avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate gabi_andreea

Activitate gabi_andreea

Buna ziua,

Tatal meu a fost casatorit dupa divortul cu mama cu o alta femeie. Inainte de casatatorie tata avea o garsoniera, iar femeia asta un apartament. In timpul casatoriei au mai achizitionat mai multe terenuri. Din casatoria lor nu a mai rezultat nici un copil, dar tata avea 2 fete din prima casatorie si femeia aceea avea 3 copii din relatii anterioare.
Acum 4 zile tatal meu a decedat. Femeia asta nu vrea sa ne arate nici un act si nici nu vrea sa ne dea nimic din ce a fost al tatalui nostru.

Va rog sa imi spuneti cum pot face succesiunea si cum pot afla exact ce bunuri ne revin si noua, adica mie si surorii mele, mentionez ca eu sunt de la Timisoara iar tatal locuia in Jud. Neamt si din aceasta cauza nu stiu exact ce bunuri avea tatal.

Pot face succesiunea la Timisoara, sau trebuie sa fac formalitatile in Neamt.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Schimbare Program vizita
problema programului e ca ma deranjeaza cand are ea chef. Daca copilul este sub tratament cum sa il dau? Nu am siguranta ca ea il da. Si apoi s-a intamplat odata cand s-a internat cu fetita pentru o simpla diaree, nu avea nimic in casa. Si a stat internat aiurea copilul o zi si o noapte.
Mentionez ca fetita avea si febra, care e destul de periculoasa pentru copii daca nu ai medicamentele necesare pentru scaderea ei in casa.
Răspuns la discuția Schimbare Program vizita
Datele nu sunt chiar exacte. Am cunoscut actuala sotie dupa 2 luni dupa ce am ramas singur cu fetita, ne-am cunoscut la cresa unde aveam fetitele amandoi.

A nu se intelege gresit.
Buna ziua. Am o fetita de 4 ani si in urma divortului in urma cu 2 ani minora mi-a fost incredintata mie, adica tatal. La data respectiva pentru a putea obtine custodia fetitei am acceptat urmatorul program de vizita: luni, marti si joi de la 17-21 la domiciliul meu si vineri de la 13 pana duminica la 13 la domiciliul ei. Chiar daca locuim in acelasi oras si ea nu are alta familie nu a fost interesata decat odata la 3 saptamani sa ia copilul in vizita.
Eu intre timp am alta familie. Am o sotie care are si ea o fetita din prima casatorie de aceeasi varsta cu fetita mea. Fetele au 2 ani decand cresc impreuna. Sotiei mele ii spun amandoua mama, si ele spun ca sunt surori. Adevarul este ca nu facem nici o diferenta intre ele si sotia mea este o mama exemplara pentru ele.
Mama naturala pe langa ca nu contribuie cu mai nimic la educatie si intretinerea fetitei nici nu este cu pensia alimentara la zi, luna aceasta fiind a 3-a luna decand nu a platit cei 60 de lei, si asa putini pentru pensie.
Vinerea trecuta a vrut sa ia copilul pentru week-end. Eu joi fusesem la medicul de familie si imi daduse o reteta pentru raceala ( toata gradinita e racita si se poate demonstra) si mi-a dat si o trimitere gratuita pentru analize la scaun si urina ( le facem periodic pentru siguranta ca nu ia microbi de la gradinita). I-am zis ca ii dau copilul daca ii cumpara ea reteta si daca ii duce a doua zi dimineata probele la laborator. In acel moment a inceput sa tipe zicand ca nu vreau sa ii dau copilul, ca am imbolnavit-o eu special si ca vine cu politia sa o ia.
Am reteta si de vineri seara cand am fost la urgenta si i-a dat pediatrul antibiotic, si reteta de marti cand am fost la control si ne-a mai dat ceva medicamente si urmeaza vineri sa mergem din nou la control.

Eu m-am gandit sa ii fac eu intai plangere pentru pensia alimentara, poate se linisteste.

Rugamintea mea ar fi sa imi spuneti va rog daca pot deschide un proces pentru a micsora programul de vizita si pentru a mari pensia alimentara, se poate un singur proces pentru amandoua?
Il pot deschide fara un avocat,adica sa ma reprezint singur si care ar fi costurile ?
Si in ce conditii pot incalca programul de vizita?

Si ar mai fi o problema, fetita poarta numele fostei sotii, dupa divort eu am revenit la numele meu si as dori sa stiu daca pot in acelasi proces schimba si numele fetitei, sa fie ca al meu si daca am nevoie de aprobarea ei.

Va multumesc!