avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate 26mad

Activitate 26mad

buna seara,
lucrez intr-o multinationala unde a inceput sa se dea afara... pur si simplu oamenii sunt chemati aleatoriu la sef, li se pune in vedere faptul ca este restructurare si sunt pusi sa semneze DEMESII cu plata a cateva salarii compensatorii plus un contract de confidentialitate. In aceasta perioada se fac pe ici pe colo ceva angajari in firma. Daca sunt in aceeasi situatie si nu doresc sa semnez demisia cum pot fi constrans, cum pot fi dat afara? Daca se fac restructurari au voie sa mai angajeze? ce lege as putea citi pt a ma lamuri?

va multumesc
Buna ziua,

Va solicit sfatul in vederea recuperarii taxei de inmatriculare/poluare pentru o masina cu o capacitate de 1995 cm3, euro 3. Am achitat in luna iulie2008 suma de 3751 ron la trezorerie, am chitanta insa nu mai am decizia de impunere, adica acea hartie in care eram informat asupra taxei pe care trebuie sa o platesc. Masina este in continuare pe numele meu, am talon si carte. Din cate am inteles de pe alte forumuri atat in momentul in care formulez cerere de restituire a taxei cat si la proces trebuie sa am si aceasta decizie in care se specifica atat caracteristicile masinii, suma de plata dar si baza legala in calculul acesteia.
Va rog sa ma sfatuiti cum pot obtine o copie dupa aceasta precum si pasii exacti ce trebuiesc urmariti.


Cu stima,
a gasit vecina actul dansei de actionar, mai precis CERTIFICAT DE ACTIONAR si doreste sa il vanda pentru a obtine niste bani. unde se poate vinde acest certificat? multumesc
buna ziua

Am o vecina in varsta de aproximativ 65 de ani pe care as dori dezinteresat sa o ajut.
- pe data de 08.06.2010 a murit sutul (vecinul)
- sotul avea pensie speciala (militara)
- doamna are o pensie de aprox 400ron si este pensionata pe caz de boala

Intrucat ii va fi practic imposibil sa se descurce din cei 400ron/luna, sa faca pomeni etc va rog sa ma sfatuiti care este procedura pe care ar trebui sa o urmeze pentru:
1. a obtine un ajutor de inmormantare in cazul in care acest ajutor exista si se acorda
2. daca exista posibilitatea de a primi o parte din pensia sotului si in ce conditii (in conditiilr in care o pastreaza si pe a dansei sau renunta la aceasta pensie de 400ron)

va multumesc
1. solicitarea se face in scris si se preda personal sau o trimit recomandat prin posta? In cazul in care se preda personal asociatiei cine are obligatia sa o ia si sa imi dea numar de inregistrare si stampila?
2. solicitarea se face catre presedinte, comitet sau administrator?

multumesc
Buna seara

In scara unde locuiesc au fost efectuate lucrari de schimbare a tevilor comune(verticale) de incalzire. In urma acestor lucrari a fost avariata usor teava de la unul dintre caloriferele mele (orizontala). Mentionez
- am fost de acord cu aceste lucrari comune si am permis accesul echipei in locuinta
- avaria din apartament a fost sesizata la proba si a fost imediat instiintat administratorul
- administratorul a facut plata catre firma fara a face receptia lucrarii iar firma refuza sa repare dauna produsa
- nu a fost semnat niciun act cu privire la calitatea lucrarii sau receptia acesteia nici de mine nici de vreun alt vecin

As dori sa ma sfatuiti care este procedura legala pentru a mi se remedia paguba produsa, eventual catre cine trebuie sa fac reclamatia si ce puncte trebuiesc atinse

Va multumesc
elga50 a scris:

Dar Dv. de unde stiti ca nu are autorizatie?



