avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate raluci_b

Activitate raluci_b

Si inca ceva va rog, avand in vedere ca eu sunt insarcinata si ca tocmai ies din CIC 1,are voie sa ma concedieze?
Multumesc de raspuns.
Deci acest lichidator are obligatii ca si angajator?
Lichidatorul este destul de dificil, comunicarea nu este foarte roz, el spunand ca nu are treaba cu mine. Imi puteti spune va rog temeiul legal in care ma incadrez?
Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Ma aflu in CIC pana la data de 8 nov 2011, in acelasi timp sunt insarcinata cu cel de-al doilea copil, urmand sa nasc in decembrie 2011. Angajatorul a intrat in insolventa fiind preluat de catre un lichidator. Care sunt obligatiile acestuia fata de mine la acest moment.
Eu pe data de 9 nov 2011 trebuie fie sa ma intorc la serviciu fie sa intru in jomaj fie in medical.
Multumesc pt ajutor
Răspuns la discuția Refuz acte firma insolventa
in dosarul de la ITM exista acel proces verbal in care apare ca firma de conta a ridicat cartea de munca.

am fost si la casa pensiilor evident, insa acolo cauta intr-o baza sa vada daca e scanata iar a mea nu apare scanata insa ca sa vezi daca e la ei iti trebuie numarul cutiei in care a fost depusa. numarul cutiei il afli de la ITM insa doamna respectiva este in concediu, evident ca nu exista un inlocuitor, a cautat o alta persoana insa nu a gasit nimic.

dar eu tare cred ca nu e la casa pensiilor ci ca sta bine merci intr-o cutie in cine stie ce depozit

eu am facut cererea pt d-ul lichidator cat timp astept sa-mi raspunda?

multumesc
Răspuns la discuția Refuz acte firma insolventa
mda, nu vreau sa ma mai gandesc la domnul lichidator............

in prima faza am vb cu un angajat al firmei, care desi a zis ca a cautat CM si ca nu a gasit-o a zis apoi ca ei s-au mutat si toate hartiile sunt intr-un depozit. Apoi am vorbit direct cu seful lichidator care mi-a zis ca de la noi de la firma sa-u luat 2 tone de hartie si ca doar nu o sa caute el acum pt mine.

bun eu am inceput sa caut la ITM unde la dosar am gasit un proces verbal cum ca CM a fost ridicata de firma care se ocupa de contabilitatea noastra care intre timp s-a desfiintat si aceasta, deci toate actele e clar ca sunt la lichidator doar ca nu are chef sa caute pt mine pt ca nu castiga bani asa cum ziceti dvs

mie tare imi este teama ca el o poate da pierduta, oare poate spune ca nu e la el desi este la el?
Răspuns la discuția Refuz acte firma insolventa
Multumesc de raspunsuri. Am vorbit direct cu lichidatorul care refuza sa-mi cvaute actele pe motiv ca nu aloca o persoana sa caute in hartiile firmei. A zis ca adeverinta imi da, dar sa-i dau eu extras de cont sa vada salariul pe care il primeam dar atat, CM sau actele aditionale nu le poate cauta.

O sa-i trimit cererea prin posta asa cum m-ati sfatuit vad ce raspuns imi da si apoi vad ce mai fac.

Va tin la curent.
Buna ziua, Ma aflu in concediu de crestere al copilului, intre timp firma la care lucram a intrat in insolventa, firma care se ochupa de lichidare refuza sa-mi elibereze cartea de munca actele aditionale pe motiv ca nu au personal si ca nu poate sta cineva special pt mine sa caute in hartii.
Ce pot face?
Multumesc
Răspuns la discuția modificare acte propietar casa
mai am un frate, copilul meu este minor, dorinta mea este sa treaca casa pe numele meu astfel incat nici tata nici nimeni altcineva sa nu aiba pretentie la casa mea
Buna ziua, va rog sa ma sfatuiti cum este cel mai bine sa procedez. Sun casatorita de 2 ani, sotul meu a mai fost casatorit inainte si are un copil din prima casatorie. Casa in care locuim acum este pe numele mamei care doreste sa o treaca pe numele meu, cum putem face astfel incat de aceasta proprietate sa nu beneficieze decat copii mei nu si copilul sotului din prima casatorie. Casa este pe pamant, facuta de parintii mei si de mine.
Multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
multumesc din suflet

toate cele bune