avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai01

Activitate Mihai01

ar putea cere cineva recuperarea prejudiciului de la mine?
multumesc!

s-ar putea intoarce cumva impotriva mea? sa aibaasiguratorul sau pagubitul vreo pretentie de la mine? Eu fiind vinovatul in accidentul respectiv :(
Buna ziua!
In urma cu un an si jumtate am provocat un accident auto cu pagube materiale. Firma la care aveam RCA nu a vrut sa plateasca, pagubitul a dat in judecata firma respectiva cerand plata reparatiilor si acoperirea cheltuielilor cu inchirierea altei masini cat a lor a stat avariata - masina respectiva fiind de firma si fiind folosita la transport marfa. Am fost chemat la proces ca intervenient fortat, oamenii au castigat dar asiguratorul a zis ca este de acord sa plateasca doar pagubele la masina, nu si suma pentru inchirierea altei masini si a facut recurs.
Acum, eu sunt citat ca "intimat-intervenient" la acest recurs al firmei la care am avut RCA, in contencios administrativ si fiscal.
Ce inseamna asta? La ce trebuie sa ma astept? E obligatoriu sa ma prezint (e in alt oras...)?

Multumesc!
Avocatul pagubitului a cerut si el parerea unui expert in dinamica accidentelor, care sa contracareze cu argumente ce zice carpatica. Am vb cu pagubitul si probabil ca o sa fiu chemat ca martor.
Ciudat este ca in intampinarea depusa de carpatica se spune ca am fi declarat noi, soferii implicati, ca eu am lovit prima masina si aceasta a fost proiectata in cea de-a doua, iar avariile prezente pe masini nu sustin aceste declaratii. Ei bine, in realitate - si asa am si declarat la politie si peste tot - eu am lovit prima masina si tot eu am ricosat in cea din spatele ei! Si avand in vedere ca lucrurile s-au petrecut chiar asa cum am declarat, iar adevarul este de partea noastra, nu inteleg de ce nu am avea castig de cauza :(
Am primit si o comunicare din partea carpatica. De fapt, indrumarea facuta de ei. Argumentul lor ca sa nu plateasca este ca dinamica accidentului a fost alta si ca de fapt lucrurile nu s-au intamplat asa cum am declarat noi. Cuprinde si declaratia unui expert in dinamica accidentelor, tot ce trebuie.
Sper sa isi dea seama judecatorul ca joaca la cacialma :(
Revin cu amanunte!
Ieri am fost la Fagaras la proces. Evident, s-a amanat pana pe 24. Din partea paratei nu a fost prezent nimeni, am fost doar eu si avocatul acuzarii (al pagubitului, practic). Am declarat in fata judecatoarei ca sunt vinovat de producerea accidentului si oamenii trebuie sa fie despagubiti in baza politei RCA - dovada permisul suspendat si amenda, procesul verbal etc. Apoi am stat de vorba intre 4 ochi cu avocatul pagubitului, care mi-a spus ca nu au nicio pretentie de la mine, mi-a multumit ca am venit si... cam atat. Se pare ca RCA-ul nu vrea sa plateasca pentru ca (nu stiu cum a reusit...) l-a gasit vinovat pe celalalt conducator auto, nu pe mine. Total in contradictie cu realitatea, cu dovezile si bunul simt. Dar asta e Romania. Si carpatica...
Sper ca pana la urma carpatica sa plateasca, pentru ca asa este normal. Altfel, de ce mai platim RCA?
Multumesc!
Bun, o sa ma prezint in instanta sa vad exact despre ce e vorba. Din pacate, nu imi pot permite un avocat, asa ca trebuie sa ma descurc singur.
Exista vreo posibilitate sa ma puna pe mine sa platesc? Totul a fost in regula, am proces verbal de la politie, chiar nu inteleg de ce nu s-au acordat despagubirile de catre firma asiguratoare.
Masina cu care am facut accidentul era de la serviciu, dar polita RCA era valabila...
Buna ziua!
In urma cu 3 luni am provocat un accident auto fara victime (eu fiind soferul vinovat). Zilele acestea am primit o citatie prin care sunt chemat la judecata in calitate de "intravenient fortat". Adica, proprietarul (persoana juridica) masinii avariate de mine a actionat in judecata firma la care eram asigurat la momentul producerii accidentului ( carpatica) pentru ca aceasta a refuzat sa plateasca pagubele. Prin aceasta actiune, pagubitul urmareste sa isi recupereze dauna. Acum, eu trebuie sa depun o "intampinare".
Imi puteti spune, va rog, ce inseamna "intervenient fortat", ce presupune asta din partea mea (ce rol am in proces), ce mi se poate intampla si ce se intampla daca nu ma prezint la judecata (sunt obligat sa ma prezint)? Eu sunt din Bucuresti, procesul e in Fagaras...
Si cum trebuie sa arate o "intampinare" in acest caz? Este obligatorie?
Multumesc!
Răspuns la discuția Am dreptul la somaj?
Va multumesc pentru raspunsurile prompte si la subiect!
O sa ma angajez 1-2 luni la "misto", dupa care o sa fiu concediat. Asta este singura solutie, desi mi se pare absurd sa lucrez atat timp pe drepturi de autor (vreo 6-7 ani) si sa nu beneficiez de somaj. Greseala mea, nu m-am interesat ce, cat si cum se cotizeaza la stat. Acum m-am fript, data viitoare o sa suflu si-n iaurt.
Răspuns la discuția Am dreptul la somaj?
Va multumesc!

Problema este ca nu am platit niciun fel de contributie la somaj :(

Dar daca imi bag cartea de munca undeva pentru o luna - eventual la aceeasi firma la care am lucrat, apoi sunt concediat, atunci primesc indemnizatia de somaj?
Am inteles ca trebuie sa am lucrate 12 luni din ultimele 24 si din fericire le am pe cartea de munca.

Inc-o data multumesc!