avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate visinescu iulian

Activitate visinescu iulian

Răspuns la discuția divort cu copii
a avut prenatal 25 mil pe luna, ce a facut cu banii?? cand a inceput sa ia prenatal 25 milioane ma parasit, acum vrea bani de la mine, eu i as da copilului dar nu mi l da si mie acasa, pensia oricum io platesc la timp!
Răspuns la discuția divort cu copii
nu mi ati raspuns la prima intrebare!
Discuție divort cu copii
Buna ziua, am divortat de fosta sotie in februarie anul acesta, iar fetita noastra care in momentul de fata are 2 ani si 2 luni este incredintata mamei bineanteles pt. ca este foarte greu daca nu imposibil sa poti lua copilul de langa mama lui la o varsta asa frageda daca nu chiar imposibil.Am cerut in instanta atunci la momentul respectiv sa pot avea legatura cu copilul la domiciliul meu dar nu mi sa acceptat nici aceasta propunere de catre instanta pe motiv ca este prea mic . A si avea si eu doua intrebari pt. dvs. si anume : 1.Cand si cum pot face sa pot lua si eu copilul la mine acasa( la domiciliul unde locuiesc, mentionez ca am toate conditiile si locuiesc cu parintii, fosta sotie locuind cu chirie!), mi sa permis de catre instanta sa pot vedea copilul de 2 ori pe luna sambata intre orele 10-14 in prima si a treia sambata ale lunii; - si a doua intrebare : Cu cateva zile in urma fosta sotie mi a cerut adeverinta de salariat pt. a putea inscrie copilu la gradinita, ea neavand serviciu, iar eu nu stiu cum sa procedez pt. ca mi e teama sa nu ma oblige sa platesc eu gradinita sau orice problema legata de copil sa fiu eu raspunzator, daca mi ar incredinta-o mie ar fi altceva, mentionez ca sunt student anul II si lucresz ca agent de paza , iar venitul meu lunar este de 800 Ron din care 150 ron platesc pensie alimentara, imi poate face vreo plangere penala fosta sotie? Va multumesc!#-o:((
deci sa terminat definitiv procesul nu?? Adica nu sunt obligat nici eu nici fosta sotie la plata nu?
ce este calea dreptului comun??
gabescu a scris:

Respinge cererea depusa de catre reclamant, cu alte cuvinte ati fost judecat in lipsa si pe cale de consecinta nu sunteti somat la plata.
bioenergeta a scris:

A fost respinsa cererea creditorului. Dvs si sotia aveati calitatea de debitori.
Situatia pentru dvs este in regula pentru moment.
Insa creditorii au calea dreptului comun pentru realizarea creantei lor, daca prin procedura speciaa a somatiei de plata nu au putut obtine un titlu executoriu.
Am primit o citatie in data de 15.02.2010 cu obiectul cauzei somatie de plata din partea unei firme fiind girant inn acest dosar, apoi in data de 16.03.2010 am fost chemat in instanta dar nu m-am prezentat si sa hotarat urmatoarele citez " Admite cererea formulata de creditoare. Se citeaza partile( adica si fosta sotie, ea fiind debitorul principal), conform art. 85,105 C.PROC.CIV., creditoare cu mentiunea de a depune la dosar inscrisuri care sa ateste ca exista identitate intre numele de fata al fostei sotii si numele dobandit dupa casatorie, respectiv certificat de casatorie. Amana judecarea cauzei la 13.04.2010. Cu recurs odata cu fondul. Pronuntata in sedinta publica de la 16.03 .2010l." Apoi am primit o a doua citatie in care am fost chemat la tribunal in data de 13.04.2010 in care sa hotarat, citez" Admite cererea formulata de aparatorul creditoarei. Seciteaza debitorii conf .art.80. C.proc .civ. Amana judecarea cauzei la 04.05.2010. Curecurs odata cu fondul. Pronuntata in sedinta publica de la 13 aprilie 2010". Apoi in 04.05.2010 scrie asa "Dosar finalizat prin hotarare nr.3920. Respinge cererea. Irevocabila". Ce vreau sa va intreb este ce sa hotarat?? A cui cerere sa respins ? Eposibil a firmei care ne a dat in judecata ca eu nu am facut nici o cerere si nici fosta sotie, s ar putea sa fi fost prescrisa datoria cred pt ca cele doua telefoane mobile pe care le am achizitionat in 2004 au fost platibile in rate pe 5 ani!
Răspuns la discuția girant in imposibilitate de plata
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie,deci data scadentei contractului este 14.12.2009, contractul de vanzare-cumparare a fost facut la 16.12.2005, este prescrisa datoria sau nu?? Am fost la tribunal sa studiez dosarul si la dosar sunt: copie contract, somatia de plata si o situatie restante client! Am cerut sa fac o cerere prin care sa invoc exceptia prescriptiei asa cum mi--ati cerut dar mi sa spus sa merg la judecatorul de serviciu ca nu pot depune cererea la Registratura#-o#-o#-o
Răspuns la discuția girant in imposibilitate de plata
Trebuie sa merg neaparat la Tribunal? Oricum pe titular nu-l intereseaza, acum cade totul pe girant, adica pe mine. Daca nu ma prezint deloc la Tribunal ce se intampla? Instanta nu verifica oricum daca a intervenit exceptia prescriptiei dreptului la actiune in acest dosar??