avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate eugen stanisteanu

Activitate eugen stanisteanu

buna ziua!
sunt disponibilizat din 11.03.2010 de la CFR Marfa. In data de 20.03.2010 am depus dosarul pentru somaj. Nici pana in ziua de azi nu am primit niciun leu. In aceasta situatie se afla toti colegii mei care au fost disponibilizati la aceeasi data.
De la OJFM Arges ni se spune ca au facut toate demersurile si banii ii vom primi prin posta, iar de la posta ne spune ca nu au primit cupoanele de somaj.
Conform Ordonantei 9 din 2010 trebuie sa primim si un venit lunar complementar, dar pana prezent nici pe acesta nu l-am vazut.
Va rugam sa ne spuneti, ce putem face in aceasta situatie, unde sa ne adresam.
Răspuns la discuția administrator
e aproape imposibil de castigat acest caz.
baremi, spuneti-mi unde sa reclam ca acest contractd e inchiriere a fost facut fraudulos.
Răspuns la discuția am de platit daune morale
Va multumesc pentru raspuns!
Nu i-am spart capul, a venit sa ma ia din casa ca am dat un pumn intr-un sofer si i-am spart un geam de la masina din cauza ca a trecut pe aleea blocului cu masina si m-a lovit cu oglinda, politistului, i-am dat cu un bat peste mana cand a intrat cu forta in casa la mine. A avut 2 zile ingrijire medicala.
In urma unui conflict cu un politist, acesta m-a dat in judecata si am primit un an si 6 luni cu suspendare si trebuie sa-i platesc daune morale in valoare de 4000 lei.
Am 23 de ani si nu lucrez nicaieri, sunt student si intretinut de parinti.
Cum mi se poate impune sa platesc acesti bani daca nu am niciun venit propriu?
De asemenea, mai am de platit si vreo 20 de mil amenzi luate pe tulburarea linistii publice. Acestea se prescriu cumva?
Va multumesc anticipat!
multumesc pentru promptitudine si profesionalism
Răspuns la discuția administrator
Exact, impartirea in doua asociatii s-a facut legal, dar el nu a vrut sa dea actele la noua asociatie, iar cobntractul de inchiriere este la el.
Chiriasul ii da banii lui dupa care ii cheltuie supa bunul plac. Catre noua asociatie a dat o singura data o suma mica de bani dupa care nu am mai vazut nimic.
Acum se face izolarea termica si sponsorizeaza numai anumiti proprietari din bloc.
Ce putem face in acest caz? unde sa-i fac plangere penala? cu primaria si politia e pe mana.
nu stiu daca se vede ce am scris de aceea reiau, am facut cerere si avem un titlu de prorietate in care suntem trecuti toti fratii, va rog sa-mi spuneti ce pasi mai avem de facut?unde este mai bine sa ne ducem la notariat sau direct la judecatorie?
eugen stanisteanu a scris:

suntem 6 frati , parintii au murit de circa 40 de ani si inca nu am facut succesiunea pentru pamantul mostenit.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam ca si intre fiecare dintre noi in posesia acestui titlu.
in cazul in care unul dintre noi nu se prezinta la succesiune se considera ca a renuntat?
va multumesc anticipat!
Discuție administrator
administratorul blocului in care locuiesc a facut in asa fel de a impartit in doua asociatia . Una la scara B cealalta la scarile A si C.
La subsolul scarii B a inchiriat spatiul unde erau boxele.
Acum ia numai ea banii pe chirii si cand s-a facut izolarea blocului a subventionat preferential o parte din proprietari, care o sustin in procesele intentate de restul persoanelor din bloc.
unde o pot reclama? in asa fel incat sa fie si sanctionata.
in proce ea plateste avocati si judecatori cu banii din asociatie, iar noi platim cu bani din buzunar.
In plus, la inchiriere nu si-au dat acordul toti proprietarii. cum as putea rezilia acest contract de inchiriere?
suntem 6 frati , parintii au murit de circa 40 de ani si inca nu am facut succesiunea pentru pamantul mostenit.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmam ca si intre fiecare dintre noi in posesia acestui titlu.
in cazul in care unul dintre noi nu se prezinta la succesiune se considera ca a renuntat?
va multumesc anticipat!