avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate raluca_filk

Activitate raluca_filk

Subiect: inchirieri camere in scop turistic (1-5 camere)

1)Buna ziua, as dori sa stiu conform noii legislatii 2016 daca inchiriez in scop turistic ca si pesoana fizica (proprietar) - 5 camere , am nevoie de autorizatie de functionare de la primarie? si daca trebuie sa fac modificarea destinatiei in CF?
2) Daca exista posibilitatea sa inchirieze altcineva decat proprietarul ? (mi sa comunicat de la ANAF ) ca nu poate sa inchirieze nimeni altcineva decat proprietarul chiar daca exista contract de comodat sau contract de inchiriere.
Multumesc,
1)Buna ziua, as dori sa stiu conform noii legislatii 2016 daca inchiriez in scop turistic ca si pesoana fizica (proprietar) - 5 camere , am nevoie de autorizatie de functionare de la primarie? si daca trebuie sa fac modificarea destinatiei in CF?
2) Daca exista posibilitatea sa inchirieze altcineva decat proprietarul ? (mi sa comunicat de la ANAF ) ca nu poate sa inchirieze nimeni altcineva decat proprietarul chiar daca exista contract de comodat sau contract de inchiriere.
Multumesc,
Răspuns la discuția Suspendare PFA
Multumesc pentru raspuns si ajutor, intradevar aveti dreptate nu stim ce va fi peste 2 ani, ma candeam doar la autorizatiile care le-am obtinut destul de cred potrivit legislatiei din Romania (autorizatie PSI, SANITARA, MEDIU SI CLASIFICARE). Dar poate peste 2 ani nici macar nu vor mai fi valabile sau va aparea alta legislatie privind spatiile de cazare (pensiune).
Răspuns la discuția Suspendare PFA
Credeti ca vor fi probleme daca suspend pfa-ul? ma gandeam in ideea in care doresc sa revin in tara in 1-2 ani si doresc sa reincep activitatea ca si pensiune , daca radiez pfa-ul pied toate autorizatiile? Multumesc
Discuție Suspendare PFA
Buna ziua,
As dori cateva informatii referitoare la un PFA.
Functionez ca si PFA , cod CAEN : 5590 , ca si pensiune turistica in proprietate personala , intentionez sa plec din tara pe o perioada minima de 1 an si as dori sa suspend PFA-ul , dar activitate de inchirieri camere sa ramana ca si persoana fizica (mentionez , pensiunea detine doar 5 camere), intrebarea este daca pot sa fac aceasta suspendare si sa pot inchiria camerele in continuare ca si persoana fizica, sa platesc taxele aferente si care este procedura de urmat?
Va multumesc
Discuție UPFAR ARGOA
Buna ziua, sunt un PFA in domeniul turismului cod CAEN:5590, detin o pensiune care furnizeaza exlusiv servicii de cazare, fara alte activitati conexe ( sala de mese, restaurant, piscina, etc).
Din acest an am inceput sa primesc instintari si somatii de plata din partea UPFAR ARGOA, CREDIDAM conform legii 8/1996 (ASOCIATII DE GESTIUNE COLECTIVA A DREPTURILOR DE AUTOR), prin care mi se solicita incheierea unei licente neexclusive si plata unor remuneratii lunare.
Va rog sa imi precizati daca este legal sa mi se ceara asa ceva conform legii? (daca eu cad sub incidenta legii 8/96?) , avand in vedere ca mi se cere aceasta taxa deoarece camerele pensiunii sunt dotate cu tv.
Buna ziua,
Sunt un Pfa cu activitate in domeniul turistic, de curand am primit de la U.P.F.A.R. - A.R.G.O.A - UNIUNEA PRODUCATORILOR DE FILM SI AUDIO VIZUAL DIN ROMANIA, o instintare prin care ma obliga sa platesc lunar o taxa + TVA pentru fiecare camera in care exista televizor si aceeasi suma retroactiv din anul 2006 plus penalitati de 0,1% pe zi conform decizie ORDA NR 17/2006, poate sa ma ajute cineva ? Aceste taxe normal nu sunt platite de distribuitorul meu de cablu? cu care am un contract de prestari servicii in vigoare?
Va multumesc
Buna ziua,
Lucrez in sitemul de sanatete publica, mai am 31 de zile lucratoare de concediu, dupa care as dori sa imi i-au concediu fara plata, intrebarea este : cate zile de concediu fara plata se pot lua legal? si la cat timp dupa epuizarea zilelor de concediu ?
Răspuns la discuția Varsta de pensionare?
Va multumesc
Răspuns la discuția Varsta de pensionare?
Nasuta in 25.05.1956