avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate alenka

Activitate alenka

Răspuns la discuția Fragmentare factura plata
o chitanta de 5000 puteti taia iar diferenta se plateste/incaseaza prin banca!
Răspuns la discuția Termen depunere bilant 2014
01.06.2015
Discuție Legume - fructe
Buna ,daca am o societate care are comert cu legume ,fructe sunt obligata sa tin fisa de magazie ?trebe sa ii tin gestiunea cantitativ valoric?sau e bine si global valoric?
Multumesc!
O societate achizitioneaza materie prima de la furnizori externi.Marfa produsa o vinde catre o societate din Italia.Societatea din Italia factureaza catre societatea din Romania penalitati datorate defectelor de calitate care reprezinta marfa respinsa.Acea marfa respinsa nu a mai ajuns la societatea din Romania.
Eu trebe sa ajustez TVA-ul la baza de impozitare de la factura respectiva?
SAU
Se reduce baza de impozitare a TVA-ului conform acelei facturi pentru luna in care se primeste factura de penalitati?
#-o#-o#-o#-o
Am urmatoarea situatie: un salariat beneficiaza de concediu medical cu cod indemnizatie 01 in continuare pentru perioada 01.04.-14.04. Incepand cu 15.04 salariatul primeste concediu medical cu cod de indemnizatie 14 (initial). Avand in vedere ca concediul medical cu codul 14 este initial, trebuie recalculata media zilnica? Va multumesc!
Buna ziua!Am o firma de transport cu 3 angajati,soferi.administratorul ar vrea sa le retina lunar o garantie!ma poate ajuta cineva cum sa faca?Evident ca face un cont la banca separat dar contabil si fiscal care ar fi inregistrarile ?Ma puteti ajuta si cu temei legal!#-o:O:frantic:
Buna ziua
Am o reevaluare la o cladire astfel:
Valoarea cladirii = 647184.98(in anii anteriori a fost tot crestere a valorii)
Valoarea reevaluata= 894000
Amortizare inregistrata pana acum = 106938.46
Care ar fi inregistrarile contabile pe care ar trebui sa le fac?
Multumesc:)
MA AJUTA CINEVA MAI EXPLICIT VA ROG CUM SA FAC UN BVC ESTIMAIT PT ANUL 2014?SI CUM FAC RECTIFICARE LA BVC PE ANUL 2013?
mULTUMESC!
Răspuns la discuția CONTROL FINANTE
ACELE FACTURI SUNT DIN 2006!!!!
Discuție CONTROL FINANTE
As dori sa ma ajutati daca se poate:Am avut un control la o firma care este in faliment(are si o gramada de datorii ,dar lichidatorul recupereaza din creante si tot distribuie pe iei la finante),si au gasit niste facturi de vanzare pe care nu le-am inregistrat (normal cu TVA )si imi pun masura sa ma inregistrez cu venitul si sa platesc impozit la acel venit si TVA aferent!
Normal aceste acte,datorii ce o fi nu ar trebui sa fie prescrise ?
daca da nu ma ajutati sa gasesc si un temei legal!Multumesc frumos!
O seara placuta!