avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate luciapap

Activitate luciapap

Răspuns la discuția Impozit pe profit
Ati putea sa imi dati o lege sau ceva unde scrie?
Multumesc.
Buna ziua, acuma am descoperit ca in 2007 si 2008 sa calcula gresit impoz. pe profit, adica decl 101 este gresita in ce sens, cand sa declarat trimestrial impoz pe profit, sa calculat doar pe trimestrul respectiv si nu cumulat de la inceputul anului, iar la 101 la fel nu sa calculat pe tot anul ci sa trecut pe fiecare trimestrul in parte.
As vrea sa stiu care ar fi consecintele.
Rezulta ca sa platit in plus la stat 352 lei.
Dar problema este ca sa calculat gresit impozitul si sa depus decl 101 gresit, care ar fi amenda?
Multumesc
Răspuns la discuția Concediere- preaviz
Multumesc, dar legat de salariu compensatoriu?
Nici despre el nu am gasit nimic in Codul muncii.
Nu se mai primeste?
Concediere cu art 65 alin 1, in preavizul de 20 de zile cate ore se munceste 8ore/zi?
In Codul muncii nu am gasit nimic legat de orele de m-ca in preaviz.
Eu stiam ca se poate si 4 ore/zi, considerand ca in celelalte 4 ore iti cauti un loc de munca.
Răspuns la discuția Desfacerea contr de munca
Dar, angajatorul peste cat timp poate sa incadreze o alta pers pe acelasi post ( trebuie sa vad dac este de acord).In CIM la previz la concediere scrie 20z lucrat, trebuie efectuat previzul?
Multumesc
Am primit o instiintare prin care mi se cere desfacerea contr de m-ca, cu ce art se poate desface CIM ca sa beneficiez de somaj?
Răspuns la discuția In ce cont ??
Adica:
6581.3 ch neded.=401
4426=401

Multumesc
Răspuns la discuția In ce cont ??
Scuzati, reformulez, am o factura pe care scrie brosura informativa, directorul a zis ca va merge in concediu in iarna iar acuma a primit la promotie pt 10 zile in valoare de 100 lei.
Intrebarea este aceasta chelt este ded. sau neded?
Deduc TVA sau nu?
Multumesc
Răspuns la discuția In ce cont ??
Scuze, factura este in negru de 100 lei.
Răspuns la discuția In ce cont ??
Cum adica este in rosu sau in negru?
La ce va referiti?
Multumesc