avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate MARIANAV

Activitate MARIANAV

Va rog sa ne ajutati in legatura cu procedura prin care putem obtine aprobarea ca o cladire a PARCHETULUI neutilizata de ani de zile ,poate fi utilizata temporar ca scoala intrucat s-au inceput lucrari de amenajare iar organizarea cursurilor in doua cicluri la alta scoala este ingreunata de probleme cu transportul,majoritatea eleviilor fiind navetisti.Am inteles ca schimbarea destinatiei unei cladiri a Parchetului se poate face doar prin hotarare de guvern.Nu exista si o alta forma?Multumim!
Nu reusim sa interpretam corect legislatia referitoare la calculul fd mediu ambalaje.Societatea in cauza livreaza cherestea la export ,facturata unui comisionar intern,pers jur romana dar tirurile au avize insotitoare cu regim special si alte doc care dovedesc faptul ca marfa nu stationeaza/se descarca pe teritoriul tarii.Prin urmare paletii din lemn si sipca de lemn,considerata ambalaj se exporta cu tot cu marfa.Firma care exporta ,producatorul marfii datoreaza contributie la mediu pentru ambalajul lemn exportat?Multumim!
Va rog sa ma ajutati in a intelege modul de interpretare al legilor de catre unele institutii.IN 02.2013 descoperim conturile de pers juridica blocate de AVAS in conditiile in care nu avem datorii restante fata de nici o institutie a statului.Dupa indelungi cautari aflam ca suma reprezinta un debit la CASA DE SANATATE DIN 2003!!!!Ni s-a spus ca in 04.2006 s-au inceput demersurile pt executare silita,noi nu avem documentele.De la 01.01.2004 aceste creeante au fost preluate de la CASE de MIN FINANTE,avem certificate de atestare fiscala eliberate lunar de MF.Presupunand ca a existat o datorie sau o eroare in avidenta lor care ne face datori ,nu s-a prescris aceasta?Mi s-a spus ca prescriptia pt sanatate e 7 ani si din 04.2006 calculat se prescria in 04.2013!Termenul de prescriptie in perioada calcularii debitului era 5 ani,stiu ca s-a modificat la 7 ani ulterior dar in tara asta legea are efect retroactiv????????
PS Pt evidentierea modului de lucru al acestui AVAS,ni s-au blocat toate conturile simultan ,suma fiind retinuta de mai multe ori!!!!!!!!!!!!
Intrucat OG44/2008 nu precizeaza clar acest lucru,va rog sa imi spuneti daca exista vreo prevedere legala care imi interzice calitatea de titular la PFA,II si asociat unic la SRL in acelasi timp.Pe scurt doresc sa intrerup activitatea restransa la un SRL contabilitate continuand-o ca PFA .Nu pot constitui inca PFA intrucat am depus un proiect pe masura 312 cu productie , in care m-am angajat sa fac II daca se aproba.Prin urmare pot avea calitatea de asoc unic in cele 3 forme de org?
Multumesc
Stiu ca s-a discutat la nesfarsit acest subiect si va rog sa ma consiliati in incercarea disperata de ani buni sa ies din relatie contractuala cu acest operator.In 15.07.2010 s-a prelungit un abonament adaugandu-se cartele sim in cadrul unei oferte pentru grup pt 24 luni.Expirand in curand (15.07.2012),am inceput sa fim contactati de agenti care ne propun oferte cu multa vorbarie dar pret cu putin mai mic deci neinteresant.Pregatiti sa ne mutam in alta retea aflam cu stupoare ca s-a cumparat in 06.2011 un telefon din puncte thank you care mareste perioada contractuala.Cautand,am aflat fraza din contract care suna asa"....Clientul isi exprima prin prezenta acordul expres privind prelugirea relatiei contractuale cu [firma] cu ocazia fiecarei achizitionari ulterioare a unui tel la un pret special in conditiile programului pt o per minima contractuala de 24 luni in functie de oferta pentru care clientul va opta la momentul respectiv.Aceasta per se va calc de la data achizitionarii fiecarui telefon....."
Va rog sa imi comunicati daca aceasta fraza ma obliga sa pastrez tot grupul care contine 3 sim-uri inutilizabile,deasemeni internet nefolosit pt inca un an sau "prelungirea relatiei contractuale" poate insemna pastrarea unui singur abonament pt un sim?Deasemeni nu inteleg expira sau nu expira contractul?De ce ne suna pt prelungire daca se considera prelungit automat din cauza cumpararii telefonului?
