avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate gina stefan

Activitate gina stefan

Discuție Munca in Franta
Buna ziua,

Suntem o societate comerciala avand ca obiect de activitate constructiile civile. Suntem in negocieri cu o firma franceza in vederea incheierii unui contract de prestari servicii , ce se va derula in Franta, noi asigurand forta de munca.
V-as ruga sa ne spuneti care este metoda cea mai buna de a duce muncitorii in Franta. Prin detasare cu formularul A1 sau sa deschidem o societate noua in Franta. As avea nevoie de datele de contact ale unui consultant juridic pe probleme de munca care sa ne ajute la intocmirea cat mai rapida a documentatiei.
Multumesc.
Răspuns la discuția Obtinere somaj
Multumesc de raspuns.
Dar pana acum puteai sa lucrezi si o luna la alta societate si apoi sa mergi in somaj.
S-a schimbat recent ceva in legislatie?
Discuție Obtinere somaj
Buna ziua,
Am fost in anul 2010 in somaj o perioada de 6 luni de zile. Mi-am gasit de lucru la o societate, primind pentru restul lunilor cat ar mai fi trebuit sa iau somajul 30%. Aceasta firma nu mai are comenzi si vor sa ne trimita in somaj. Intreband la Oficiul de somaj daca as beneficia de somaj mi s-a spus ca nu se mai poate, deoarece eu am beneficiat in anul 2010 de somaj.
Care sunt actualele conditii pentru a iesi in somaj, si in cat timp de la lichidare se poate depune dosarul ?
Discuție FISA POST
Am nevoie de o fisa a postului pentru buldoexcavatorist sau o pagina de net unde pot gasi asa ceva.
Multumesc
Am intalnit o situatie din care nu stiu cum sa ies.
Avem un angajat pe postul de mecanic buldoexcavator, angajat din anul 2009. Pe data de 15 decembrie 2010 buldoexcavatorul a fost furat. Mecanicul, nemaiavand obiectul muncii, avand dreptul la concediu de odihna a cerut ca incepand cu data de 17.12.2010 si pana in data de 31.12.2010 sa i se acorde acest drept. Dosarul este in cecetare la Politie. In luna ianuarie mecanicul vine si cere sa fie trecut in somaj.
In acest caz desfacerea contractului de munca cu art.65(1) se face numai dupa efectuarea unui preaviz de 20 de zile lucratoare. Preaviz nu avem cum sa-i acordam nemaiavand ce si cu ce sa lucreze.
Cum pot sa-i desfac contractul de munca?
Ar fi mai bine sa i se suspende contractul de munca cu art. 52(a) pana la definitivarea cercetarii de catre Politie?
Discuție Pensie
Exista posibilitatea ca o pensionara ramasa vaduva dupa un pensionar, sa renunte la pensia ei (mai mica) si sa preia pensia mai mare a decedatului?
As vrea sa stiu, unde sa ma interesez daca angajatorul meu a platit taxele si impozitele aferente salariului meu?
Buna,
Matusa mea si-a depus dosarul de pensionare la Casa de Pensii Cluj Napoca. Acolo i-au spus ca in perioada 2001 - 2003 s-au platit pentru ea contributiile la asigurarile sociale, pentru cateva luni in 2001 si cateva luni in 2003, dar ea nu are trecuta nici macar o luna din aceasta perioada in Cartea de Munca, nu are nici Contract Individual de Munca semnat in aceasta perioada.
Firma la care a lucrat in aceasta perioada s-a desfiintat si nu mai dam de nici una din persoanele care au administrat-o.
Intrebarea mea este, de unde se incepe drumul pentru reconstituirea acelei perioade?