Am sesizat aceasta problema administratorului iar administratorul a discutat cu el si nu are aprobare.
Buna ziua,

Deasupra mea s-a mutat un vecin nou care a modificat complet apartamentul, mai exact a spart absolut toti peretii, se pare ca si pe cel de rezistenta, fara a avea aprobare. As dori sa stiu care sunt variantele pe care le am pentru a informa organele abilitate in vederea solutionarii acestei probleme. De asemenea doresc sa imi comunicati daca sunt diferente intre cazul in care a daramat si pereti de rezistenta si cel in care a dat jos doar pereti care nu fac parte dinstructura de rezistenta a cladirii.
Va multumesc
Mesaj Astazi - 12:17 pm


Dlui/ Dnei xxxxxxx, sef al xxxxxxxxxxxxxx

PLANGERE

Subsemnatul xxxxxxxx, nascut la data de xxxxxx in xxxxxxxxx, CNP xxxxxxxx, domiciliat in xxxxxxxxx, resedinta xxxxxxxxx, identificat cu CI seria xx nr xxxxx, eliberat de xxxxxxxx, va aduc la cunostinta urmatoarele:
In perioada xx-xx am cautat pe internet un set de jante si anvelope pentru unul din autoturismele proprietate personale. Astfel ca am luat legatura cu domnul Andrei Andy Tiberiu, domiciliat in Timisoara, jud. Timis, Str. Bobâlna nr. 43, telefon mobil 0769.594.000.
Acesta mi-a declarat ca
- imi poate aduce anvelopele si jantele solicitate din Germania cu un avans de 400ron deoarece va intampina dificultati in vanzarea acestora in cazul in care nu le voi mai cumpara
- isi castiga existenta din vanzarea de jante si anvelope de foarte multi ani si a avut foarte multi clienti in aceasta perioada
- avansul este in siguranta la el deoarece nu isi strica imaginea pentru o suma atat de mica
- are o imagine foarte buna printre persoanele care participa la raliuri, comunitate relativ mica
- imi va aduce jantele si anvelopele personal in bucuresti deoarece mai are de onorat si alte comenzi in aceasta zona
Intelegerea a fost facuta deci pentru 4 anvelope noi dimensiune 215.55.16 marca premium, in functie de marcile pe care le gaseste, si 4 jante aliaj model original 6.5J ET41 16'' 5X110, second hand in stare exceptionala, pret total 2000ron, cu avans de 400ron, restul de 1600ron urmand a fi platit la livrarea produselor mai sus amintite.
Declar ca mi-a solicitat in mod expres sa ii trimit avansul prin reteaua OMV-----------am chitanta acasa si modific exact cu numele scris acolo---------------- In ziua de xxxxxx, la ora xxxxxx, am depus suma de 400ron la ----------------, beneficiar Andrei Andy Tiberiu, domiciliat in Timisoara, jud. Timis, Str. Bobâlna nr. 43, telefon mobil 0769.594.000, aceasta suma reprezentand avansul pentru bunurile mai sus amintite, conform intelegerii facute. Anexez copie la prezenta plangere. De asemenea va aduc la cunostinta faptul ca sumele de bani depuse in reteaua ---------------- nu pot fi ridicate decat pe baza de buletin, specificand exact suma asteptata.
In perioada urmatoare am purtat mai multe conversatii telefonice cu domnul Andrei Andy Tiberiu, majoritatea acestora initiate de mine, perioada in care sus numitul mi-a comunicat ca:
- este in drum spre Germania in vederea achizitionarii de jante si anvelope atat pentru mine cat si pentru alte persoane
- a ajuns in Germania si a intrat in posesia bunurilor, respectiv 4 anvelope noi dimensiune 215.55.16 marca BFGoodrich de vara si 4 jante aliaj model original in 5 spite late dimensiune 6.5J ET41 16'' 5X110, second hand in stare exceptionala
- este in drum spre tara
- ajunge in bucuresti cu o zi mai tarziu deoarece participa la concursul de raliu de la arad
- i s-a stricat autovehiculul in drum spre Bucuresti, in localitatea Deva si este foarte suparat ca transporta mai multe seturi de jante si anvelope pentru mai multi clienti si nu mai are bani la el pentru a repara autovehiculul si a-si continua deplasarea. Cu aceasta ocazie m-a rugat sa ii mai trimit bani si i-am raspuns ca ii voi da restul de 1600ron in momentul livrarii bunurilor
- a trimis prin curier bunurile specificate mai sus deoarece masina este stricata si nu a reparat-o
