avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate amis_army

Activitate amis_army

BUNA ZIUA! Intentionez sa achizitionez un teren+casa ,in oras. O parte din acest teren -178mp din 540mp- (33%) nu are proprietar in acte, pt ca nu a fost gasit nicaieri un act cu privire la proprietar sau care parte din terenul de 540 mp o reprezinta acea suprafata de 178 mp.Terenul a fost cumparat in 2001 de actualul proprietar de la o vaduva( pe act scie ca aceasta l-a dobindit in calitate de vaduva) ,suprafata fara proprietar oficial fiind inscrisa provizoriu in Cartea Funciara-Cadastru.Casa de pe teren a fost construita cu autorizatia Primariei,in conformitate cu legile in vigoare.Actualul proprietar a depus cerere la Primarie pt preluarea suprafetei respective in Domeniul Privat al Primariei, in vederea concesionarii ulterioare in favoarea proprietarului. Am inteles ca in momentul in care are concesionarea pe numele lui putem sa demaram actele de vanzare -cumparare si apoi sa cerem transferul dreptului de concesiune catre noi, noii proprietari. NOI AVEM DREPTUL SA CEREM PRIMARIEI VANZAREA ACESTEI SUPRAFETE CATRE NOI, FIIND PARTE COMPONENTA A IMOBILULUI SI TERENULUI AFERENT? DACA DA, EXISTA O PERIOADA DE ASTEPTARE SAU SE POATE IMEDIAT CE AM OBTINUT CONCESIONAREA PE NUMELE NOSTRU?CE RISCURI PREZINTA ACEASTA SITUATIE?Am copii si nu pot sa risc .Proprietarul spune ca ar fi vorba mai degraba de diferente de unitati de masura in timp sau de maduratori gresite. MULTUMESC!
Buna seara! Sunt PFA TRADUCATOR din 2009 si din Aprilie 2013 sunt angajata la o firma oarecare. La sfarsitul lunii Martie 2014 urmeaza sa nasc. Ca PFA am avut venituri in Februarie 2013, apoi in Martie 2013 deloc,aoi m-am angajat la locul de munca actual . Pentru CCC am aflat ca trebuie sa dovedesc supendarea activitatii, ca angajat nu e o problema,dar ca PFA am incercat sa-mi suspend activitatea acum 2 ani pt. ca plecam din tara pentru mai multe luni,dar mi s-a spus ca nu se poate ,trebuie sa o radiez complet . 1)Daca am dreptul la indemnizatie pt crestere copil, ce venituri vor sta la baza calcularii ei,incepand cu ce perioada?Pentru ca nascand in martie 2014 voi avea doar 11 luni ca angajata ,iar in martie 2013 nu am avut venit, dar am avut in februarie 2013? 2)Dar daca nu am voie,asa cum mi s-a spus ,sa suspend activitatea PFA? Va trebui sa o radiez sau nu voi putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pana la 1 an sau 2 ani? Va multumesc!
Deci, daca am inteles bine, se vor cumula veniturile salariale cu cele obtinute ca PFA si de aici se vor incepe calculele. Adica , in cazul meu se vor lua in calcul salariile incepand din Mai si veniturile pe care le voi obtine ca PFA de acum incolo pana in momentul nasterii? Va multumesc!
