avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate deea_roxi

Activitate deea_roxi

Răspuns la discuția concediu prenatal
Va rog sa-mi mai raspundeti la o intrebare.
Data ultimului examen sustinut la facultate este 29mai2009.
Data stabilirii indemnizatiei de somaj este 27iulie2009.
Intre 29mai si 27iulie sunt cele 60 de zile in care am depus dosarul pt somaj si a fost aprobat. Sa zicem ca nasc pe 5 mai2010 dau 12 luni inapoi si dupa calculul meu daca e corect imi ies 12 luni pe 5 iunie (sper sa fie corect ) deci cele 12 luni sunt in perioada de 60 de zile in care am depus actele pt somaj si cred ca m-as incadra dvs. ce-mi puteti spune ma incadrez pt ccc? (facultatea am absolvit-o in iunie2009 dar la somaj s-a luat in considerare data ultimului examen cel de pe 29 mai nu examenul de licenta cred ca din cauza ca nu luasem licenta).
Dar m-as putea incadra la litera k) se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învăÑământului universitar, organizat potrivit
legii, cu examen de licenÑă sau de diplomă, în vederea angajării sau, după caz, a trecerii în şomaj, potrivit legii;
Va multumesc astept raspunsul dvs.
Răspuns la discuția concediu prenatal
dar daca eu chiar daca nu am licenta luata din prima sesiune dar am intrat in somaj si acum in concediu de maternitate nu as pute beneficia de ccc de pe urma somajului si a concediului de maternitate? adica sa nu se ia in considerare licenta
Răspuns la discuția concediu prenatal
(sper sa aveti timp sa cititi e mult) Am dat cautare pe google si am gasit acest text -HG nr. 1682/2008, hotarare pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.025/2006


[Materialul de fata a fost preluat din Indaco Legenet legenet.indaco.ro]

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 872 din 23/12/2008

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

Art. I
Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.025/2006, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 704 din 17 august 2006, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Titlul se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"NORME METODOLOGICE
de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului
nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului"
2. La articolul 2, dupa alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu urmatorul cuprins:
"(4) Incepand cu luna ianuarie 2009, indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor profesionale realizate in ultimele 12 luni din ultimul an anterior datei nasterii copilului sau, dupa caz, datei de la care s-a incredintat copilul in vederea adoptiei, s-a adoptat copilul ori s-a luat copilul in plasament sau in plasament in regim de urgenta, precum si datei de la care persoana a fost numita tutore, potrivit legii."
3. La articolul 4 alineatul (7), literele j), k) si o) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"j) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma organizat in prima sesiune. In sensul dispozitiilor art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se ia in considerare intervalul cuprins intre ziua in care incepe si ziua in care se sfarseste fiecare an universitar, in conditiile legii;
k) se afla in perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licenta sau de diploma, in vederea angajarii sau, dupa caz, a trecerii in somaj, potrivit legii, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare absolvirii;
Si un al 2lea text este asta
HOTÃRÂRE Nr. 1025 din 9 august 2006
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OrdonanÑei de urgenÑă a Guvernului nr. 148/2005
privind susÑinerea familiei în vederea creşterii copilului, cu modificările şi completările ulterioare
GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 704 din 17 august 2006
În temeiul art. 108 din ConstituÑia României, republicată, şi al art. III din OrdonanÑa de urgenÑă a Guvernului nr.
44/2006 pentru modificarea şi completarea OrdonanÑei de urgenÑă a Guvernului nr. 148/2005 privind susÑinerea familiei
în vederea creşterii copilului şi al Legii nr. 61/1993 privind alocaÑia de stat pentru copii,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
Se aprobă Normele metodologice de aplicare a prevederilor OrdonanÑei de urgenÑă a Guvernului nr. 148/2005 privind
susÑinerea familiei în vederea creşterii copilului, cu modificările şi completările ulterioare, prevăzute în anexa care face
parte integrantă din prezenta hotărâre.
La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă Hotărârea Guvernului nr. 1.825/2005 pentru aprobarea
Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OrdonanÑei de urgenÑă a Guvernului nr. 148/2005 privind susÑinerea
familiei în vederea creşterii copilului, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 7 din 4 ianuarie 2006, cu
modificările şi completările ulterioare.
(7) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi numai din perioadele prevăzute la art. 1 alin. (2) din
ordonanÑa de urgenÑă, dacă persoana s-a aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaÑii:
a) şi-a însoÑit soÑul/soÑia trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;
b) a beneficiat de indemnizaÑie de şomaj, stabilită conform legii, sau a realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul
public de pensii, în condiÑiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;
c) a beneficiat de concedii medicale şi de indemnizaÑii pentru incapacitate temporară de muncă, cauzată de boli
obişnuite sau de accidente în afara muncii;
d) a beneficiat de concedii medicale şi de indemnizaÑii pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităÑii de
muncă, exclusiv pentru situaÑiile rezultate ca urmare a unor accidente de muncă sau boli profesionale;
e) a beneficiat de concedii medicale şi de indemnizaÑii pentru maternitate;
f) a beneficiat de concedii medicale şi de indemnizaÑii pentru îngrijirea copilului bolnav;
g) a beneficiat de concedii medicale şi de indemnizaÑii de risc maternal;
h) a beneficiat de pensie de invaliditate;
i) a beneficiat de concedii şi de indemnizaÑii de asigurări sociale de sănătate prevăzute de OrdonanÑa de urgenÑă a
Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaÑiile de asigurări sociale de sănătate, cu modificările ulterioare;
j) a urmat cursurile de zi ale învăÑământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor
respective, cu condiÑia absolvirii acestora cu examen de licenÑă sau de diplomă. În sensul dispoziÑiilor art. 38 alin. (1) din
Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările
ulterioare, se ia în considerare intervalul cuprins între ziua în care începe şi ziua în care se sfârşeşte fiecare an universitar,
în condiÑiile legii;
k) se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învăÑământului universitar, organizat potrivit
legii, cu examen de licenÑă sau de diplomă, în vederea angajării sau, după caz, a trecerii în şomaj, potrivit legii;
l) a beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare şi perfecÑionare profesională din iniÑiativa
angajatorului sau la care acesta şi-a dat acordul, organizate în condiÑiile legii;
m) a lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de
România cu alte state;
n) se află în perioada de întrerupere temporară a activităÑii, din iniÑiativa angajatorului, fără încetarea raportului de
muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;
o) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau ca militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost
concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
p) a realizat în sistemul public de pensii, până la data de 1 ianuarie 2006, perioade de stagiu de cotizare pe bază de
contract de asigurare socială;
q) a beneficiat de indemnizaÑia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la 3 ani în cazul
copilului cu handicap.
Sper sa ma luminati cumva asta am gasit eu pe internet va multumesc.
Răspuns la discuția concediu prenatal
iar va deranjez cu o problema am gasit pe internet o modificare care sper sa nu ma afecteze sper sa ma lamuriti dvs ca eu nu mai inteleg nimic va redau texul care ma sperie.

