avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate adibulbi

Activitate adibulbi

Intreb numai daca instanta de judecata poate propune vizita obligatoria la un psiholog si un mediator familiar ,.singur cu sotia .Legatura cu sotia mea incerc s-o iau dar intampin numai probleme din cauza parintilor , iau schimbat pana si nr de mobil iar pe fix nui dau voie sa vorbeasca , nu am intalnit asemenea oameni .am gresit si iau cand iam spus sa se duca la ei , dar acuma vreau sami indrept gresala , pana si cerea de divort e scrisa de altcineva nu de ea . #-o
Nu vreau sa divortez ,, va rog ajutati-ma . Pe scurt: in ultima perioada ne amers mar rau cu banii adica sa simtit criza asta ..sotia mea in fiecare dupa amiaza a inceput sa merga la mama sa vizioneze un serilal ...Cred ca acolo sunt si discutii de ..aa cum va mere ..de ce iara vi se termina banii .. e sa vezii si tot asa ..........asta tind sa cred . Tot in ultima perioada sotia sa schimbat radical a inceput sa devina mai impulsiva ,autoritara ,, si agresiva .. chestie care ma socat .. dar am trecut peste ea ..pana la un moment dat in tro sera ca vai mama a spus ca nu stiu ce ca nu stiu cum pe un ton mai ridicat si atunci iam spus la nervi sa plece la ai ei daca tot atata... mama.. tata. Zis si facut doua zi cand am venit de la munca hopa bagajele facute si plecase .. am sunato dar mia spus ca nu mai are ce sa discute .. si maicasa imi inchide telefonul in nas non stop .Acuma am citatia prein cara se ma prezint la divort .. dar unu nu sunt de acord cu asta si cred ca si ea nu este de acord este o parte mare parintii ei la mijloc ..
Cum pot cere judecatorului s-a o trimita sau pe amandoi la o consiliere familiara sau un cabinet psihologic ceva de genul asta nici nu stiu sa consult un avocat ce tip de avocat ???
Si ne potrivim perfect ..

cred ca instanta se cam balbie in hotarari .. azi am fost prezent la termenul de rejudecare la care judecatorul m-ia spus sa ma duc peste doua zile la arhiva si s-a ma uit la ce judecator a fost distribuit dosarul ca din pacate el nu poate sa-l judece pentru ca este acelasi judecator de la prima data adica ce-l care imi respinsese cererea reconventionala ... intre timp mia venit acasa cererea de incuviintare a executarii silite . acuma cred ca urmeza in cel mai scurt timp sa primesc si somatia de la executor .Am vrut sa depun in sala la dosar si o dovada ( copie dupa actul de mostenire din care reiese ca i-am cedat sorei mele, cauza care mia respin cererea reconventionala pe motivul sa ma indreptateasca la un drept locativ propiu la imobil .... ),dar nu a primit-o . Cred ca o sa vad urmatorul termen si s-a caut naibii un avocat care nu sa-mi ia banii pe degeaba cum a fost primul careia ia respins cererea reconventionala si il lua judecatorul peste picior ci unul mai cu capul pe umeri . . ufff
Azi am fost la tribunal si am cerut o copie dupa sentinta din data de 02.03.210 din care se admite cererea de incuviintare formulata de executorul judecatoresc .Aceasta dispune : admite cererea formulata de creditoare (adica sora mea ) in contradictoriu cu debitorul (eu). Incuviinteaza executarea silita in daza titlului executoriu –sentinta civila 3012 din 12.11.2008 pronuntata de judecatoria tulcea in dosarul 4125/327/2007 si a procesului verbal de stabilire a cheltuielilor de executare nr 78/23.02.2010. Irevocabila. Pronuntata in sedinta publica din 02.03.2010.
Acum maine 10.03.2010 eu am termen la acelasi dosar care a fost trimis spre rejudecare in urma deciziei de la apel prin acre trimite spre rejudecare cererea reconventionala avand ca obiect plata imbunatatirilor si constatarea unui drept de retentie .
Nu stiu ce sa fac maine ca dupa termenul de maine ma gandesc sa-mi iau un avocat .
Cum poate judecatoria sa dea o incuviintare la executare silita cand tribunalul trimite spre rejudecare acelasi dosar in care eu cer un drept de retentie ? inteleg ca sunt total diferite cauzele ,unui drept de retentie si altul e executarea silita, dar din nou imi pun aceasi intrebare daca ea isi intra in drepturi in casa eu sunt evacuat cum pot sa-mi mai recuperez investitia cad poate pe termenul procesului de rejudecare sa o modifice casa cum vrea ea si eu pierd tot .Iar daca ma apuc acum sami scot lucrurile de prin pereti : centrala termica , tevi , instalatie sanitara , electrica , parchet , geamuri ,usi , ar fi o tragedie stric tot si poate sa zica ca am distrus intentionat chestie pe care nu am de gand sa o fac sunt niste bunuri foarte frumoase si noi pacat de ele si de munca mea depusa .
As dori sa stiu cat timp mai am la dispozitie de la admiterea cererii de incuviintare si dispunerii evacuarii .

