avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate danmiclovan

Activitate danmiclovan

Buna seara

Am permis de conducere categorie B dar este suspendat deocamdata. Spuneti-mi, va rog, in acest timp am dreptul sa conduc un scuter?
Buna ziua

De ce oare nu putem plati taxa pt locul de veci pana nu facem succesiunea?
Buna seara!

In urma unui accident s-a trimis dosarul la Procuratura si zilele trecute s-a dat NUP. Eu acum circul cu o dovada. As dori sa stiu daca in momentul in care mi se trimite amenda acasa si incepe perioada de suspendare efectiva a permisului, mai pot eu circula pe baza dovezii curente sau se anuleaza din acel moment? Multumesc
Discuție despagubire RCA

Buna ziua

Am lovit o masina neacordandu-i prioritate. Eu am fost cel "ranit" si din acest motiv s-a deschis dosar penal. Urmeaza sa se dea NUP, etc. Masina lovita e pe firma, iar patronul ma ameninta ca piede daca nu merge masina si ca ma da in judecata daca nu platesc eu reparatia cat mai repede urmand sa-mi recuperez banii de la firma de asigurari unde am eu RCA. Eu i-am spus sa dea in judecata parchetul pt intarzierea dosarului, firma de asigurari sau pe cine vrea el dar nu intelege. Eu am asigurare OBLIGATORIE. Poate din punct de vedere moral ma simt vinovat, dar legal, nu. Am dreptate? Poate sa-mi faca vreun rau?
Va multumesc si astept solutii
Discuție amenda
Buna ziua

In urma unui accident mi s-a retinut permisul dar mi s-a dat o dovada pe 2 saptamani pt a conduce. Apoi nu am mai prelungit dovada timp de aprox. o luna dupa care am luat iar dovada pt 30 de zile. Dupa finalizarea dosarului de la Procuratura in care se va da NUP incepe perioada de suspendare de 3 luni, sa zicem. As vrea sa stiu daca din aceasta perioada se scade sau nu acea luna in care nu mi-am prelungit dovada.V-as ruga sa-mi spuneti si la cat s-ar ridica amenda pt neacordare de prioritate. Multumesc