avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate michi

Activitate michi

Răspuns la discuția URGEEEEEENT
si un model de cerere? :(
Răspuns la discuția URGEEEEEENT
Deci nu cerere de emitere a somatiei de plata. Cerere in anularea ordonantei date pe OG5., facuta de debitor. Se timbreaza la jumate pt cererea de emitere a ordonantei, sau o incadram la neevaluabile...
Discuție URGEEEEEENT
Imi trebuie un model de cerere in anulare pe og 5/2001. Pe mp sau aici daca se poate, multumesc.

Cu cat se timbreaza o astfel de cerere?
Răspuns la discuția legea 64
e persoana juridica.SRL...deci pot declansa procedura? Daca imi poate da cineva un model de cerere de declansare a acestei proceduri ii multumesc mult..Pe Mesaj Privat va rog!!
Discuție legea 64
am castigat un proces pe dreptul comun. Am avut dosar de executare, dar ieri executorul mi-a transmis un proces verbal in care zice ca debitorul nu mai are bunuri ce pot fi valorificate.Intrebarea este: as putea incerca si pe Legea 64 privind reorganizarea judiciara? Nu cumva prima hotarare are autoritate de lucru judecat si nu mai pot face nimic? Va multumesc
imi explica si mie cineva intelesul acestor termeni? cum pot obtine certificatul de grefa? Va multumesc
Răspuns la discuția somatie de plata-prescriptie
"chiar daca ordonanta privind somatia de plata a fost anuilata, efectul cererii creditoarei de intrerupere a prescriptiei se mentine, in baza art.16 din Decretul nr.167/1958
In baza aceluiasi text de lege se constata ca si exceptia prescriptiei extinctive este nefondata.Cererea de somatie de plata a fost formulata in cadrul termenului de prescriptie de 3 ani prevazut de art 3 din Decretul nr. 167/58.Art.8 alin 4 din og nr. 5/2001 prevede posibilitatea solutionarii cauzei in conditiile dreptului comun ca o continuare a procedurii incepute potrivit art.2 din acelasi act normativ.De aceea chiar daca ordonanta privind somatia de plata a fost anulata, efectul cererii creditoarei de intrerupere a prescriptiei se mentine, in baza art.16 din decretul nr.167/1958" C.A. Brasov decizia nr.728/R din 4 oct 2002
Răspuns la discuția o parere
chiar nu stie nimeni?
Discuție o parere
printr-un contract am lasat in custodie niste materiale. De atunci au trecut 4 ani.S-a prescris dreptul meu de a cere inapoi materialele? Va rog sa imi spuneti si prevederea legala
Răspuns la discuția titlul executoriu
multumesc mult gabriela