avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Ina Ionescu

Activitate Ina Ionescu

Sunt casatorita din anul 1992. De atunci locuiesc intr-un apartament al sotului meu, cumparat de parintii lui in anul 1990. Apartamentul a fost mobilat de la A la Z de catre socrii mei. Pe parcursul anilor, cam din 2 in 2 ani renovam cate ceva. Fiind la etajul 10, ultima renovare care a avut loc in anul 2005, a fost de circa 6500 euro (din care 5000 erau de la parintii mei). Nu are rost sa mai spun ca si la alte renovari parintii mei au participat cu bani.Avem impreuna un copil de 16 ani. In anul 2006, parintii mei mi-au luat un loc de casa de 1000 mp si mi-au dat, pentru a incepe constructia unei case, printr-un cont bancar - 40.000 euro.- Acesti bani au fost pe hartie, deci se vad. De atucni mi-au mai dat pana la aproape 30.000 euro ca sa continui constructia casei. Casa nu este intabulata inca. Doar terenul este trecut pe numele meu si al sotului meu.
Doresc sa va intreb, in cazul unui divort, ce anume primesc eu din bunurile sotului meu si el din cele ale mele, la momentul de faţă.
Mentionez faptul ca amandoi aducem acelasi venit in casa, avem 2 credite bancare, pe care le plateste el.
Va multumesc.
Discuție Solicit ajutor
Am o problema la care solicit ajutor:
Ma numesc Constantin. Sunt proprietar al unui apartament cu trei camere, din oras. Acum cinci ani am cunoscut-o pe Camelia cu care am inceput o relatie. Nu ne-am casatorit, dar din relatia noastra s-a nascut o fetita, care acum are 4 ani. Camelia a trecut-o in certificatul de nastere pe numele ei, iar la tata, pe mine. Deci fetita noastra are numele mamei sale (Garba), iar la tata numele meu.(Constantin). Am locuit cu totii intr-un apartament al Cameliei, care nu este trecut pe numele ei, ci al mamei sale (pe numele de Sirb), deoarece mama sa era divortata de tatal sau. Mama sa a murit acum 10 ani, iar de atunci Camelia nu a reusit sa faca actele de trecere al apartamentului pe numelel sau. Din pacate, Camleia a murit subit acum cateva zile. Sunt intr-o situatie in care nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa o pierd pe fetita noastra si nici apartamentul. As dori sa ma invatati cum sa procedez in aceasta situatie. Doresc ca fetita noastra sa mosteneasca acest apartament, care momentan figureaza pe numele bunicii ei, Sirb E. Astept cu nerabdare raspunsurile d-voatra.
Va multumesc.