avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate michim

Activitate michim

Răspuns la discuția productie energie electrica
nu, este vorba de panouri fotovoltaice....am mai facut "sapaturi" si mai trebuie sa ma dumiresc ce e cu "acordul de mediu"....multumesc oricum pentru bunele intentii
Pentru a deveni producator de energie -COD CAEN 3511 -exista conditii speciale de autorizare?! Poate societatea sa aiba orice alte obiecte de activitate?! nu pot obtine niciun raspuns de la ONRC. Multumesc
Răspuns la discuția contestatie creanta -insolventa
Mii de multumiri pentru atentie, in primul rand !
Am citit in alta parte pe forum un raspuns cu un extras din legea 85/2006 :

Art. 31. - (1) Orice creditor îndreptăţit să solicite deschiderea procedurii prevăzute de prezenta lege împotriva unui debitor prezumat în insolvenţă poate introduce o cerere introductivă, în care va preciza:
a) cuantumul şi temeiul creanţei;
b) existenţa unei garanţii reale, constituite de către debitor sau instituite potrivit legii;
c) existenţa unor măsuri asigurătorii asupra bunurilor debitorului;
d) declaraţia privind eventuala intenţie de a participa la reorganizarea debitorului, caz în care va trebui să precizeze, cel puţin la nivel de principiu, modalitatea în care înţelege să participe la reorganizare

3. in situatia in care debitorul achita pana la termenul de judecata o parte din datoriile pentru care s-a deschis procedura insoventei si ca urmare a acestei plati valoarea – prag scade sub 10 000 lei (RON), cererea formulata de creditor urmeaza a fi respinsa de judecatorul - sindic pentru motivul ca nu sunt intrunite conditiile prevazute de lege referitoare la valoarea – prag de 10 000 lei ( RON)."

In conditiile in care ni s-a retras dreptul de administrare MAI PUTEM BENEFICIA DE ACEST ARTICOL ?
As vrea sa se termine totul odata ! Asociatii pot ca persoane fizice -pentru societate- sa achite ACUM suma conform ultimei situatii transmise de finante ?
Mentionez ca data aceastei situatie este 11.07.08, dupa data la care trebuiau depuse cererile de creanta !
Tabelul definitiv are termen 01.08.08 si cu siguranta nu exista alti creditori, nu au existat niciodata bunuri, nu mai avem de incasat nimic de la nimeni, nu s-au ridicat dividende si in plus societatea a si fost creditata cu 35.000 ron;
Adunarea creditorilor are termen 19.09.08 si in instanta 23.09.08...
Nu am reusit sa aflu nici daca lichidatorului numit va trebui sa-i achitam noi in final onorariul !? Judecatorul a stabilit 2000 ron pe luna si din 23.05.08 apar si acolo o multime de bani ....
Multumiri !

buna ziua !
CU SCUZE CA IMI PREZINT AICI PROBLEMA .... Instanta in 23.05.08 a declansat procedura de insolventa la cererea adm fin publice pentru o creanta de 150.000 lei; am aflat doar in 18 iunie de la lichidatorul numit; pana in 04.07.08 se primeau cereri de creante ,iar tabelul definitiv se stabileste pana in 01.08.08; datoria in martie 2005 (de cand nu a mai lucrat societatea pentru ca nu mai sunt in tara toti asociatii in SA) era conf. unui titlu executoriu-de 10.500 ron ; la momentul respectiv am facut contestatie pentru ca nu se tinuse cont de o plata, de tva de recuperat; ar fi trebuit platit max 1.800 ron)....incercand sa aflam cum a crescut suma atat de tare am primit de la finante o fisa in care sustin ca cer 17.000 ron..ce pot face ? CUM POT CONTESTA CERTITUDINEA CREANTEI ? pot rezolva singura sau chiar este cazul sa apelez la un avocat ?:
Multumesc
Răspuns la discuția Insolventa
buna ziua !
CU SCUZE CA IMI PREZINT AICI PROBLEMA .... OARECUM ASEMANATOARE DAR, cu diferenta ca s-a numit lichidatorul in instanta in 23.05 si am aflat doar in 18 iunie ; pana in 04.07 se primeau cereri de creante si tabelul definitiv se stabileste pana in 01.08;finantele cereau 150.000 desi datoria este de max 17800 ( cu dobanzi si penalitati)....NU EXISTA ALTI CREDITORI.... cu lichidatorul am luat legatura... cu finantele am discutat si deocamdata am o hartie cu suma reala venita pe fax .... nu stiu ce au anuntat lichidatorului...ce pot face ? am dreptul sa achit direct ?! Mentionez ca dreptul de administrare s-a ridicat ! AS VREA SA ACHIT INAINTE DAR NU STIU DACA ESTE LEGAL ! nu stiu nici macar cand pot contesta suma daca lichidatorul nu e anuntat .... Cu scuze .... dar sunt un pic cam terorizata de subiect.
Multumesc