avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate marincristina

Activitate marincristina

Răspuns la discuția subiecte examen avocat stagiar
Am sunat la UNBR si au spus ca in cursul saptamanii viitoare vor afisa pe site regulamentul de organizare a examenului.
Sa asteptam...
Răspuns la discuția Admitere barou 2010
Am sunat la UNBR si au spus ca in cursul saptamanii viitoare vor afisa pe site regulamentul de organizare a examenului, inclusiv tipul examenului si perioada.

Sa asteptam .....
Buna!
A doua sesiune a examenului de admitere in Barou (avocat stagiar), va avea loc in perioada 15/19 septembrie 2010. [ link extern ]

Nu este precizata, in schimb, forma examenului, respectiv intrebari tip grila sau sinteza.

Dupa numarul de zile de examen, banuiesc ca va fi sinteza.

Stie cineva, care va fi modalitatea concreta de examinare si locul de desfasurare?

Multumesc!
Buna ziua!

Am urmatoarea intrebare: pentru admiterea in Baroul Bucuresti, este necesar ca domiciliul solicitantului sa fie in Bucuresti?
Art. 15 din Statutul profesiei de avocat nu distinge in acest sens, in speta, ca domiciului solicitantului sa fie in cirmuscriptia baroului la care solicita admiterea.
Multumesc!
multumesc mult pt promptitudine!
cam asta este si parerea mea, desi prevederile din Legea asociatiei de proprietari pot fi interpretabile, raportat la speta in cauza. Cred ca ar trebui sa se tina cont de faptul ca inundatia nu a fost provocata cu buna stiinta, in sensul ca nu au fost uitate robinetele deschise, ci s/a produs un eveniment care nu a depins de vointa, sau mai corect spus, de actiunea noastra - au cedat racordurile la apa. Cel mult poate fi considerata o culpa, produsa prin inactiunea noastra, aceea de a nu fi intretinut si verificat periodic racordurile, asa cum, fiecare proprietar are obligatia sa o faca.
Intrebarea se pune in momentul de fata, cum pot sa imi dau seama de costul reparatiilor. Parerea mea este ca pot sa/l despagubesc numai pe baza facturilor sau bonurilor, nu si al manoperei, stiut fiind faptul ca aceste lucrari nu sunt executate prin firme autorizate, ci prin persoane neautorizate.
buna ziua!
Ma numesc Cristina si ma confrunt cu urmatoarea problema:
pe la sfarsitul lunii februarie 2010, in cursul noptii, s-au spart racordurile la apa calda si apa rece de la bucatarie, provocand inundarea atat a locuintei mele, cat si a apartamentelor de pe coloana mea (2 apartamente, et. 2, et. 1 si se pare, si parterul). Cel mai afectat se pare a fi apartamentul de dedesubt, de la et. 2, paguba nefiindu-mi adusa la cunostinta pana in prezent. La momentul producerii inundatiei, nu eram in localitate, fiind prezenta in casa matusa mea, cu care am incheiat un contract de intretinere asupra apartamentului, eu devenind proprietar de drept si de fapt al acestuia, la momentul mortii mătusii mele.
Vecinul de dedesubt solicita, la acest moment, despagubiri din partea mea asupra daunelor suferite, cuantumul lor nefiindu-mi adus inca la cunostinta.
Ce anume se poate face intr-o atare situatie?
Pot fi obligata la plata de despagubiri catre vecin?
va multumesc!