Buna ziua! Sunt PFA traducator si am platit 5,5 %contributie Sanatate si contributia la Fondul de Pensii, dar acei 0,85 % pentru concedii nu. Din luna Mai 2013 sunt si angajata la o firma privata. Acum sunt insarcinata intr-o luna ,urmand sa nasc in Martie 2014 la sfarsit sau inceputul lunii Aprilie 2014. Intrebarea mea este daca voi putea beneficia de concediu de maternitate si de indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani sau 1 an, tinand cont ca nu voi avea un an complet de cotizare ca angajat ,iar ca PFA am obtinut niste venituri mici pe 2013 abia in Martie,dar in Ian., Feb, Aprilie, Mai ,Iunie nu am mai avut? Se poate plati retroactiv diferenta de 2-3 luni ,poate chiar 4 ,in care nu am avut venit ca PFA si nici nu am fost angajata? E luat in calcul venitul din luna martie, fie el si mic, ca start in calcularea sumei din care se va socoti indemnizatia? Daca mi-ati putea indica si temeiul legilor respective, v-as ramane mult indatorata,ca sa pot vorbi altfel cu cei in cauza. Si CE ANUME AR TREBUI EXACT SA PLATESC? Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Sunt asociat unic la un SRL. Luna aceasta am primit de la Casa de Asigurari de Sanatate o hartie prin care ma anunta ca trebuie sa le platesc contributie pentru dividende din anii 2006 -2007 august. Precizez ca in aceea perioada eu nu am incasat /ridicat dividente, adica au fost distribuite dar nu le-am incasat, au ramas in firma. In perioada aceea eram si in concediu pentru cresterea copilului pana la doi ani. Intrebarea mea este daca trebuie sa platesc ceva pentru acele dividente, tinand cont si de faptul ca au trecut 5 ani ,respectiv 4 -se pot prescrie ? Cei de la Adm . Financiara mi-au spus ca in lege se face referire la veniturile realizate, deci trebuie sa platesc, chiar daca nu am ridicat dividendele. Este vorba de o suma mare. Va multumesc!!
Buna ziua ! Sunt PFA cu activitate de traducator /interpret si as vrea sa-mi suspend activitatea pe o perioada de timp. Cum as putea face acest lucru, pe ce perioada maxima de timp si unde trebuie sa anunt (fiind traducator- institutiilor subordonate Ministerului Justitiei ?) ?Ce se intampla cu plata catre Casa de Asigurari de Sanatate,contributia la fondul de pensii? Le pot plati ca persoana fizica,,nefiind angajata in alta parte? Va multumesc!
Discuție donatia
Buna ziua! Pe numele parintilor mei am facut acum 8 ani un imprumut la banca prin care am achizitionat un apartament. Toate ratele au fost platite de mine, chiar daca pe extrase mai apare si numele mamei mele. Anul acesta am achitat integral imprumutul si as vrea sa trec apartamentul pe numele meu.Am vrea sa facem acest lucru prin donatie, pt. a evita anumite cheltuieli , dar am inteles ca poate fi atacata mai tarziu(mai am 2 frati) si in cazul in care as vrea sa fac un imprumut la banca aceasta nu ar primi ca garantie apartamentul dobandit prin donatie.Care ar fi cel mai recomandat mod de a trece acest imobil pe numele meu? Va multumesc!
Buna ziua !Sunt traducator autorizat PFA si as vrea sa-mi suspend pe o perioada de timp activitatea . Se poate acest lucru si daca da, in ce conditii ,pe ce perioada maxima si ce motive pot fi invocate?Tinand cont ca sunt traducator autorizat, la reinceperea activitatii va fi nevoie de darea unor examene pt. continuarea activitatii? Va multumesc.
Buna ziua! Sunt PFA -traducator autorizat din 01.10.2009.Din anumite motive nu am ajuns la CNAS din orasul meu pana acum sa ma inregistrez.Sunt si somer din 15.09.2009,iar ca PFA nu am castigat mai mult de 500 ron,asa ca am inca dreptul la indemnizatia de somaj.Astazi am primit din partea CNAS urmatoarele hartii:proces-verbal de constatare si sanctionare conf art.305 lit a1/LEGEA 95/2006 si amenda 50 ron conf.art5 alin 2 lit.b OUG 2/2001 aprobata prin LEGEA 180/2002. proces-verbal privind cheltuieli de executare -art.168/OUG 92/2003-10 ron(consumabile-imprimate,confirmari) somatie cheltuieli executare-art145 alin 1 OUG 92/2003 decizie privind obligatiile restante la Fondul Nat.Unic De Sanatate-120ron plus majorari 24,48 ron,cu somatia aferenta ,sumele restante avand termene scadente astfel:17.03.2009,16.06.2009,16.09.2009-perioada pana la care eu am fost angajata si15.12.2009,toate cate 30 ron. PRECIZEZ ca instiintarile de plata si somatiile au venit in acelasi plic astazi,dar au ca data 19,respectiv 20.02.2010. INTREBAREA mea este:cat anume din sumele de mai sus trebuie sa platesc eu,avand venit estimat pe 2009-100ron ipozabil,iar pe 2010 la fel?Si care este contributia unui PFA la CNAS si cum se plateste ea-lunar sau trimestrial? VA MULTUMESC!!!