MULTUMESC

[Editat - pe forum nu este permisa postarea numelor persoanelor fizice sau juridice cu care aveti probleme. Multumesc pentru intelegere]
Răspuns la discuția revisal
Nu este atat de simplu pentru o persoana fara studii economice.Dar parca apartineati de PRIMARII cu atributii in acest sens?Oricum mai intai trebuiesc organizate contractele de munca in vigoare +acte aditionale,decizii modificare.Apoi se copiaza program REVISAL-cf HG500 si instructiunile de functionare si se introduce fiecare salariat corect cu toate datele cerute de program.Eu as recomanda ca citesti HG500 si sa introduci salariatii activi cu modificarile din 01.08.2011 pt ca ce era mai in urma necesita alta varianta de program si cred ca nu raspundeti dvs cf fisei postului pt trecut ci doar pt prezent si viitor eventual,numai ca trebuie sa incepi cu 01.08,data modificarii revisal ca sa poti aduce prezentul la zi.Gasesti instructiuni pe internet pe siteurile ITM.Ca sa nu mai depuneti personal la ghiseul ITM urmati instructiunile de obtinere a parolei pt transmitere date on-line.SUCCES
Am o problema greu de interpretat pt mine care sunt numai economist.In Dec 2004 am inregistrat un contract de comision cu un SRL si am platit impozit retinut la sursa 10% cf Cod fiscal declarat la fisc prin declaratia 205 dar nu am platit si contributie sanatate si nu am declarat nimic in acest sens.Presupun ca,Casa De Sanatate a preluat date de la Fisc si a emis in 11.12.2009 o decizie de impunere care contine contributie sanatate si majorari considerandu-ma PFA,comunicata in 29.01.2010-data de pe plic.Cf art 91si131din OG92/2003 consider ca termenul de prescriptie incepe din 01.01.2005 si se termina in 01.01.2010 dar comunicarea s-a facut in 29.01.2010 iar data deciziei este 11.12.2009.De cand incepe termenul de executare silita sa curga?Dupa parerea mea dupa expirarea termenului de plata care a fost in ian 2005 pt sanatate?Avand in vedere ca am primit doar o decizie emisa in interiorul termenului si comunicata dupa expirare termen,mai pot sa-mi faca executare silita?Intrucat nu a fost trimisa cu confirmare de primire si putem sa nu o primesc deloc,deci nu poate fi facuta dovada comunicarii,e oportun sa fac contestatie?Mai sunt si alte legi care reglementeaza prescrierea?
Am o problema greu de interpretat pt mine care sunt numai economist.In Dec 2004 am inregistrat un contract de comision cu un SRL si am platit impozit retinut la sursa 10% cf Cod fiscal declarat la fisc prin declaratia 205 dar nu am platit si contributie sanatate si nu am declarat nimic in acest sens.Presupun ca,Casa De Sanatate a preluat date de la Fisc si a emis in 11.12.2009 o decizie de impunere care contine contributie sanatate si majorari considerandu-ma PFA,comunicata in 29.01.2010-data de pe plic.Cf art 91si131din OG92/2003 consider ca termenul de prescriptie incepe din 01.01.2005 si se termina in 01.01.2010 dar comunicarea s-a facut in 29.01.2010 iar data deciziei este 11.12.2009.De cand incepe termenul de executare silita sa curga?Dupa parerea mea dupa expirarea termenului de plata care a fost in ian 2005 pt sanatate?Avand in vedere ca am primit doar o decizie emisa in interiorul termenului si comunicata dupa expirare termen,mai pot sa-mi faca executare silita?Intrucat nu a fost trimisa cu confirmare de primire si putem sa nu o primesc deloc,deci nu poate fi facuta dovada comunicarii,e oportun sa fac contestatie?Mai sunt si alte legi care reglementeaza prescrierea?
