avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru08

Activitate alexandru08

Buna ziua
Va rog, daca aveti posibilitatea, sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Am postat un anunt online pentru vanzarea masinii personale. Am primit telefoane de la mai multe persoane care sustin ca sunt " in zona" si doresc sa imi plateasca cash pentru masina si apoi sa plece cu ea, dupa incheierea actului de vanzare-cumparare. Citind pe internet am inteles ca la taxe si impozite se solicita (pentru scoaterea din evidenta) atat contractul de vanzare-cumparare in original cat si alte 4 copii. Va rog sa imi spuneti daca am nevoie de toate aceste exemplare sau este suficinet sa vand masina astazi si ulterior sa ma prezint doar eu (fara cumparator) la taxe si impozite cu un singur exemplar, pentru scoaterea din evidenta fiscala. Multumesc
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:

pot fi ? sau e obligatoriu sa fie ? :)
Buna ziua,
Va rog sa ma ajuitati sa inteleg daca in cuantumul indeminizatiei de crestere copil intra si veniturile obtinute din concediul de maternitate sau exclusive veniturile impozitate platite de angajator pana in perioada in care s-a intrat efectiv in concediu de maternitate(cele 126 zile)
multumesc anticipat
Am vorbit astazi si cu notarul si cu vanzatorul. Problema cea mai mare este ca vanzatorul NU DORESTE SA SEMNEZE contractul pana cand nu are banii in cont. Va rog sa ma sfatuiti si dvs insa eu nu pot sa donez niste bani fara sa am la baza un act (contract v-c)
Notarul a propus sa adaugam la contract o declaratie, care sa fie completata de ambele parti si care sa mentioneze ca daca plata nu se face in 5 zile lucratoare, contractul se desfiinteaza.
In orice caz, presupun ca nu este ok sa efectuz plata , fara sa am contractul de vanzare - cumparare semnat, nu ?
Inca ceva, la declaratia de care ziceam mai sus presupun ca trebuie sa exista inca o declaratie a vanzatorului in care sa mentioneze ca i-au intrat banii in cont. Daca nu se intoarce sa completeze declaratia, ce se intampla?
Eu i-am propus sa semnam actul si sa-i dau dovada extrasul de cont de la banca mea (care atesta ca banii din contul meu s-au dus catre el ) insa dumnealui nu este satisfacut de aceasta masura :)

Dar chiar si asta, pentru curiozitatea mea, daca banii nu intra dupa 5 zile (ci dupa 7 sa zicem) eu pierd banii ? sau trebuie restituiti de catre vanzator ?
Urmeaza sa cumpar un imobil insa vanzatorul nu doreste semnarea contractului pana cand nu are banii in cont. In acest caz, notarul ne-a propus urmatoarele:
- se semneaza contractul de vanzare cumparare de ambele parti iar actul ramane in custodia notarului.
- se noteaza in act contul meu bancar si contul vanzatorului urmand ca in maxim 2 zile banii sa intre in contul vanzatorului altfel contractul de vanzare se considera nul
- vanzatorul trebuie sa se intoarca la notar cu extrasul bancar si sa dea o declaratie cum ca a primit banii

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) Daca banii cumva se blocheaza de banca si nu intra in contul vanzatorului la timp (2 zile) eu ii pierd fara sa mai am drept la imobil ? (contractul devenind nul)
2) Daca banii intra la timp dar vanzatorul nu mai vine la notar sa dea declaratia ca a primit banii , pierd imobilul?

Mentionez ca plata se efectueaza in EUR, prin transfer bancar, de la ING (banca mea) la BANCA TRANSILVANIA, prin internet banking.

Multumesc anticipat pt raspunsuri
Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca retragerile impozitate din agentiile locale (biletele castigatoare) de pariuri sportive trebuie declarate in declaratia de avere.

Daca da, cum pot obtine aceste informatii? Am avut cateva zeci de bilete castigatoare in anul trecut si nu am informatia exacta in ceea ce priveste veniturile cumulate nicaieri....
Este considera factura electronica factura scanata, venita prin email ce are stampila si semnatura?Este corect sa aplici viza CFP pe ea?

Daca nu, viza cfp se poata acorda aceleasi facturi (cu stampila si semnatura) venita prin posta chiar daca aceasta este alb negru?

Multumesc
Va rog mult sa ma lamuriti, daca se stabileste ca este donatie, eu am 75% din apartament iar fratele 25%? sau se imparte in mod egal, 50-50% ? Intreb asta deoarece din ce inteleg din Art. 1088 , rezerva succesorala se imparte in mod egal ....
Sa inteleg ca trebuie sa fac dovada platii indiferent daca renunta mama la clauza de abitatie. Alltfel se considera donatie si eu primesc 75% din bun iar fratele meu 25 %.
Dar daca vand apartamentul si cu banii primiti cumpar altul?