avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate Ciulei Oana

Activitate Ciulei Oana

Multumesc tare mult!

Cu stima,
Oana Ciulei
Buna ziua,
Cred ca m-ati inteles gresit: eu cumpar diferite sticle ( de la fabrica, din magazin, din targuri), imi cumpar culorile, si apoi pictez sticlele respective, le redecorez.

Nu exista nimeni altcineva in toata :"bucataria" asta decat eu ca si desenator.

Dar am inceput sa primesc cereri de la cunostinte, prieteni si deja, pentru a nu face ceva ilegal, ar trebui sa gasesc o modalitate de a legaliza toata aceasta activitate.

Ca si cei care creeaza bijuterii.. stiti dumneavoastra o scoala de bijutier la ora actuala in Romania?

Asa ca, inca mai astept sugestii si idei ca pana la a face scoala populara de arta ar trece 2 ani.....

Sanatate si numai bine,
Oana Ciulei
Buna ziua,

Ma numesc Oana Ciulei si as dori cateva detalii cu privire la urmatorul subiect: de jumatate de an dezvolt ca si hobby pictura pe obiecte de sticla. Dat fiind faptul ca le si comercializez - obiectele respective au inceput sa fie destul de cautate doresc sa legalizez acest hobby.
Nu am scoala in domeniu - studiile efectuate sunt total diferite si nu au nici o legatura cu hobbyul in sine.

Am inteles ca cea ma ieftina si simpla modalitate de legalizare este intreprinderea individuala.

Ce acte am nevoie pentru a legaliza acest hobby?
Ce cod CAEN as putea folosi pentru acest hobby fara a fi nevoita sa fac un curs de specializare?

Multumesc,
Oana Ciulei
Răspuns la discuția Comisia disciplinara
Multumesc,

Dar in cat timp? Va trebui sa astept pana luna viitoare cand in mod normal se dau salariile?

Eu am avut din concediul legal pe 2010 deja 6 zile- 5 in ianuarie si 1 in februarie.

Mi se vor retrage banii pe acestea?

Oana Ciulei
Răspuns la discuția Comisia disciplinara
Multumesc pentru raspunsuri.

Dar fiind faptul ca mi s-a inmanat decizia de concediere, ce se intampla cu cele 12 zile lucrate in cadrul firmei? Vor ramane enplatite?

Oana
Răspuns la discuția Comisia disciplinara

Acea prevedere apare pentru faptul ca am fost trimisa in germania 2 saptamani pentru a vizita sediul firmei si a ma familiariza cu toate departamentele de acolo.

Multumesc pentru raspuns,

Oana Ciulei
Răspuns la discuția Comisia disciplinara
Multumesc.
Nu fac politica.

1.In cazul in care instanta de judecata va da un verdict pozitiv in favoarea mea voi
putea aplica pentru somaj?


2. De ce nu? Am contribuit 14 ani pana acum la ajutorul de somaj si nu am ajuns ina ceasta situatie de buna-voie.

Multumesc,
Oana
Buna ziua,

Ma numesc Oana Ciulei si pana la data de 12.03.2010 am fost angajata in Sibiu, la Mox Telecom SA ca si Director Tranzactii. In 4 martie am primit instiintarea ca va trebui sa ma prezint in fata unei comisii disciplinare ca urmare a referatului facut de sefa mea.

In 11.03.2010, m-am prezentat cu toate probele- in referat era acuzata ca as fi adus pagube financiare si de imagine firmei in Germania, deoarece pe teritoriul Romaniei suntem doar filiala - departament tehnic.

Desi toate problele au fost in favoarea mea, in data de 12.03.2010, am fost chemata in sedinta unde mi s-au pus la dispozitie 2 variante: fie demisionez din proprie initiativa ( si conform unui act aditional semnat la angajare, daca demisionam inainte de a face 3 ani de activitate in cadrul firmei ar fi trebuit sa dau inapoi 3 salarii nete) fie mi se desface contractul de munca disciplinar.

Am refuzat sa imi dau demisia, si am fost data afara disciplinar.

1: Pot ataca in instanta decizia data de firma?
2. Pot beneficia de somaj in cazul acesta?

Multumesc,

Oana Ciulei