avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate marshall_balance

Activitate marshall_balance

Am castigat procesul!
Va multumesc. Personal din textul citat mai sus si eu inteleg la fel, ar trebui sa pot plati jumatate din minim!
Am luat amenda 500 RON (sau 250 in 48 ore) pt aruncarea unei tigari pe jos, am facut contestatie. Azi am fost la tribunal sa ma uit in condica de ieri (cand s-a judecat si a ramas in pronuntare) si am aflat ca mi-a fost respinsa plangerea. Pot sa platesc jumatate din amenda in 48 de ore sau trebuie acum sa o platesc toata? Si daca da, alea 48 de ore se scurg de acum sau din momentul cand o sa primesc acasa sentinta? Va multumesc anticipat!
In fine, am zis ca o sa-mi achit restantele, si de la acel mesaj incoace vorbeam la modul ipotetic. Nu vreau nicidecum sa ma contrazic cu dvs dar eu raman la parerea mea care nu este un tertip: NU am semnat eu primirea, NU STIU. Scurt si la obiect. A semnat mama, bunica, v cainele, e deja altceva. Nu cred ca legea sustine cai din acestea latularnice de a instiinta pe cineva despre un proces pe rol!

Va multumesc inca o data pentru sfaturile date!
De data asta mama mea a semnat, dar am patit alta data cand a semnat un vecin care a anuntat-o pe mama mea, care m-a anuntat pe mine. La o adica mama mea poate sa nu-mi spuna, poate vecinul sa nu-mi spuna, etc. Dpdv legal eu NU am semnat deci pot sa sustin pana in panzele albe ca nu am stiut. Nu exista nici o dovada ca eu am luat la cunostinta despre acest proces, am dreptate?
Am inteles si va multumesc pentru raspuns. Am sa le dau banii ca sa nu ma complic mai mult. Raman totusi putin nedumerit si nu mi se pare corect ca daca eu imi schimb domiciliul si cineva ma da in judecata dupa aceea si sunt citat pe vechea adresa, oricine sa semneze primirea citatiei si eu sa nu fiu informat. Si sa ma trezesc dupa aceea ca-mi trag bani din salariu si eu nici macar sa nu stiu de ce....E normal asa ceva?
A semnat mama mea si mi-a spus dupa aceea. Dar, dpdv legal eu pot sa sustin ca nu am avut cunostinta despre acest proces, nu?

Pot ei sa castige (eu neprezentandu-ma, deoarece nu mai stau demult la adresa la care m-au citat, asadar nu am cunostinta despre aceasta), si peste ani si ani sa ma gaseasca sa-mi spuna ca din 200 de lei datorie, s-au facut 2000 spre expemplu?
Mi-am schimbat domiciliul in noiembrie 2009. Citatia mi-a venit in februarie 2010 (Prima infatisare la proces a fost prin martie-aprilie) deci procesul nu era pe rol cand mi-am schimbat eu domiciliul. Asta e intrebarea...ca daca era pe rol stiam ca trebuie sa anunt instanta. Dar NU era pe rol in momentul schimbarii domiciliului. Altcineva a semnat pe citatie de primire si mi-a spus, dar teoretic eu as putea sa nici nu fi stiut nimic de acest proces.Asadar?
Pe scurt: Anul trecut mi-am schimbat buletinul deoarece m-am mutat in alt oras. Anul asta am primit citatie la vechea adresa pe care nu am semnat eu de primire (evident, ca nu mai stau acolo). Citatia se refera la un proces civil. Pana acum nu m-am prezentat la nici un termen. Daca procesul se judeca si eu pierd, cum ma gasesc ei? Pot in vreun fel sa invoc faptul ca n-am stiut nimic de proces?
Chestia e ca el m-a prostit spunandu-mi ca-mi da avertisment pentru o alta contraventie si m-a repezit sa semnez. Eu ca prostul am semnat si abia dupa ce am plecat de acolo mi-am dat seama ca de fapt el mi-a dat amenda. Masina mea e pe leasing si utilizatorul e o firma. Copia ce i-am prezentat-o mi-a fost trimisa de la firma in septembrie anul trecut prin fax (scrie asta in partea de sus a ei), asadar m-am gandit ca aceasta ar fi o dovada ca am copia de mult timp, nu am facut-o ulterior, dar nu stiu daca instanta va lua de bun asa ceva...