avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate romila celina

Activitate romila celina

Incurajata de raspunsurile pe care le-am primit pana acum,revin cu cateva intrebari depre I.i.
.Ca obiect principal de activitate am ales1413 ( cod CAEN) Fabricarea altor obiecte de imbracaminte,exclusiv lenjerie de corp
Ca obiecte secundare:7410-activitati de design specializat,
si acum ,pentru ca sa pot comercializa ceea ce as produce,ma vad in dificultate de a alege,deoarece nu am clarificate anumite notiuni,si anume:
-comert cu ridicata-de la ce numar de produse sau de la ce cantitati ar insemna comert cu ridicata si nu cu amanuntul?
-comert in nume propriu?

In codul Caen am gasit urmatoarele coduri care corespund unor obiecte de activitate ce s-ar potrivi cu domeniul meu:
4751-comert cu amanuntul al textilelor,in magazine specializate
4771-comert cu amanuntul al imbracamintei,in agazine specializate
4782- comert cu amanuntul al textilelor,imbracamintei si incaltamintei,efectuat prin standuri,chioscuri si piete
4799- Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor si pietelor
4641- Comert cu ridicata al produselor textile
4642- Comert cu ridicata al imbracamintei si incaltamintei
Ce sa aleg dintre acestea ca sa pot,eventual ,sa comercializez produsele finite rezultate din procesul de fabriactie?
In cazul in care procesul de fabriactie ar fi gen “croitorie de comanda” sub ce forma (document)ies acestea de la mine,respective I.I. si intra la client?
-Pentru comercializare in magazine,nu ar fi necesara o eticheta?Pot,ca I.I. sa am etichete?Pe ce nume?
-pentru comert cu amanuntul in magazinul propriu,acesta poate fi si sediul profesional al I.I.?
Multumesc


1.Cum poate comercializa o I.I. produsele pe care le confectioneaza?
2.Cu ce fel de contract se poate realiza colaborarea cu terte firme?
Multumesc
Răspuns la discuția PFA fara proprietati?
Multumesc
Răspuns la discuția PFA fara proprietati?
1.Ce sanse as avea daca i-as da in judecata?pentru faptul ca m-au trecut in concediu fara plata fara ca eu sa stiu.Sau ar trebui sa fie mai multe motive?
2.Ce diferente exista intre PFA si intreprindere individuala?
Multumesc pentru atentie

Răspuns la discuția PFA fara proprietati?
Am nevoie de un sfat competent.Eu vreau sa-mi fac PFA pt ca firma la care am lucrat imi cere fel de fel de compromisuri si eu nu sunt de acord.Caut o modalitate dea ma intretine si de a nu incalca legea.Nu m-as indrepta acum spre alte firme caci stiu ca nici la altele situatia nu e prea grozava.
Mai concret ,sunt indignata ca ultima firma la care am lucrat m-a trecut in luna ianuarie in concediu fara plata si eu am aflat despre asta pe la jumatatea lunii februarie,
Acum m-au dat in somaj si ma cheama sa lucrez la negru.
Eu nu vreau sa fac compromisuri de felul acesta si sa incalc legea.
De aceea m-am gandit la un PFA,si pentru a incerca sa desfasor o activitate independenta,in limita posibilitatilor,dar si gandindu-ma la o eventuala colaborare cu o terta firma.Nu prea stiu ce sa fac ,dar stiu sigur ca nu mai vreau sa fiu atat de dependenta de aceste firme care fac ce vor cu angajatii.Ma simt captiva ca angajata in asemenea conditii si ma deprima aceste incalcari ale drepturilor.
Dati-mi ,va rog mult,un sfat.
Vreau sa fac un PFA.Accesand forumul pe PFA-uri am aflat ca in actele necesare trebuie si unul potrivit caruia as avea in proprietate spatiul in care ar urma sa-mi desfasor activitatea.Eu nu am asa ceva.Am buletin de Iasi,orasul in care locuiesc,adresa fiind a surorii mele care m-a luat in spatiu,dar acum locuuiesc intr-un apartament inregistrat pe numele unei firme,care este al unui frate de-al meu.Eu nu am nici o tangenta cu activitate afirmei fratelui,el imi permite sa locuiesc acolo,in prezent.
Ce ma sfatuiti?
Sa fac vreun contract cu sora mea?
Sa-mi schimb buletinul pe adresa la care locuiesc cum?(fiind adresa de firma,in cazul acesta pot functiona la adresa unei firme ca PFA)?
Răspuns la discuția solutii de supravietuire
Multumesc mult pentru incurajare.Chiar imi prinde bine.
Am intrat deja pe forum la PFA si am vazut ca in actele care trebuie pt o astfel de autorizatie trebuie si unul conform caruia am in proprietete un spatiu unde ar urma sa-mi desfasor activitatea.Eu nu am nici un spatiu.Am buletin pt orasul in care locuiesc,adica Iasi,fiind luata in spatiu de sora mea.Sa inteleg ca nu pot sa-mi PFA din aceasta cauza?Mi se pare absurd
Imi puteti da cateva date despre cum se face un PFA,cat ar costa,cum functioneaza(impozite...)
Daca pana sa-mi fac PFA mi se gaseste loc de munca sunt obligata sa ma prezint acolo?
Daca nu ma prezint,pierd somajul?
Răspuns la discuția solutii de supravietuire
Da,dar pana acolo,adica pana la a reusi...sa ma dispensez de indemnizatia de somaj,sunt pasi d efacut ,asa incat nu ma pot dispensa de cei,fie si ei putini,500 RoN
Daca imi fac PFA ies de pe lista somerilor carora Fortele de munca le cauta loc de munca?