avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate marian simona

Activitate marian simona

Buna ziua!

Numele meu este Marian Simona si am o nelamurire. In urma cu 7 luni am depus un dosa in vederea stabilirii calitatii de beneficiar al legii 189/2000. Am avut si 2 martori, dosarul mi-a ost acceptat si am fost trimisa acasa pentru a astepta sa imi vina decizia. Mi s-a spus de catre un alt beneficiar ca as putea astepta pana la 5 luni, dar ca voi primi banii retroactiv. Acum, m-am dus la Casa de Pensii si mi s-a spus ca dosarul meu nu este bun, ca mi s-a trimis o instiintare (pe care eu nu am primit-o), conform careia:
"- sa va completati dosarul cu clarificarea declaratiilor date la notar: martorii vor specifica traseul lor, traseul dumneavoastra, motivul persecutiei etnice pe care ati trait-o , modul in care au observat refugiul - acesta trebuind sa fie nemijlocit si nu "din auzite" sau din ce ati povestit dumneavoastra. Actele trebui sa fie autentificate la notar. "

Intrucat eu am adus 2 martori ce au dat declaratii la notar, nu inteleg de ce dosarul e respins. Mi s-a spus ca martorii mei nu sunt buni, deoarece nu erau din acelasi sat cu al meu si ca trebuie sa imi gasesc alti martori. Satul meu nici nu mai exista, toata lumea de acolo pierzand casele si terenurile.

Va rog sa-mi spuneti, este un abuz sau in lege este stipulat faptul ca trebie sa am anumiti martori?

Va multumesc anticipat