avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Activitate denissse

Activitate denissse

Va multumesc tuturor. Problema devine si mai spinoasa incepand cu iarna care tocmai a trecut cand asociatia n-a mai reinnoit contractul cu ISTA, majoritatea proprietarilor hotarand sa renunte la repartitoare.

Am facut repartitia cheltuielilor cu caldura pe baza SET actualizat pentru consumul individual, separat pentru ap bransate si debransate, iar pentru partile comune , in functie de cota indiviza. Deci am SET-ul actualizat preluat de la ISTA, dar n-am faimosul SET de proiect ca sa pot calcula coeficientul K.

Aici calculul e vulnerabil. A fost stabilit asa in comitet, dar tot la sugestia mea. ei se gandisera initial sa se faca totul pe cota indiviza ca pe vremuri. Dar multi au inlocuit caloriferele de fonta cu altele mai mari, mai puternice, deci SET-ul s-a modificat. ISTA are insa SET-ul actualizat.

Problema e la proprietarul cu pricina caruia ISTA i-a stabilit un SET si pe coloanele izolate, pe care l-am preluat si eu. Pe coloane plateste cam 2-5 lei, iar pentru partile comune vreo 20-25 lei, la ap. de 4 camere. Eu , sincer, as fi vrut sa-l scutim de cei 2 -3 lei, i-as fi platit eu, ca mi-e lehamite, dar s-au opus alti proprietari, creem un precedent etc...
Problema e ca el a solicitat adunarii sa revoce decizia comitetului de a se incasa mai intai restantele si sa se revina la sistemul anterior in care eu ii incasam ce mentiona el, pe luna curenta. Pana sa inceapa razboiul cu ISTA si asociatia in 2013, adica exact cand am venit eu, omul acesta n-a fost restant niciodata restantier. El refuza acum categoric sa plateasca restantele. Unii au intrebat de ce nu acceptam plata partiala pe luna curenta. Dar se facuse tarziu, era haos si lumea a inceput sa plece, nu s-a mai hotarat nimic. O sa vedem maine.
A ajuns la 3000 intretinere, 500 fonduri si 2000 penalitati. El achita lunar doar partial intretinerea pe fiecare luna ( nu plateste administratorul, cenzorul , caldura pe tevi si doar o parte din caldura pe spatiile comune). Nu as avea cum sa-i stingNoi penalizam doar intretinerea, nu si fondurile. acum va fi dat in judecata.
Dar nu mai vrea nimeni sa preia functia de presedinte. Efectiv , toti sunt exasperati. N-am putut epuiza ordinea de zi a adunarii generale pentru ca a vorbit o ora intreaga, aberand pe unele probleme, gen: administratorul n-are voie sa fie proprietar, n-are voie sa participe...etc, insulta... l-a pus lumea la punct, apoi a reinceput. Presedintele actual si-a dat demisia, nu stiu cine va prelua.. trebuie sa continuam adunarea maine, sa vedem pe cine alegem sau cine mai accepta.

Mesaj editat si conexat
@denisse, puteti edita mesajul timp de 30 de minute dupa postare prin apasarea butonului "Editeaza"
Buna ziua.

Sunt administrator si as vrea sa va cer sfatul in urmatoarea problema legata de incasarea unor restante pe care proprietarul nu le considera restante, ci debite litigioase. Ma confrunt cu urmatoarea situatie.

