avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Activitate Cosmin_J

Activitate Cosmin_J

Răspuns la discuția Recuperare garantie chirie
Va multumesc pentru raspuns.

Insa daca fac dovada platii cu chitantele depunerii in cont a unei parti din rata pentru prima casa?
Buna ziua,

In urma cu cateva luni m-am mutat in apartamentul unei asa zise prietene in chirie. Prietena care a plecat ulterior in strainatate. Am achitat valoarea unei chirii ca si garantie plus prima luna, urmand ca in urmatoarele luni sa achit in contul creditului de prima casa al dansei. Acum dupa aproximativ 4 luni vecinul de deasupra care se pare ca nu mai e in toate mintile si care a vandut aboslut tot din casa s-a apucat sa faca foc cu lemne si gratar, a devastat baia proprie inundandu-ma de nenumarate ori si cam tot asa. Din nefericire in acel apartament nu se mai poate locui omeneste cu acea persoana in vecinatate, care din cate am inteles de la administratie e oarecum imposibil de evacuat datorita faptului ca e peoprietar. Mi-am luat luctrurile personale de acolo si m-am mutat la o prietena. Acum problema e ca proprietara nu prea are sa imi dea banii, sau cam asa zice ea. Intrebarea mea este daca pot sa iau din casa televizorul LCD pentru a imi recupera o parte din paguba. Asta dupa ce o anunt si pe ea si ii dau si un ultimantum pentru bani? Nu vreau sa incomodez pe nimeni si nici sa fac vreo infractiune dar nici asa nu pot sa stau.
Tin sa mentionez ca din nefericire nu avem nici un fel de contract incheiat.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Are cineva noul Cod civil in varianta pdf sau word?
Va multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Stiu ca poate s-a mai scris. Dar din cauza stresului nu mai am mintea atat de limpede. Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu niste grile? De preferat cele din anii trecuti de la INM. Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Soania, in nici un fel de caz. Nu ai nevoie de semnatura nimanui,
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Ne poate spune cineva care s-a inscris astazi la BB pe la ce numar s-a ajuns?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Stiu ca s-a mai discutat, dar pot fi scuzat din cauza stresului. Am doua intrebari:
1. Taxa de examen (pentru Barul Bucuresti) se plateste prin transfer bancar in contul I.N.P.P.A. sau in alta parte?
2. Are cineva link-ul de pe site-ul BB sau UNBR cu actele necesare pentru dosar.?

Va mulumesc,
Cosmin
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
calista_me a scris:

Cosmin_J a scris:

Scurta intrebare. Daca am terminat anul acesta facultatea, voi prezenta o adeverinta in loc de diploma de Licenta. Este necesara si foaia matricola in acest caz?
Va mutumesc, spor la invatat.


nu trebuie nicio foaie matricola.... si eu am terminat tot anul asta. Nu trebuie decat adeverinta legalizata.


Multumesc pentru raspuns ... adeverinta legalizata, asta pentru ca originalul sa ramana la noi pana la eliberarea diplomei.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Scurta intrebare. Daca am terminat anul acesta facultatea, voi prezenta o adeverinta in loc de diploma de Licenta. Este necesara si foaia matricola in acest caz?
Va mutumesc, spor la invatat.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Are cineva idee daca la INM se dau sigur grile cu 2 raspunsuri valabile?