avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate NOVICELE_1

Activitate NOVICELE_1

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea speta. De ceva vreme parcarea din spatele blocului meu in suprafata de 220mp a fost castigata in instanta dupa 30 ani de catre un fost magistrat. Cum a castigat nu mai conteaza. De cateva ziele a aparut un panou in care apare " Etapa de informare si consultare a publicului" Plan urbanistic de detaliu pentru investitia PUD Construire locuinta P+2E... unde arata un proiect cu o casa cu 2 etaje si unde ne invita sa transmitem observatii si propuneri scrise argumentate si justificate....
Acum eu nu stiu daca are deja autorizatie de constructie sau daca vor sa stie parerile vecinilor sau pur si simplu ne vom trezi cu o casa in parcarea blocului.
Eu locuiesc in blocul cu parcarea cu pricina si acolo am parcat de 21 ani fara probleme cat si ceilalti vecini. Accesul in spatele blocului la acea parcare este foarte ingusta nici 4 metri, nu au loc doua masini plus ca de aici se mai ajunge la inca o parcare mai mica de 6 masini si la alte 4 case care sunt construite de cel putin 35 ani. Ce pot face eu ca si vecin cat si ceilalti vecini din bloc si din casele deja contruite ca sa impiedicam constructia acestui imobil deoarece spatiul este foarte mic si ingradeste accesul masinilor vecinilor la proprietate ca nu mai au pe unde intra in cazul demararii contructiei cat si a ambulantei sau a pompierilor in caz de incendiu, Doamne fereste cat si disconfortul nostru a vecinilor din bloc . Sunt 20 apartamente fiecare cu cate o familie doua si va dati seama ce zgomot o sa fie ca nu sunt decat 10 metri maxim pana la limita cu blocul. Este posibil sa afecteze structura blocului cat si a vecinului cu casa de langa ....
NU ar trebui sa se ceara acordul nostru al tuturor vecinilor??? De cine se solicita acest acord???? Eu personal vreau sa trimit niste motive ca nu este in regula sa se construiasca deoarece este foarte ingust spatiul si se va creea un disconfort pentru tot blocul cat si pentru ceilalti vecini de la case.
Ce pot face??
Astept parerile voastre si daca puteti sa.mi dati si ceva legislatie ca sa citesc ca nu stiu care sunt pasii si nimeni nu ne-a intrebat nimic.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

multumesc pt raspuns.
Chiar in titlul scrisori nr. 382 "Tabel pentru precizarea locurilor de munca, actiitatilor si categoriilor profesionale care se incadreaza in grupa a II-a de munca , cu perioada de timp si procentul lucrat in conditii deosebite -ORIENTATIV.Ce vrea sa insemne acest cuvant Orientativ. - sa se ghideze dupa el, nu ca e litera de lege.
Scrisoarea o gasiti pusa pe site chiar de mine la documente utile in data de 15.03.2010, pagina a doua in titlu - este copiata chiar de la cei care fac dosare la pensii.
Supararea mea este ca nu mi-a primit adeverinta din 2003 doar pt ca scria ORdinul 50/1990 anexa 2 pct.18 in procent de 100% si adresa MMPS 5527.
Cei de la pensii vroiau neaparat sa se faca referire la aceasta scrisoare ca altfel nu e buna.
La Dolj s-a primit dosar fara a mai cere alta adeverinta, la colegi de-ai mei plecati toti in 2003 de la aceiasi societate si primind aceleasi adeverinte de grupa , vechime, etc.

Credeti ca aceasta scrisoare e mai importanta decat un ordin. lege ordonanta?
Daca ii dau in judecata am vreo sansa?

Multumesc anticipat pt raspuns.
BUna ziua,
Am lucrat ca laborant intr-un siloz de cereale si am o adeverinta eliberata in 2003 cu grupa aII-a cf Ordin 50/1990 anexa 2 pct 18 in procent 100%. si o adresa MMPS 5527, 21 ani si 5 luni.
Problema este ca ma mers sa depuns dosarul la Pensii Arges si nu au vrut sa-mi ia in calcul adeverinta cu grupa ca nu e buna ca sa aduc alta dupa un model aparut in 2008 octombrie si ca in adeverinta trebuie sa se faca referire la o scrisaore 382/MB/08.11.2000 pct 181 lit a sau b si poate ca asa o sa-mi accepte dosarul dupa ce inainte imi spusese ca meseria nu se incadreaza la grupa a-II-a.
Am discutat cu mai multi functionari de la Pesnii si fiecare mi-a zis altceva, unii ca nu se incadreaza altii ca daca aduc o noua adeveinta se rezolva.....
Oricum am reusit sa ies anticipat partial pana o sa rezolv problema daca voi reusi.( ideea este ca societatea unde am lucrat e in lichidare si lichidatorul mi-a spus ca el nu poate trece in adeverinta acea referire la scrisarea 382/MB/08.11.2000 ca nu are asa ceva in arhiva si ca el face referire la un Ordin 50/1990 si nu la scrisori care au caracter orientativ. Am reusit sa fac rost de aceasta scrisoare si scrie in titlu ca are caracter orientativ.
CHiar asa sa nu se accepte o adeverinta eliberata in 2003 ca nu are scris ca se face referire la o scrisoare?
Ati mai intampinat asemenea caz?
As dori si parerea dvs.?
Stima
CLAUDIA