Restantierul contesta din ianuarie 2013, modul de calcul ISTA pentru caldura. Are centrala, are tevi izolate si isi calculeaza singur cota de caldura, platind doar atat cat crede el de cuviinta. Asociatia a facut demersuri, a cerut precizari de la ANRSC, ISTA, RADET, i-a raspuns in cateva randuri la nenumaratele si extrem de stufoasele memorii pe care le-a facut (cate 10-15 pagini scrise marunt, in care amesteca lucruri adevarate, minciuni, injurii si aberatii), dar omul e paranoic si nimeni nu poate tine pasul cu el: tipa, insulta, monopolizeaza discutiile in sedinte, apoi a inceput sa nu mai plateasca nici cota ce-i revine din salariul administratorului si nici cenzorul, pe motiv ca nu-i rezolva problema, ca ar fi angajati ilegal...
El sustine ca nu e restantier ci ca este debitor litigios. Prin urmare, vine luna de luna cu o hartiuta pe care trece toate cheltuielile din lista curenta pe care le accepta la plata si scrie ca refuza restul. Pana acum, i-am incasat intretinerea luna de luna, asa cum a cerut, scriind pe chitanta "partial intretinere luna x anul y". Astfel s-au acumulat restante , luna de luna, despre care el sustine ca nu sunt restante. I-am calculat penalizarile aferente, pe caren, evident, nu le recunoaste.
Acum doua luni, e adevarat ca la sugestia mea, comitetul a elaborat un regulament de incasari in care se prevede ca restantele se incaseaza in ordine cronologica, mai intai debitul principal, apoi fondurile si in final penalizarile.

Cand a venit din nou cu hartiuta sa plateasca, i-am spus ca nu pot sa-i incasez intretinerea partial pe luna curenta, ci doar in ordine cronologica, adica sa-i sting debitele din urma pe care el insa le contesta. N-a vrut sa accepte chitanta cu debit stins din urma, a luat banii inapoi si a plecat. Acum nu mai vrea sa plateasca deloc si sustine ca eu si comitetul comitem un abuz, ca nu e legal sa procedez asa, ca trebuie sa-i incasez si sa-i sting ce-mi indica el pe hartiuta pe luna curenta. S-a hotarat sa-l dam in judecata, el spune ca abia asteapta, ca va castiga sigur, etc...As vrea sa stiu daca este corect acest regulament si daca cineva s-a confruntat in justitie cu un caz similar . Va multumesc foarte mult.
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Nici prin cap nu mi-ar trece sa unesc cele doua asociatii. Eu abia am reusit sa constitui asociatia mea pe scara. As prefera sa fiu administrator la asociatia problema, s-o pun pe roate dar nu se gasesc trei oameni sa formeze un comitet executiv. Toti si-au dat demisia si n-au pus altii in loc. Situatia treneaza de ani de zile. Sunt si multi chiriasi, nu prea are cine sa semneze imputerniciri ca sa faca un cvorum. I-am aratat unui proprietar cum sa formeze un comitet de initiativa ca sa convoace adunarea generala dar totul se misca foarte greu. Nu stiu ce sa-i mai sfatuiesc. Pana la urma au ce merita daca nu vor sa se implice deloc. Luni va fi adunarea generala. O sa vedem.
Ce inseamna Art. 29 , punctul 2 din Legea 230 "Comitetul executiv poate angaja personal specializat pentru indeplinirea atributiilor ce ii revin." ?
N-ar putea fi interpretat in sensul delegarii contracost inclusiv a atributiilor presedintelui, daca adunarea ar vota asta?
Va multumesc .
s-ar fi putut daca faceam parte dintr-o firma?
Exista o asociatie in care nimeni nu vrea sa se complice si implice . Cineva vrea sa propuna in adunarea generala sa preiau functia de presedinte desi nu sunt proprietar si nici nu locuiesc acolo. Ar vrea ca adunarea sa-mi delege mie aceasta functie. Eu sunt si administrator atestat si indeplinesc de mai multi ani functia de presedinte in asociatia mea.
Este posibil sa fiu presedinte delegat la o alta asociatie daca nu sunt proprietar acolo? Parca stiu ca uneori comitetul executiv poate sa-si delege indeplinirea atributiilor unor firme specializate. Dar eu sunt persoana fizica.
Va multumesc.
Buna ziua, as dori sa stiu daca pentru fondul de reparatii trebuie eliberata chitanta separata sau se evidentiaza separat pe chitanta de intretinere. Stiu ca la fondul de rulment se face chitanta separata. Se procedeaza la fel si la fondul de reparatii?
Va multumesc
Buna ziua,

Incerc sa gasesc un model de conventie care se incheie intre asociatie si firmele din bloc. Linkul dat la modele ma trimite catre altceva. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati putea da un model pe care sa-l pot adapta.
Multumesc