Art. I
Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 1.025/2006, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 704 din 17 august 2006, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Titlul se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"NORME METODOLOGICE
de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului
nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului"
La articolul 4 alineatul (7), literele j), k) si o) se modifica si vor avea urmatorul cuprins:
"j) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu examen de licenta sau de diploma organizat in prima sesiune. In sensul dispozitiilor art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se ia in considerare intervalul cuprins intre ziua in care incepe si ziua in care se sfarseste fiecare an universitar, in conditiile legii;
k) se afla in perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licenta sau de diploma, in vederea angajarii sau, dupa caz, a trecerii in somaj, potrivit legii, calculate incepand cu data de 1 a lunii urmatoare absolvirii;
Va rog sa-mi spuneti daca aceste modificari ma afecteaza ,daca mai pot beneficia de ccc ?
Poate mai am dreptul daca am intrat in somaj iar acum in concdiul de maternitate si poate nu se ia in calcul licenta.
Va rog din suflet sa-mi raspundeti va multumesc pt timpul acordat si rabdarea de care a-ti dat dovada ajutandu-ma.
Răspuns la discuția concediu prenatal
va mai deranjez cu o intrebare CONTEAZA sau NU faptul ca eu am luat licenta in a 2-a sesiune? Va intreb deoarece in luna ianuarie 2010 am fost aici la noi in iasi unde se depun dosarele pt indemnizatia de cresterea copilului sa ma interesez de ce acte trebuie sa pun in dosar si daca pot beneficia de ccc si domnul care era acolo la ghiseu mi-a spus ca nu voi putea beneficia de aceasta indemnizatie deoarece nu am licenta luata in prima sesiune. Daca raspunsul dvs. va fi ca nu conteaza ca licenta este luata in a 2-a sesiune va rog sa-mi spuneti cum as putea sa-i conving pe cei care se ocupa cu primirea dosarelor pt ccc ca am dreptu la aceasta indemnizatie.
Va multumesc anticipat pt raspunsuri si pt rabdarea avuta sa-mi cititi mesajele.
Răspuns la discuția concediu prenatal
multumesc pt raspuns somajul se termina pe 25/04/2010 dar eu deja am intrat in concediu de maternitate cel de 126 de zile de la data de 1/03/2010 acum sunt in concediu am somajul suspendat.
Am dat inapoi 12 luni (voi naste in luna mai) si in luna mai 2009 eram inca pe bancile facultatii deci ma incadrez si pot beneficia de concediu de crestere a copilului?
Va multumesc frumos
Buna ziua am cateva intrebari sper sa ma ajutati din tot sufleul.
Sunt insarcinata in 32 de saptamani si sunt in concediu prenatal de 126 de zile de la 1 martie 2010 (eram somera absolventa de facultate si am intrerupt somajul) voi naste in jurul datei de 15 mai. Licenta am luat-o in a doua sesiune adica in februarie 2010 facultatea am absolvit-o in iulie 2009. As vrea sa stiu daca voi putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului de 2 ani (avand licenta luata in a 2a sesiune)?
Si as vrea sa mai stiu dupa ce nasc dupa cat timp pot depune dosarul pt aceasta indemnizatie stiu ca trebuie sa stau 42 de zile obligatoriu in concediul postnatal.
Va multumesc astept raspunsurile dvs.#-o