avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate dena_ghita

Activitate dena_ghita

Răspuns la discuția corectare erori ani precedenti
Multumesc, asa m-am gandit si eu, dar mi-era teama sa nu gresesc pt ca perioada in cauza a fost supusa controlului de fond, iar in raport nu au stabilit nici un fel de diferenta. Singurul document justificativ este extrasul de cont la 31.12.11 emis de anaf.
Nu cred ca e asa de simplu, parerea mea e ca sunt mai multe implicatii. De ex, pierderea acelor documente, cred eu, nu mai da drept de deducere a tva-ului de la mom inreg lor in contabilitate(martie 2011), deci genereaza un tva de plata si majorari de intarziere aferente. Aceste obligatii suplimentare se vor inregistra in contabilitate la 31.12.2011 , iar in decontul ian 2012 se va evidentia acest tva prin rubrica de regularizari tva deductibil cu semnul minus, urmand a calcula majorari si in 2012 pana la mom platii acestei diferente? Sau: daca nu se inregistreaza nimic la 31.12.11, ca si cum nu s-a constat pierderea, in2012 se inregistreaza ch cu tva de plata si majorari ca ch ale perioadei sau prin 117, ele fiind aferente anului precedent?
O firma care s-a infiintat ca micro si in 2007 a devenit platitoare de imp pe profit primeste extrasul de cont de la finante si figureaza cu imp pe venit micro de recuperat in suma de x lei.In evidentele contabile, figureaza insa cu o dif de y lei. In 2011 a avut si control de la finante, au verificat inclusiv imp micro dar nu au constat nici macar aceasta dif de recuperat cu care figura firma in evidentele lor. Cum poate fi indreptata eroarea la 31.12.11?
In ianuarie 2012 se constata pierderea unor bonuri de combustibil din anul 2011. Intrucat nu s-a depus 101, cheltuiala cu comb si tva aferent bonurilor pierdute vor fi luate ca nedeductibile,dar cum poate fi corectata eroarea dpdv al dreptului de deducere al tva? Pt ca la mom inregistrarii in contab au fost deduse intrucat existau, dar ulterior daca s-au pierdut nu mai exista dreptul de deducere si nici nu pot fi recuperate de la furnizor.