Aproximativ o saptamana am vorbit la telefon cu sus numitul aproape zilnic, perioada de timp in care m-a asigurat ca jantele si anvelopele sunt la curier, sa am rabdare ca vor ajunge, ca probabil intarzie din diferite motive. In acest moment i-am solicitat datele firmei de curierat si eventual un fax sau o scanare pe mail dupa actele incheiate cu aceasta firma. A sustinut ca nu este acasa si imi va trimite datele solicitate in cateva ore.
Din acest moment nu am mai primit nicio informatie concreta desi am incercat sa il contactez in repetate randuri. De cateva ori mi-a raspuns si a sustinut ca s-a facut o incurcatura la firma de curierat dar va ridica el produsele de acolo si mi le va trimite, alteori a raspuns pentru cateva secunde si a inchis, iar de cele mai multe ori am sunat fara a-mi raspunde. Am primit chiar si mesaje sms de la numarul sau de telefon prin care imi solicita sa nu il mai contactez. I-am trimis sms-uri fara niciun rezultat. Majoritatea apelurilor/sms-urilor au fost initiate/trimise de pe numerele de telefon xxxxxxx, xxxxxxxx, xxxxxxxxxxxx.
Avand in vedere cele relatate precum si faptul ca am incercat in nenumarate randuri fara succes sa rezolv problema pe cale amiabila, si anume fie sa onoreze intelegerea fie sa imi inapoieze avansul, rog dispuneti inceperea procedurilor legale sau rog trimiteti plangerea de fata structurilor/institutiilor competente, caz in care va rog sa ma instiintati.
De asemenea va reamintesc:
- sus numitul a folosit calitati mincinoase si anume ca se ocupa cu vanzarea de anvelope si jante aduse din Germania si isi castiga existenta din aceasta activitate, ca este cunoscut si respectat in comunitatile de raliu precum si de clientii pe care i-a avut de-a lungul timpului
- a obtinut un folos material in dauna mea in valoare de 400ron
- eu m-am bazat pe afirmatiile mincinoase ale sale prin care am fost indus in eroare si determinat sa efectuez o plata in avans
- nu si-a indeplinit obligatiile asumate
- daca as fi cunoscut reaua intentie a sa nu as fi inteprins nimic de natura sa ma prejudicieze
- a mai incercat sa mai obtina foloase materiale de la mine in momentul in care m-a rugat sa ii mai trimit bani din restul de plata, cei 1600ron pe care trebuia sa ii mai dau la livrarea bunurilor, afirmand ca are autovehiculul stricat la deva si ca nu are bani sa il repare sa ajunga la bucuresti
- am anexat chitanta/factura ------omv--------
- am martori care au asistat la discutiile telefonice purtate si care pot confirma ceea ce am declarat
- listingul detaliat cuprinde toate apelurile si sms-urile trimise
- la solicitarea dumneavoastra se poate obtine un listing detaliat de pe numarul de telefon mai sus amintit 0769594000 al numitului Andrei Andy Tiberiu, domiciliat in Timisoara, jud. Timis, Str. Bobâlna nr. 43

Rog a-mi trimite orice cerere/raspuns/instiintare la adresa xxxxxxx, unde am resedinta




AM RUGAMINTEA
- de a imi semnala orice aspect care m-ar dezavantaja
- de a imi sugera/ de a ma sfatui atat in legatura cu redactarea si continutul acestei plangeri cat si referitor la institutiile la care o voi trimite
- orice sfat este binevenit
cosminamihaela a scris:

dupa parerea mea,fapta intruneste elementele constitutive ale infractiunii de inselaciune in conventii-art.215 al.(3) CP,fiind vorba de un contract de vanzare cumparare.v-a indus in eroare,ati incheiat contractul,scopul exista si mai mult a fost si atins(a obtinut un folos material in dauna dvs),deci este pasibil de inchisoare 6 luni-12 ani,daca nu reusiti sa dovediti incadrarea la forma agravata din al.(2)-mai exact ca a folosit calitati mincinoase,sau alte mijloace frauduloase,caz in care pedeapsa este mai mare.daca nu a intervenit prescriptia raspunderii penale(nu ati mentionat cat timp a trecut de atunci),depuneti plangere,va constituiti parte civila si cam asta e,in mare.mult succes!




am rugamintea de a argumenta daca se poate si aveti timp afirmatiile de mai sus