelul celorlalte functii similare, modificandu-se incadrarea, salariul s-a stabilit la nivelul unei functii de executie de consilier diminuat cu 25%,la care s-au adaugat sporurile de vechime si de conducere .Mentionez faptul ca am o vechime in functie publica de 11 ani,din care 8 in functie de conducere .La aplicarea legii unice de salarizare incepand cu ian 2010 mi s-a transmis ca salariul va fi calculat conform normelor de aplicare al acesteia ,respectiv cel din luna iulie majorat cu 15%,intrucat rebugetarea nu este nici promovare,nici avansare,in consecinta nu mi se apli#-oca prevederile articolului ce face referire la avansare sau promovare.Sunt hotarat sa contest Decizia de reincadrare. Ce ma sfatuiti?#-o
Intradevar functia ocupata anterior a fost in cadrul altei institutii publice autofinantate
integral si era de director economic.Postul pe care l-am ocupat prin concurs a fost de Sef Administratie (asimilabil celui de sef serviciu) ,bugetat la nivelul de inspector asistent.La data incadrarii nu banuiam ca nu voi putea promova intr-un grad de salarizare superior ,aferent functiei de executie.Am sperat ca Legea salarizarii unice va aduce o schimbare .
Ce cale pot sa urmez daca dupa reincadrarea mea ca sef serviciu in treapta I( maxim conform Legii 330/2009),in conformitate cu O.U.G.1/2010 salarizarea a ramas tot de inspector asistent.Mentionez ca nu am promovat in functia de conducere din anul 2001 de cand am ocupat, prin concurs , functia de sef serviciu ,cu functia de executie de inspector asistent.Evaluarile anuale au avut calificativ maxim.Daca as contesta decizia de reincadrare pentru nerespectarea art.6 din Legea 330/2009, credeti ca am vreo sansa?Daca invoc si dreptul la promovare al functionarului public care nu imi este respectat ?Nu poate fi vorba de discriminare?S-a ajuns ca personalul de executie sa aiba salariul mai mare pentru responsabilitati semnificativ mai mici.Cum vedeti rezolvarea problemei?