avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate ancalucian

Activitate ancalucian

Răspuns la discuția Mostenire
La decesul bunicului, bunica si.a cedat partea mamei mele.

raluk0207 a scris:

Nu inteleg....
Dacă bunica traieste, cum a fost mama dvs moștenitoare?
Despre moștenire nu se vorbește decât la decesul unei persoane.

Răspuns la discuția Mostenire
La decesul bunicului meu,bunica si.a cedat partea mamei mele.

ancalucian a scris:

Mama decedata in 2015, nu am facut succestiune. In viata bunica din partea mamei (pe bunurile bunicii mama a fost mostenitoare), sotul, adica tatal meu si 2 copii ai decedatei. Cum se distribiie mostenirea? Tatal are discutii sa se recasatoreasca si nu av vrea sa fie implicata si doamna in masa succesorala. Ce trebuie sa facem? Va multumesc

Discuție Mostenire
Mama decedata in 2015, nu am facut succestiune. In viata bunica din partea mamei (pe bunurile bunicii mama a fost mostenitoare), sotul, adica tatal meu si 2 copii ai decedatei. Cum se distribiie mostenirea? Tatal are discutii sa se recasatoreasca si nu av vrea sa fie implicata si doamna in masa succesorala. Ce trebuie sa facem? Va multumesc
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
art.728 cod civil" nimeni nu este obligat sa ramana in indiviziune".
actiunea de iesire din indiviziune este imprescriptibila.


Neavand tangenta cu acest gen de termeni nu sunt sigura daca am inteles corect raspunsul :"> ati putea sa detailati?
Multumesc :)
Buna ziua

Va multumim pentru indrumari :)
Exista un termen in care se poate face aceasta solicitare pentru iesire din indiviziune?
Ce se intampla daca nu apelam la aceasta solicitare de iesire din indiviziune?
Care ar putea fi motivul refuzului? Ce poate sa castige doamna prin refuzul accepratii platii sau bunurilor aferente acelui 1/4?
O zi buna!
Am nevoie de ajutor si de parerile voastre intr-o situatie de mostenire.

In acest caz de mostenire sunt implicati copilul decedatului (25 ani) si a doua sotie a acestuia. ( In urma cu 7 ani a decedat unul din soti , iar cel ramas in viata s-a recasatorit in septembrie 2009. In ianuarie 2010 a decedat si acesta.)
La momentul de fata s-a facut la notar succesiunea si din cate stiu s-a eliberat certificatul de mostenitor cu drept de 1/4 doamnei si 3/4 baiatului. La notar insa s-a facut intelegerea verbala ca baiatul sa plateasca contravaloarea acelui 1/4 si doamna renunta la toate drepturile. Pana aici totul a fost ok, insa a trecut timpul si doamna mereu gaseste scuze pentru a se prezenta si finaliza situatia, refuza aceasta plata. Recent a anuntat ca pleca in Germania si lasa situatia asa cum este.
Va rog sa ne ajutati.
Care sunt etapele ce trebuie urmate in aceste situatii?
Ce se poate face in acest caz?
E posibil sa urmareasca ceva doamna asta?

Este o situatie foarte presanta, in care chiar nu mai stim cum sa procedam. :(
Va multumim mult.
:D