Am o problema mult mai delicata , care ma poate ajuta cineva cu un sfat .
In anul 2002 am cedat o cota din mostemnirea bunicii sorei mele care la vremea aceea era o pustoaica de 18 ani ( cu gandul sa ramana tot in familie 0 , a trecut ceva timp si prin anul 2007 ma trezesc cu sora mea ca imi zice sa parasesc casa in care locuiesc adica cea care iam cedat o bucata din mostenirea bunicii si cealalta bucata i-a vandut-o bunicul care ramasese in viata pe vremea aceea ,dar a decedat dupa 2 ani . Mentionez ca locuiesc in casa la bunici din anul 1995 si am tot investit in casa si pana in prezent . Dupa niste discutii aprinse cu sora m-am trezit cu o chemare in judecata pentru evacuare la care in aparare am formulat intampinare si cerere reconventionala , solicitand constatarea unui drept de retentie .( imbunatatirile aduse imobilului pe timpul exploatarii ). Dupa judecarea dosarului mia fost respinsa cererea reconventionala si sa dispus evacuarea , Am facut recurs , la recurs tribunalul tulcea admite apelul declarat de mine si decide .
Desfiinteaza in parte sentinta apelanta numai cu privire la cererea reconventionala avand ca obiect plata imbunatatiri si constatare drept de retentie si trimite cauza spre rejudecare aceleasi instante .
Inlatura dispozitia de obligare a paratului la plata cheltuielilor de judecata .Mentine celelalte dispozitii ale instantei atacante .( adica cred evacuarea ) Definitiva ,pronuntata in 26 noiembrie 2009
Si da termen de rejudecare pe data de 10 martie 2010.
Acum sora mea cred ca sa dus la un executor judecatoresc , care acesta a pus-o sa faca cred o cerere de incuviintare a executarii silite care vad pe portarul judecatoriei ca a fost admisa in data de 2 martie 2010.
Intrebare : Care este procedura , timpul pana la evacuare ?
Cum mai pot merge inainte la rejudecarea cererii reconventionale si plata imbunatatirilor daca ia intra in posesia lor pana la proces adica 10.martie 2010 cand s-a fixat termenul si poate modifica casa dupa bunul ei plac fara sa tina cont de imbunatatirile mele si sa spuna ca sunt ale ei cu toate ca pe procesul trecut am facut expertiza platita tot de mine . Nu stiu cum sa fac . Daca ma apuc sa scot lucrurile ( centrala termica , tevi ingropate ,parchet ,geamuri termopan ,izolatii, usi , instalatii sanitare noi , instalatii electrice, etc . ) as puate fi bagat la distrugere de bunuri nu ?
Dosar civil Nr 4125/327/2007 Tribunalul Tulcea [ link extern ] *
Dosar civil Nr 1235/327/2010 Judecatoria Tulcea – admite cererea de incuviintare [ link extern ] *