Poate s-a inteles gresit,noi nu avem nici un fel de pretentii materiale sau financiare si nu dorim sa faca nimeni puscarie pt asta.Ni se pare incorect insa ca un copil minor cunoscut in mediul lui de toata lumea ca un copil cuminte sa fie speriat si traumatizat de un parinte.NI se pare absurd ca un organ in drept sa spuna"nu stiu unde sa-l incadrez" daca nu are spitalizare.Adica in conditiile in care sub legile statului roman se pedepseste si hartuirea verbala,calomnia noi sa asistam neputinciosi la un abuz care nu poate fi sanctionat nicicum fara spitalizare.Daca se pune problema ce putea sa se intample de la piatra lui ca riposta hai s-o punem si invers,ei erau doi care aruncau si putea fi mai rau iar socul cu urmarirea cu masina,bagarea fortata in masina,apucarea de gat,etc nu putea produce o trauma daca nu vom asista deja la urmari,in conditiile in care este copilul este sensibil si a mai avut pasaje nocturne cu soc fara motive concludente.Daca vom ajunge in scurt timp la psiholog,etc?Este normal in tara asta sa ti se spuna ca "continutul convorbirii telefonice nu e proba" sau dupa indelungi discutii cu organele in drept sa fii intrebat"ori amenda ori faci plangere"Cum adica,ei nu pot da amenda iar eu am timp de gandire 2 luni sa fac plangere daca mai fac.Nu mai exista notiunea de prevenire,trebuie sa se produca o catastrofa sa iei masuri?Nu am cuvinte.Probabil de maine o sa-l bata oricine si o sa opreasca la nivel de vanatai care nu necesita spitalizare pt ca oricum nu patesc nimic atata timp cat"nu stiu unde sa-l incadrez".Imi puteti comunica numar legii/hg DUPA CARE SANCTIONEAZA politia aceste fapte sa-mi fac o idee intrucat in calitate de economist am mai facut si drept si acum am ajuns sa cred ca pot inteleg eu mai mult citind decat ar trebui sa stie deja unul platit sa faca asta.
Multumesc inca odata pt opinii.
Va rog sa-mi dati sfaturi in urmatoarea situatie:
-copilul meu in varsta de 13 ani ,jucandu-se in parc a raspuns unui tir de pietre aruncat de doi frati,aruncando piatra in sus care a atins usor obrazul unuia din frati lasand o vineteala mica.Totul s-ar fi terminat simplu daca nu dupa un timp ,in drum spre casa,baiatul,IONUT,a fost urmarit de tatal copiilor,speriat cu masina prin viraje bruste facandu-l sa alerge trecand din marginea soselei pe trotuar unde a cazut,s-a zariat,inverzit hainele,timp in care tatal celuilalt copil a iesit din masina l-a prins de gat bruscandu-l,tarandu-l si l-a bagat cu forta in masina sunand pe tatal lui cu solicitarea sa-i spuna unde sa-l i-l aduca.Copilul a fost adus in stare de soc,tremura ca aproape nu mai putea vorbi fiind luat de tata si dus direct la politie.Aici s-a solicitat declaratii de la cei doi tati ,celalalt recunoscand in scris ca a exagerat cu copilul.Stupoare insa: Pana la aceasta data,trecand cateva zile nu s-a luat nici o masura impotriva violentului tata din cauza ca martorii sunt copii minori(oricum el a recunoscut,de ce mai trebuie alti martori?) si pt ca minorul,IONUT nu are certificat medico-legal cu internare.Va rog sa-mi dati un sfat daca o plangere penala ar putea produce urmari intrucat deja intr-o astfel de comuna mica s-a creeat un precedent,fiecare isi permite sa faca dreptate singur iar motivatiile organelor in drept ca si cercetarile sunt "no coment".Poate fi adus ca martor ca era copilul in stare de soc insusi politaiul in instanta?Marturia lui poate conta?Deasemeni de precizat ca inainte de a proceda la molestarea copilului tatal implicat a sunat pe tatal lui IONUT spunandu-i ca daca ii prinde copiulul il bate de-l omoara.Convorbirea scoasa prin solicitare in scris de la operatorul de telefonie poate fi o proba?Unde poate fi incadrata fapta,sau exista legi in tara asta care sa pedepseasca terorizarea copiilor ,sa previna tendinta de a face dreptate singur inainte de a ajunge oamenii in spital sa faca rost de certificat=proba.Persoane cu studii in domeniu din zona sustin ca nu sunt suficiente probe.Nici pt o amenda penala?:sorry:
Multumesc