avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate mac23

Activitate mac23

Buna ziua, daca se poate va retin cu o intrebare legata de anularea unei promisiuni de vanzare cumparare incheiata in forma neautentica(contract de mana fara martori).
In speta am intocmit un contract de mana intre mine ca si proprietar si X cumparator, contract prin care X se obliga la plata unui avans (pe care l-am primit cu martori) si plata a 30 de rate de 300 de euro lunar . Clauza de rezilire cuprinsa in contract o reprezinta intarzierea cu cel mult 60 zile la plata ratei. De 7 luni nu sa mai platit rata si la taxe au acumulat datorii de 1700 ron. Am primit avansul dar nu sau platit decat 6 rate apoi pauza...de 7 luni nimc.
Fosta sotie a lui X(care a divortat in urma cu 7 luni si a parasit apartamentul definitiv) locuieste acum in apartament si refuza sa il elibereze.
Cum pot intra 'legal' in posesia apartamentului?
Multumesc frumos ptr. atentie.
Multumesc pentru raspunsul prompt, deci sa inteleg ca este o cauza pierduta? Nu poate sa reclame un eventual abandon familial, pe motiva ca procura este adresata socrilor sai si nu sotiei?
Buna ziua, am un prieten aflat intr-o stare foarte delicata, si anume sotia lui a plecat la munca in Germania (contract legal), a inchiriat un apartament pe care prietenul meu l-a mobilat/utilat cu banii dintr-un credit facut aici in Romania in urma cu 6 luni.Prietenul meu a renuntat la serviciu, a vandut tot si a plecat si el in Germania fara copil (acesta a ramas la socrii lui).
Din pacate toate visele i-au fost naruite dupa ce ajuns acolo i s-a spus ca nu mai este dorit de sotie, a fost agresat de sora nevestei sale etc. si s-a intors chel in tara iar dupa cateva zile, de parca nu era destul, s-a intors si sotia lui si a luat si fetia cu ea in Germania.
Ei sunt si acum casatoriti, fetia a fost dusa in Germania in baza unei procuri notariale prin care prietenul meu i-a imputernicit pe socrii lui sa duca fetita in Germania, procura intocmita inainte ca el sa plece in Germania.
Ce poate face acum ca sa isi vada fetita, avand in vedere ca socrii lui s-au intors inapoi in Romania fara fetita? A fost amenintat ca in Germnania Politia i-a pus interdictie sa nu se apropie de casa sotiei lui la mai putin de 1 km tocmai casa il descurajeze.Are vreun drept legal sa aduca fetiat inapoi,avand in vedere ca sunt inca casatoriti, nu exista actiune de divort deschisa, sau daca deschide actiune de divort date fiind imprejurarile poate sa obtica custodia fetitei?
Am citit mai multe cazuri prezentate aici pe forum, cazuri legate de termenul de intocmire/comunicare PV. Ce nu inteleg eu,in situatia mea, ca sa imi ridice masina trebuiau sa o faca in baza unui PV si a unei dispozitii de ridicare (conform HCL 103/2011 ART. 10 LIT. 3,4,5.).Daca nu mi-au comunicat PV-ul pana acum, in momentul cand o vor face evident il voi contesta.
Dar daca imi vine PV intocmit pe o data ulterioara zilei in care mi s-a ridicat masina, mai este valabil acest PV, pot sa-l mai atac?Pentru ca atunci inseamna ca mi-au ridicat masina in data de 17.06.2012 fara a avea un PV in baza caruia sa fie dispusa masura ridicarii.
Dar daca trec si cele 6 luni si nu primesc PV, cum mai pot recupera cei 500 ron achitati pentru ridicare?
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!!LEGI DE CACAO FACUTE NUMAIDECAT SA FIE MUUULT INTERPRETABILE!
Nici pana la aceasta data nu mi s-a comunicat in vreun fel procesul verbal! Conform legii daca au trecut cele 30 de zile se anuleaza sanctiunea prevazuta prin proces.Cum pot sa recuperez banii de la SC PIETE SIBIU firma desemnata sa ridice masinile?
Pai cei 500 ron sunt calculati astfel: 150 ron amenda, 150 ron ridicare si transport si 200 ron depozitare.Ca sa iti recuperezi masina trebuie sa platesti 500 ron in momentul ridicarii, si abia apoi vine PV acasa...
Buna ziua, a trecut cam mult timp de la ultima postare, dar cum problemele apar cand nici nu te astepti iata ca supun atentiei dvs. o problema legata de operatiunea de ridicare a masinilor:
-in data de 17.06.20212 mi-a fost ridicata masina parcata pe un loc de parare destinat taxi (ideea este ca erau 4 locuri de parcare, in dreptul primului loc era semnul "NUMAI TAXI", celelalte 3 locuri avand scrise cu vopseauape jos "taxi" doar ca aceasta vopsea este foarte stearsa si daca nu ar fi indicatorul nu ai sti ce scrie pe jos).
