avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate valentina popa

Activitate valentina popa

Discuție succesiune
Buna seara.Am o intrebare in legatura cu dezbaterea unei succesiuni.Care sunt pasii necesari deschiderii unei succesiuni?Situatia este in felul urmator:eu locuiesc in Spania si asi dori ca mama, ramasa vaduva,sa vina sa locuiasca cu mine aici.Pentru acceasta trebuie sa vinda garsoniera pe care o are si nu stim cum.Tatal decedat avea doi copii din prima casatorie si impreuna pe mine unica fiica .Inainte de a deceda a lasat un testament in care scria ca in cazul decesului lui ii lasa totul ei si invers.Am inteles de la notar ca chiar si asa,cu testament,copii au o anumita parte din avere si pentru asta i-am lasat mamei o imputernicire cum ca renunt la partea mea si sa ma reprezinte cu drept de semnatura in orice.Ceilalti doi copii au lasat cite imputernicire, sau asa ceva,in care recunosc testamentul.Notarul a zis ca fiecare trebuie sa puna partea lui de bani pentru elaborarea certificatului de mostenitor.Eu i-am trimis deja,in schimb ei nu au de undesi deci totul sa paralizat.Mai nou un alt notar la care am cerut o a doua parere i-a spus mamei ca imputernicireea mea nu este buna.Doresc sa stiu cum se poate vinde mai repede garsoniera si cum putem rezolva mai repede cu actele mai sus mentionate deoarece mama are 84 ani si nu mai poate sa se intretina singura?Va rog frumos sa-mi dati o solutie.Va multumesc anticipat
Eu locuiesc in Spania si doresc sa o aduc pe mama aici cu mine.Ea trebuie sa faca succesiunea dupa moartea tatalui.Din raspunsurile primite anterior am inteles ca trebuie facuta succesiunea cu toti mostenitorii de drept,unica problema este virsta inaintata a mamei mele.Asi dori sa aflu daca o pot reprezenta legal(eu fiind fica)din toate punctele juridice in tema succesiuni si a vinzarii-cumpararii a imobilului respectiv printr-o procura facuta la consulatul roman din Spania.PS mostenitorii de drept sunt copii tatalui dintr-o casatorie anterioara si eu din cea actuala,iar ei sunt greu de gasit deoarece nu contactam de 20 de ani.Com asi putea proceda?Multumesc.
cum poate mama sa faca succesiunea daca cei doi copii din partea tatalui nu sunt de gasit deoarece nu tinem contact cu ei de peste 20 de ani?
Multumesc mult pentru raspuns mi-a fost de folos.A-si mai avea o intrebare.Cum sa procedez in cazul in care cei doi copii ai tatalui nu ii pot localiza deoarece nu avem niciun contact de peste 20 de ani?Multumesc inca o data.
Va rog frumos sa-imi raspundeti la aceasta dilema.Mama mea are 78 ani,tatal a decedat in ianuarie 2010,eu traiesc in Spania si doresc sa o aduc pe mama aici cu mine iar pentru asta vrem ca sa vinda garsoniera pe care o are.Mama zice ca inainte sa moara tata au facut un act intre el si ea cum ca daca moare el primul ii ramine ei totul si viceversa.Mai zice ca trebuie sa faca succesiunea si o coasta 800 de lei.El avea doi copii din prima casatorie care nu ia vizitat aproape niciodata si nici ei pe el,ea un copil din prima casatorie si impreuna ma aveau pe mine,o fiica.Un notar i-a spus ca nu poate sa vinda garsoniera inainte de un an decit cu acordul copiilor .Vreau sa stiu daca trebuie sa mai faca succesiunea si cit costa si daca poate sa vinda fara sa dea socoteala nimanui.Va multumesc anticipat.