avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra27

Activitate alexandra27

sursa de unde ai inteles asta? scz, dar nu apare nicaieri....
Buna,
inafara faptului ca mass media dezinformeaza oamenii publicand jumatati de informatii, alte vesti mai sunt privind acest proiect de lege? pe site-ul cam deputatilor, parlament etc.. pana acum nu e nimic.... si in continuare la radio se bucura unii pt ca vom fi liberi....mai sunt sanse sa se aprobe in 2 sapt?
multumesc
Răspuns la discuția divort
nu ne incadram la divort prin acord comun pt ca avem sub 1 an de casatorie... :(
Discuție divort
Pot sa invoc divortul din motive temeinice fara a avea nevoie de avocat? e obligatoriu? nu am loc de munca acum si deci nu-mi permit, si nici n-as vrea sa-l oblig pe sotul meu sa suporte cheltuielile de judecata.
de asemenea, ma intereseaza, e obligatoriu de adus probe (acte, poze, etc) si martori?
multumesc
Răspuns la discuția divort
daca optam pt culpa comuna (reclamant-parat) o putem face amiabil si inainte de un an? ca nu am inteles exact....
scz ca va stresez
Răspuns la discuția divort
mersi de raspuns...
deci nu are importanta ce zice codul familiei cu privire la 1 an de casatorie? (art.38, lit.a)
Discuție divort
Buna ziua,

Eu si sotul meu ne-am separat dupa 6 luni de casatorie si dorim sa divortam. Exista vreo posibilitate sa o facem pe cale amiabila, fara instanta judecatoreasca si fara martori (fara rufe spalate in public) sau trebuie neaparat sa treaca 1 an de la casatorie? mentionez ca nu avem copii si nici bunuri de impartit.
Va multumesc.