Conform OUG 195/2002 republicata la art. 64, alineatul 1 scrie "Politia rutiera poate dispune ridicarea si depozitarea in locuri special amenajate a vehiculelor stationate neregulamentar pe partea carosabila si care constituie un obstacol pentru circulatia publica. Ridicarea si depozitarea vehiculelor se realizeaza de catre administratiile publice locale sau de catre administratorul drumului public, dupa caz."
In HG 1391 din 2006 se interzice oprirea voluntara in statiile mijloacelor de transport public de calatori (nu zice nimic de taxi).
Hotararea Consiliului Local Sibiu ([ link extern ] .
Pot face contestatie la PV, respectiv imi pot recupera banii (500 ron + amenda)?
Buna ziua, am si eu o nelamurire privind cumpararea unei proprietati.Problema este urmatoarea: socrul meu vitreg are o proprietate in intravilan - un teren si 2 case pe acel teren-, una din case este cea batraneasca (in care locuieste el) si cealalta este o constructie noua,la rosu pe un singur nivel,cu placa deasupra. El vrea sa imi vanda suprafata superioara de la cladirea noua, ca eu sa mansardez respectiva cladire si sa locuiesc acolo. Poate sa imi vanda doar partea de sus a constructiei noi?Pot eu sa obtin avize,autorizatii,etc ca sa construiesc acolo? Mentionez ca undeva prin 2000-2001 s-a ridicat aceasta cladire,cu acte in regula,fiind trecuta in proiect ca si P+M, dar din lipsa de bani a oprit lucrarie.Conteaza acest lucru acum,adica sa am mai putin de umblat ptr. acte si alte chestii?
Eu ma gandesc cum poate sa imi vanda partea de sus fara terenul aferent de sub casa, el ar vrea sa inchirieze partea de jos.
Am platit azi taxele, mi s-a raspuns ca am fost 2 prsoane care nu au dus citirea luna trecuta si ca toata diferenta de apa mi-au pus-o mie si celeilalte persoane si ca mi se va scadea lunile ulterioare pana ajung la indexul aratat de contoare.Eu am motive intemeiate sa nu cred,asa ca luna viitoare daca mi se pune la plata apa voi face o plangere la asociatia de propr. si opc (in calitate de consumator) si voi cere sa mi se prezinte o situatie exacta cu privire la cati mcubi am consumat in realitate (pe baza indexului apometrelor) si cati mcubi am platit efectiv.
Iar cu privire la persoanele aflate la intretinere, chiar daca este o obligatie legala de a le trece la taxe daca locuiesc x zile la adresa de facturare, mi se pare normal ca taxarea ptr. aceste persoane sa fie facuta in baza declaratiilor pe proprie raspundere a proprieatrului si nu pe vorbele vecinilor.Asa si eu pot merge sa zic ca la persoana x (iau numele de pe lista afisata la interfon) stau 10 persoane si omul sa fie pus sa plateasca ptr. ca am dat eu cu "papagalul".
Insa visez la normalitate, deoarece majoritatea administratorilor sunt persoane scolite de "tovarasi" a caror minte ingusta a ramas la nivelul si perceptia anilor de mult apusi, la fel si legile care reglementeaza domeniul acesta-cel mai elocvent exemplu in acest sens este ca proprietarul de la parter din blocul meu (ap5 camere-100 si de mp) plateste cea mai mare taxa pentru intretinere lift, desi omul nici nu stie ce culoare are liftul pe interior!
Multumesc tuturor pentru indrumari,
In primul rand multumesc pentru raspunsurile prompte.Iar acum sa o iau in ordine:
1- nu m-am putut 'deranja' deoarece lucrez 12 ore pe zi si asa cum v-am spus plata se face lunar in 3 zile consecutive de la 16-19.
2-au mai patit-o si altii sa li se puna mai mult ptr. ca la fel ca si mine nu au putut efectiv sa treaca pe la taxe si nu li s-a mai scazut veci extra-consumul,in plus nu ai cu cine sa te intelegi,intrucat orice intrebare ai avea la administratoare aceasta iti da raspunsul "nu sunt obligata sa va explic ce si cum, ce e afisat aia e de plata!
Tocmai aceasta atitudine ma face sa ma revolt si nu cei 20-30 de lei in plus.E atat de greu sa raspunda verbal?Facem cerere scrisa,reclamatii si chiar denunt ptr. abuz in functie, pentru ca daca nu raspunde la nici o solicitare inseamna ca se crede te miri cine,iar noi astia de platim suntem de forma,dam banu si tacem.Nu e chiar asa...
A, si bineinteles ca nu exista nici o cutie sau caiet de reclamatii...